Kültür Sanat Edebiyat Şiir

şeyhülislam mustafa sabri efendi sizce ne demek, şeyhülislam mustafa sabri efendi size neyi çağrıştırıyor?

şeyhülislam mustafa sabri efendi terimi Tarhan Tekelioglu tarafından tarihinde eklendi

 • Firdevs Memba Tömek
  Firdevs Memba Tömek

  Pek çok kişinin gönlündeki 'Son' olduğu anlaşılıyor.Tarihi ve kronolojisini çarpıtmadan,kabul etmek gerekir ki Osmanlı İmparatorluğu'nda son şeyhülislam Medeni Mehmet Nuri Efendi'dir.

 • Mehmet Günay
  Mehmet Günay

  son şeyh'ül islamdır.
  hakkında akademik olmayan metinler okumak, incelemek isteyen varsa ertuğrul beyin hazırlmaış olduğu ali ulvî kurucunun hatıratının ikinci cildini okuyabilirler.

 • Firdevs Memba Tömek
  Firdevs Memba Tömek

  Google'dan arandığında hep 'Son' Şeyhülislam olarak adı geçen şahıs.Osmanlı İmparatorluğu'nun 'Son' Şeyhülislamı kısaca Medeni Mehmed'tir, yani Es-Seyyid İstanbullu Mehmet Nuri Medeni Efendi'dir.

 • Oğuzhan Keskin
  Oğuzhan Keskin

  demek ki kötü bi adammış

 • Tarhan Tekelioglu
  Tarhan Tekelioglu

  ŞEYHÜLİSLAM MUSTAFA SABRİ EFENDİ, ahmed efendi'nin oglu olarak H.1286/M.1869'da Tokat'ta dünyaya geldi. Memleketinde Kur'an'i hifz etikten sonra tahsilini Kayseri'de tamamladi ve icazetname aldi. Kayseri o dönemde Anadolu sehirleri icinde alimleriyle ün salmis bir yöreydi.
  Istanbul'a gitti ve ruûs imtihanini kazanarakmüderrris oldu. Fatih camiinde ders okuttu. Kahire'deki Ezher ne ise Istanbul'da Fatih camii o dönemde aynisiydi.1898'den 1914'e kadar Huzur Derslerine katildi.1900-1904 yillari arasindan Abdülhamit Han'in kütüphaneciligini yapti.
  Ikinci mesrutiyetin ilanindan sonra Tokat mebusu oalrak Meclise girdi (1908) . Beyan-ül hak mecmuasinin basmuharrirligini üstlendi. (1908-1912,182 sayi) .1910'da Ahali Firkasinin ve 1911'de Hürriyet ve Itilaf Firkasi'nin kurucu üyeleri arasindaydi. Maksad Ittihatcilara karsi amansiz bir muhalefet sergilemek ve en niyhayet Efendi'nin riyasetinde iktidari ele gecirmekti.
  Sbri Efendi,1913'de Kamil Pasa kabinesine devirmek üzere giristigi bir ihtilal girisimi sonuc vermeyince Misir'a, oradan da Romanya'ya göc eder. Dobruca'da Türkce hocaligi yapar.1. Donya savasi patlak verip Osmanli ordulari Romanya'ya girince, Ittihat ve terakki ceteleri tarafindan tutuklanip Bursa'da mecburi ikamete tabi tutulur.
  1918'den sonra yeniden siyasi hayata giren Sabri Efendi,1. Damad Ferid Pasa kabinesinde Seyhülislam olur (1919) . Ayni yil kabine düsünce ayan azaligina atanir. Dmad Ferid'in yeni kabinesinde yeniden seyhülislam olur (1920) . Anadolu'daki milli mücadeleye karsi sert tedbirler alinmasi hakkindaki görüsleri kabinede kabul görmeyince Seyhülislamliktan istifa eder(1920)
  Bütün bunlardan sonra 1922'de tekrar ülke disina cikip Romanya'ya göcer. Bir müddet Sehzade Nizamettin Efendi'nin cevresinde bulunur. Oglu Ibrahim Sabri ile birlikte 150'likelr listesinde yer alip vatandasliktan ihrac edilir.
  Sabri Efendi Iskece'de oglu ile birlikte Yarin gazetesini cikartir. Bu gazetesinde Ankara hükümetine siddetli tenkidler yöneltir. Daha sonra Hicaz'a oradan Msir'a gider.
  12 Mart 1954'te Misir'da vefat eder...

  NOt: bedir yayinlarinda yayinlanan Musa Carullah Efendi'yye Reddiye adli kitabinin basindan alinmistir...