Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Sakarya Pamukova Karapınar Köyü sizce ne demek, Sakarya Pamukova Karapınar Köyü size neyi çağrıştırıyor?

Sakarya Pamukova Karapınar Köyü terimi Mehmet Turgut tarafından tarihinde eklendi

 • Mehmet Turgut
  Mehmet Turgut

  Bu köy Pamukova ilçesine en yakın köydür. İlçe ile sınırları hemen hemen birleşmiştir. İlçe ile arasında adece birkaçyüz metrede yerleşim yoktur.

 • Mehmet Turgut
  Mehmet Turgut

  Karapınar, Sakarya ilinin Pamukova ilçesine bağlı bir köydür.

  ===Tarihi===
  Kars civarında yaşayan Karabağ Yörüklerinden Timur istilasıyla Anadolu’ya dağılan kollardan olan İmam oğulları ve Karagöz oğulları; Bolu ilinin Göynük ilçesine gelerek yerleşmişlerdir.

  Büyük ve küçük baş hayvancılık yapan iki oba, sürülerini otlatmak ve kıştan korumak için yeni yerler arayarak Kıranyurt ve Eyriceova ’ya gelerek yerleşmişler, Kıranyurt’a ve Eyriceova’ya yerleşenlerin giderek çoğalmasıyla, göçebe hayatı bırakan obaların bir kısmı Pınarlı’yı, bir kısmı Bakacak’ı, bir kısmı da Hüseyinli köyünü kurmuşlardır.

  Kıranyurt yaylasında yaşayan Türkmen Yörüklerden, İmamoğulları ve Karagöz oğulları soyları Göynük’e gidip gelmenin güçlüğü karşısında Eski Köy yeri olan Karapınar’ı seçmişler, buraya yerleşerek Karapınar köyünün ilk kurucuları olmuşlardır. İki soy ailenin üremesi ve yeni göçler ile köy büyüyerek bugünkü halini almış, uzun yıllar “Eski Köy” yerinde ikamet eden köy halkı (Ataklar) Muhtar Mehmet Turgut'un öncülüğünde planlı bir şekilde 1953 yılında aldıkları bir karar ile şimdiki yerine taşınmışlardır.

  ===Kültür===
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  ===yemek===
  Son zamanlarda teneke tavuk yemeği yaygındır.

  ===Coğrafya===
  Sakarya iline 48 km, Pamukova ilçesine 3 km uzaklıktadır.

  Köy Samanlı dağı uzantılarından bir parçanın eteğinde kurulmuştur. Koru Tepesi, Değirmen Tepesi, Çeştepe ve Sivri tepeleri ile çevrilmiştir. Kuzeyinde Ağaçcılar, Kadıköy, batısında Oruçlu, kuzey batısında Paşalar, güney batısında Üçevler, doğusunda Pamukova ile komşu dur.

  Güneyde asfalt ve demir yoluna doğru meyilli arazi yapısına sahip olan köyün batısından geçerek Ana Kanala akan Paşa deresi vardır. Köyün başlıca mevkileri ise, Karayemiş, Harmanlar, Tuzluk, Taşlık, Bolcanlık, Kasaba, Mezarlıküstü, Buruncuk Değirmeniyeri, Sulamalar, Elliparalık, Altıntaş, Körkuyu, Kortepe, Köyiçi, Eskiköy yeri, Atçayırı, Dikilitaş, Alibeyin yeri, Mezarlıkyanı, ve Kızılkayranlar gibi yerlerdir.

  ===İklim===
  Köyün iklimi, Marmara İklimi etki alanı içerisindedir.

  ===Nüfus===
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 -]287
  1997 -]328

  ===Ekonomi===
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Köy halkı geçimini tarım ürünlerinden sağlar. 1953 Yılında elbirliğiyle karar vererek 2km kuzeyden bugünkü köy yerine taşınmalarının sebebi de köylerinin çiftçilik yaptıkları araziye uzak oluşudur.

  Köyün başlıca geçim kaynağı olan ürünler, Üzüm bağları, şeftali, pancar, bostan, soğan ve tahıl dır. Köy daha çok bağcılığa önem verdiği için asma bağcılığa (telli bağcılık) geçtiği için iyi cins üzümler yetiştirmektedirler. Her ailenin evinin bahçesi meyve ağaçlarıyla doludur.

  ===Muhtarlık===
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - HALİL KAÇI
  2004 - Halil Kaçı
  1999 - Halil Kaçı
  1994 - Halil Kaçı
  1989 - AHMET DENİZ
  1984 - SÜLEYMAN YILDIRIM

  ===Altyapı bilgileri===
  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.