Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

şah ismail (hatayi) sizce ne demek, şah ismail (hatayi) size neyi çağrıştırıyor?

şah ismail (hatayi) terimi Seyfettin Yüzübenli tarafından tarihinde eklendi

 • Tuna Ceylan
  Tuna Ceylan

  Hayatı boyunca çıktığı seferlerle ünlenen ve gittiği her yerde karşısına çıkan fazla bir güç olmayan Yavuz Sultan Selim in en çok uğraştığı İran Safevilerinin başındaki Şah İsmail olmuştur. Osmanlı Tarihi Yavuz Sultan Selim ile Şah İsmail arasında geçen çok ince hikâyelerle doludur. Bununla ilgili bir hikâye ile Yavuz un hükümdarlık yaşantısında ön plana çıkmış ve yaşanmış başkaca bir hikâye paylaşmak istiyorum. İran Sultanı Şah İsmail, Yavuz Sultan Selim’e kıymetli mücevherler ile süslenmiş bir sandık gönderiyor. Sandık Yavuz Sultan Selim’in huzurunda açılıyor. İçinden kıymetli mücevherler, çeşit çeşit değerli taşlar, kadife kumaşlar çıkıyor. Fakat etrafa pis bir koku yayılır. İlk başta kimse bir anlam veremez kıymetli mücevherler ile, çeşit çeşit değerli taşlarla dolu sandıktaki bu kötü kokuya. Mesele çok geçmeden anlaşılır, sandığın dibinde insan (bazı kaynaklara göre de hayvan) dışkısı vardır. Yani Şah İsmail aklı sıra Cihan Hükümdarı Yavuz Sultan Selim Han’a hakaret ediyor. Yavuz Sultan Selim yanındaki devlet adamlarına hemen emir verir, ”Herkes düşünsün. Bu terbiyesizliğe Osmanlı’nın şanına yakışacak şekilde cevap vermeliyiz.” Ve çok geçmeden cevabı kendisi bulur. Yavuz Sultan Selim hemen emir verir, Şah İsmail’in bize gönderdiği sandıktan daha ihtişamlı bir sandık hazırlatın. Değerli mücevherler ve çeşit çeşit değerli taşlarla süslenmiş, içerisinde elmaslar, yakutlar, kadife kumaşlar bulunan güzel bir sandık hazırlanır. Bir de sandığın içine o dönemin en nefis gül kokulu lokumlarından bir kutu yerleştirilir ve lokum kutusunun altına da kısa bir yazıdan oluşan bir pusula (not) yerleştirilir. Hediye sandığı çok ihtişamlı bir şekilde hazırlandıktan sonra Osmanlı elçisi ile birlikte Şah İsmail’e gönderilir. Sandık nihayet varır Şah’ın huzuruna. Sandık Şah İsmail’in huzurunda açılır açılmaz etrafa mis gibi gül kokuları yayılır. Sandık içerisindeki hediyeler tek tek Şah İsmail’e verilir. Kıymetli hediyeler bittikten sonra Osmanlı Elçisi, Şah İsmail’in tedirgin olmaması lokumun tadına ilk kendisi bakar. Daha sonra büyük bir saygı ve nezaket ile Şah İsmail’e lokumdan ikram eder. Bizim elçi Şah İsmail ile sınırlı kalmaz, Elindeki kutuyu görevlilerden birine verir ve etraftaki devlet adamlarına da ikram edilmesini ister ve lokumlar etraftaki devlet adamlarına da ikram edilir. Başta Şah İsmail olmak üzere tüm devlet adamları olan bitene anlam veremezler. Osmanlı elçisi bu şaşkınlığı gidermek için, lokum kutusunun altındaki pusulayı Şah İsmail’e verir. Pusulayı okur ve yüzündeki şaşkınlığın yerini büyük bir utanç alır. Ve pusulada yazılan not şöyledir: ”İsmail, herkes yediğinden ikram eder.”

 • Gökhan Oflazoğlu
  Gökhan Oflazoğlu

  Kutsal ruhun ruhuyuz,
  insana gelmişlerdeniz.
  En büyük bayramdır
  güzelin yüzü. Biz o
  bayrama kurbana
  gelmişlerdeniz.

