Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

savunma mekanizmaları sizce ne demek, savunma mekanizmaları size neyi çağrıştırıyor?

savunma mekanizmaları terimi Aysel Tan tarafından tarihinde eklendi

 • Dulcinea
  Dulcinea

  Kişinin içinden gelen(id ve süperego) tehlikeli ve güçlü ya da benliği sarsacak kadar etkili bir uyarana karşı oluşturduğu savunma yollarıdır. Her insan savunma mekanizmalarına başvururu dönem dönem.Ama abartılı boyutlara varırsa,sürekli mekanizmalar devredeyse farklı önlemler alınması gerekir..En sık kullanılanlardan biri de ' yansıtma ' mekanizmasıdır.

  YANSITMA: Kişinin kendinde var olan kabul edilemeyen dürtü ve istekleri sanki karşısındaki insanda varolduğunu ve kendisine yöneltiliyor gibi yorumlamasıdır.Örneğin genç bir erkeğe karşı ilgisi olan bir genç kızın, delikanlının bir takım hareketlerinden dolayı kendisine ilgisinin olduğunu çıkarsaması. Ya da birisine öfkelenen ve kıskançlık besleyen bir insanın ' bende ona karşı öfke ya da kıskançlık yok, asıl onlar bana öfkeli ve beni kıskanıyorlar ' demesi...

  Kişi kendini bilirse,kendi iç dinamiklerini tanırsa kullandığı mekanizmanın farkına varabilir.. yada varamıyorsa biri ona farketmesi için yardımcı olabilir.. :)

 • Willy Itjgbt
  Willy Itjgbt

  birisi benim için çok duygulandığım ve kendimi iyi hissettiğim bir davranış

 • Lavanta Kokusu
  Lavanta Kokusu

  yüzleşme öncesini...

 • İrem
  İrem

  mantığa bürüme,,yansıtma,,yön değiştirme,,karşı tepki geliştirme,,ödünleme,,gerileme,,özdeşim kurma,,bastırma,,kaçma,,fantezi geliştirme,,yadsıma,,polyanna..

 • Drag Bonfire
  Drag Bonfire

  önce sen kiimsiiin sen kiimsiiin deyu cırtlayıp sonra karşısındakinin bişey olduğunu anlayınca tevekkül etmek :)

 • Esra Tahtalıoğlu
  Esra Tahtalıoğlu

  yansıtma, yer değiştirme,inkar,hayal dünyasına kaçma,bastırma gibi insanların çok sık ardına sığındığı korunaklar..

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  acaip savunma mekanizmalarini cira etmis bir zatimdir zamaninda. Belki simdi de ediyorumdur; ama bunu anlayabilmem icin uzerinden belli bir zaman gecip, benim yaptiklarimi acik bir sekilde teshis ve analiz etmem gerekiyor.
  Ama zamaninda cokca kullandim.
  zayif noktan varsa ve bunu istismar ediyorlarsa; savunma mekanzmasi kullanmak zorundasin. Bunu yaparken gururu da sekteye ugrayabilir insanin; en asagilik insan da olaiblir, yalan sda soyleyebilir, iftira da atabilir, baskalarini da suclayabilir...
  Her seyi yaparsin. Belden asagiya vurmak :)