Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Sevgili Hocamız (To Sir With Love) sizce ne demek, Sevgili Hocamız (To Sir With Love) size neyi çağrıştırıyor?

Sevgili Hocamız (To Sir With Love) terimi Osman Aslan tarafından tarihinde eklendi

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Kendine uygun bir iş bulamadığı için haylaz ve itaatsiz öğrencilerin toplandığı Londra'nın varoşlarındaki bir lisede öğretmen olarak işe başlayan Poitier (asıl mesleği mühendislik), önce disiplinsiz öğrencilerle çatışır. Bizim Hababam Sınıfı'nın öğrencileri ne kadar inandırıcıysa bu filmdeki kazık kadar öğrenciler de o kadar inandırıcıdır. Üstüne üstlük öğretmen bir de siyah derilidir. Ancak azimli ve sabırlı çıkan öğretmen öğrencileriyle arkadaş olmayı dener ve onların kalplerini kazanır. Haylaz öğrenciler yola gelmiş ve akıllanmışlardır. Sonuç tam bir başarıdır.

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Filmin senaryosunun dayandığı 1959 tarihli otobiyografik roman da filmin gösterildiği yıl (1968) Türkiye'de "Öğretmenimize Sevgilerimizle" adıyla yayımlanmıştır. (İnkılap ve Aka yayınevi).

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Film Türkiye'de ilk kez İstanbul'da, 1968'de Yeni Melek, As ve İpek sinemalarında aynı anda "Sevgili Hocamız" adıyla gösterime girdi. Yönetmeni ve senaristi Shogun dizisinden tanıdığımız Avustralyalı James Clavell'dır. Başrolünde Amerikalı siyahi oyuncu Sidney Poitier rol almıştır. Poitier bu filmlerin en eskisi olan 1955 tarihli Amerikan filmi "Blackboard Jungle"da o zamanlar asi öğrenci rolündeydi, öğretmeni ise Glenn Ford'du. Buradaki filmde ise Poitier artık öğretmen olmuştur..

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  1967 tarihli Gençlik-Okul filmlerinin eski örneklerinden biri..