  Hatayi, 1524

 • Korkmaz Şükürlü
  Korkmaz Şükürlü

  hukumdarligi ile birlikte buyuk sairdir de.turkce buyuk bi divani ve iki mesnevi poemasi vardir.dehname ve nasihatname.

 • Korkmaz Şükürlü
  Korkmaz Şükürlü

  1489 da dogmustur.azerbaycan sefevi devletinin banisidir.1501 de kurulan bu devlet buyuk bi turk imparatorlugudur.bazi kendini bilmez arkadaslar kufur yazmis ama ahmaklik o kufru yazanda.osmanlilarda osman ve orhan qaziden baska tum osmanli hukumdarlarinin annesi hristiyan olmustur.kendimizin buyuk ve sanli gecmisini lutfen kucultmeyelim.

 • Ham Sofu
  Ham Sofu

  Hz Muhammet (sav) soyundandır. Ehl-i Beyt'tendir. Yani bir taraftan Türk bir taraftanda soyu Hz Peygambere ulaşır.

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  Şah İsmail in Türkçe şiir yazması kimseyi aldatmasın.
  Kendisi tam bir sünni Türk düşmanıydı.
  Türkçe şiir yazmasıda devletindeki Türk ve Türkmenlerin Osmanlı ya yakınlık göstermesini istemediği içindi.
  Yavuz ordusuyla üzerine yürüyünce kaçacak delik aramış ve Yavuz kendisine gönderdiği mektupta fistan yollamış ve al sana bu yakışır demiştir.Çaldıran da ağır bozguna uğramış ve ülkesi bir 30 yıl Osmanlı nın karşısına çıkamamıştır.

 • Gökhan Aydın
  Gökhan Aydın

  işte bizim asıl padişahımız kızıl başlı şahımız selçuklu osmanlı bunlar fasafiso bizim atalarımız safeviler dir yani şah ismailin devleti keşke yıkılmasaydı..

 • Ahmet Abdulbaki Karahan
  Ahmet Abdulbaki Karahan

  anodolu türk bütünlüğünü bozmaya çalışan bir nifak merkezi...yavuza kafa tutacak kadar ahmak ve basiretsiz...sevilecek tek yanı şair olması...mahlası hatayi

 • Aydın Aydın
  Aydın Aydın

  Muhammed Ali'yi Candan Sevenler
  Yorulup Yollarda Kalmaz İnşallah
  İmam Hasan'ın Yüzün Görenler
  Hüseyin'den Mahrum Olmaz İnşallah

  İmam Zeynel'den Bir Dolu İçtim
  İmam Bakır'da Kaynayıp Coştum
  İmam Cafer'e Vardım Ulaştım
  Bundan Özge Yola Sapmaz İnşallah

  İmam Musa'dan Gelen Erenler
  Can Baş Feda Edip Cemler Görenler
  İmam Rıza'ya Zehir Verenler
  Divanda Şefaat Bulmaz İnşallah

  Bir Gün Olur Okuturlar Defteri
  Şah Oğlunun Belindedir Teberi
  Uyanırsa Taki Naki Askeri
  Açılan Gülümüz Solmaz İnşallah

  Hatayi Der Bu İş Bizi Bitire
  Özünü Kata Gör Ulu Katara
  Mehdi Şevki Bu Cihanı Tutar A
  Şah Oğluna Sitem Olmaz İnşallah

 • Barış Özüdoğru
  Barış Özüdoğru

  Şah Hatayi’dir özümde

  Hiç hilâf yoktur sözümde

  Eksiklik kendi özümde

  Dâr’ına durmaya geldim”

 • Neslihan Tuğçe Öztürk
  Neslihan Tuğçe Öztürk

  keşke yavuz'la savaşmasalardı da o güzel şiirleriyle tanıyabilseydik

 • Ahmed Çetin
  Ahmed Çetin

  Safevi... Ehli sünnet düşmanı... Şu kadar ki Akkoyunlu hükümdarının bütün evlatlarını öldürtüp kebap ettirerek askerlerine yedirmiş... Yıktığı bir devletin hükümdarının kafatasını süslü taşlarla bezeyip onunla şarab içmiş... Annesini sırf Sünniikte ısrar ettiği için boğazlatmış, ama herşeye rağmen şair ruhlu, merhametsiz, Şii mezhebinden bir katil...