Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

Sadabat ve Balkan Paktı sizce ne demek, Sadabat ve Balkan Paktı size neyi çağrıştırıyor?

Sadabat ve Balkan Paktı terimi Emirhan Kutlu tarafından tarihinde eklendi

 • Kara Dut
  Kara Dut

  orta doguda ve balkanlardaki barışı saglamak,dış tehlikelere karşı önlem almak için 34-37 yılları arasında imzalana 2pakttır

 • Ahmet Rüştü Yıldırım
  Ahmet Rüştü Yıldırım

  Sadabat Paktı, Türkiye, İran, Irak ve Afganistan arasında, 8 Temmuz 1937'de Tahran'da Sadabad Sarayı'nda imzalanan dörtlü pakt.
  İtalya'nın doğu ülkelerini hedef tutan istila politikasından ve bu politikanın oluşturduğu endişeden doğmuştur. Orta Doğu'ya yönelen İtalya'ya karşı bir savunma sistemi kurmak, Orta Doğunun güvenliği için zorunlu görülüyordu. İlk defa bu amaçla, 2 Ekim 1935'te Cenevre'de Türkiye, İran ve Afganistan arasında üçlü bir Antlaşma parafe edildi. Buna daha sonraları Irak da katıldı. Ancak, Irak-İran sınır antlaşmazlığının çözümlenmesi (Şattülarap uyuşmazlığı) , Türkiye ile İran arasında dostluk çerçevesi içinde sınır sorunu dahil her alanı düzenleyen Antlaşmaların akti, 8 Temmuz 1937 tarihli Sadabad Paktı'nın imzalanmasına imkan vermiştir.
  Dört Devlet, bu antlaşma ile dostluk ilişkilerini devam ettireceklerini, Milletler Cemiyeti ile Briand-Kellog Paktı'na bağlı olacaklarını, birbirinin iç işlerine karışmayacaklarını, ortak çıkarlarını ilgilendiren hususlarda birbirlerine danışacaklarını, birbirlerine karşı saldırıda bulunmayacaklarını ve sınırlarının korunmasına saygı göstereceklerini taahhüt etmişlerdir.

 • Zafer Cavus
  Zafer Cavus

  11111111

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  sadece formaliteden ibaret iki dostluk antlaşması...

 • Nurten Duman
  Nurten Duman

  sadabat nedir diyen öğrencime hiç düşünmeden bir köşkün adı demiştim

 • Erhan Sağlamcı
  Erhan Sağlamcı

  erhan