Kültür Sanat Edebiyat Şiir

red hot chili peppers sizce ne demek, red hot chili peppers size neyi çağrıştırıyor?

red hot chili peppers terimi Özge Avcı tarafından 22.06.2004 tarihinde eklendi

 • Fatih Işık
  Fatih Işık14.09.2009 - 18:17

  Hayatımla özdeşleştirdiğim grup..Sevdiğim şarkıları saymakla bitmez; ta ortalığı yıktıkları Under The Bridge' ten günümüzdeki Dani California veya Snow'a kadar..Müziğe bu kadar anlam kazandıran gruplar nadirdir zaten ve kesinlikle RHCP bunlardan biri..Hüzünlensem Otherside,Soul to Squeeze veya Stadium Arcadium'la kendime gelirim..Neşelenirsem Dani California,All Around the World veya Suck My Kiss ile daha da uçarım..Aslında her türlü duyguya ve konuya şarkı yapan bir gruptur RHCP.. Ama benim kalbimi özellikle Californication parçasıyla fethetmişlerdir..Bu şarkının benim için ayrı bir yeri vardır..Umarım müzik yaşamları hep devam eder ve biz gençliği hep hatırladığı isimler olur Anthony Kiedis,Flea,John Frusciante ve Chad Smith..

 • Tamara
  Tamara30.08.2007 - 18:33

  Hey oh listen what I say oh
  I got your
  Hey oh now listen what I say oh


  ne güzell şarkı yawwww klibini acınca neşeleniyorummm klipte sırıtan bi sürü kişi var insanın içi açılıyo :)))

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``18.08.2007 - 23:40

  Mükemmel. Californication, Scar Tissue, Otherside favori parçalarım.
  Özellikle bateristleri yaşlı olmasına rağmen adeta kusursuz... Evet, adeta kusursuz...

 • Pınar Aslan
  Pınar Aslan18.08.2007 - 23:32

  çok nadir ingilizce şarkı dinlerim ama 'otherside' gerçekten çok güzel,dinlemekten bıkmayacağım bi şarkı...

 • Oya Okur
  Oya Okur20.07.2007 - 18:53

  dinledikten sonra herşey daha bir güzel geliyor.vokalin sesinden mi yoksa şarkıların anlamlarından mı bilinmez ama çoooooooooooooooook seviyorum.

 • Samet Sakal
  Samet Sakal05.04.2007 - 03:05

  Grubu kurduklari ve adlarini duyurduklari donemde(80 lerin sonlarina dogru) rock,metal, pop,rap gibi turler birbirlerinden cok ayri yerlerde durduklari halde,funk,punk,metal gibi turleri harmanlayip funk metal gibi kendilerine has bi tarzla ses getirmis,cok farkli olmasina ragmen faith no more la beraber nu metalinde yolunu acmistir bu grup.bu adamlarin en onemli ozelligi populer olan parcalariyla albumdeki diger parcalarin cok farkli olmasidir.

  Şuan bir Queen i nasıl anıyorsak yıllar sonrada bunların anılması muhtemeldir...

 • Miray Nas
  Miray Nas22.11.2006 - 07:44

  bu kadar sağlam bi grup az bulunur yalanmı? bi insann her şarkısı güselmi olur ya.. ama oluo. hele hele under the bridge resmen bağımlısı oldum

 • Esra Nur
  Esra Nur05.10.2006 - 13:18

  Bütün parçaları harika özellikle 'otherside' bir efsane one yorum o ne kendine özgü tarz öyle. Ama dinlemek ne kadar büyük bir hazsa grubu izlemek de o derece korkunç neden bilmiyorum ama bir türlü görüntü ve sesi bütünleştiremedim görüntüleri bende nefret uyandırıyor

 • Esra Nur
  Esra Nur05.10.2006 - 13:14

  Üyeleri pek çok kez değişikliğe uğramış dörtlünün, şimdiye kadar değişmemiş iki temel üyesi solist Anthony Kiedis ve bacçı Flea (gerçek adı Michael Balzary) .


  Her zaman ilham aldıkları Jimi Hendrix’i de beşinci hayali üye sayarsak yanlış olmaz. Kendilerine has, Red Hot Chili Peppers tarzı bir müziğe sahip grup, 90’ların rock tarihinde unutulmaz bir ekol haline geldi. Red Hot müzik tarzını analiz etmek gerekirse funk temelli fakat punk, metal, rap’le karıştırılmış bir müzik diyebiliriz. Bu müziklerin karışımı, Los Angeles’ta ilk bir araya geldikleri zaman olan 80’lerin başı için oldukça ileri bir müzikti. Zamanla müzik endüstrisi ilerledikçe grup Living Colour ve Faith No More gibi isimlere ilham kaynağı oldu.
  1988 yılında gitarcı Hillel Slovak’ın aşırı derecede aldığı uyuşturucudan ölümünün ardından grup onun yerine John Frusciante’yi aldı, ayrıca gruba Slovak’ın ölümünden hemen evvel ayrılan davulcu Jack Irons yerine Chad Smith alındı. Grubun günümüzdeki dörtlüsüyle (sonradan gitarcı pek çok kez değişti) çıkardığı ilk albüm “Mother’s Milk” 1989’da, çıktığı yılda, altın palk ödülü aldı. Ama gerçek yıldızlık statüsüne 1991’de çıkardıkları “Blood Sugar Sex Magik” isimli albümden sonra yükseldiler. Top Ten hit’i ‘Under The Bridge’ide içeren bu albüm dünya çapında 2 milyondan fazla sattı. 1992 ortalarında, Japonya turnesinde, John Frusciante’nin ani ayrılışının ardından grup Arik Marshall’la çalmaya başladı. Marshall’la bir yıl çalan Peppers 1993’te Jesse Tobias’ı Marshall’ın yerine aldı ama Tobias’ın dönemide sadece birkaç ay sürdü. Peppers sonunda eski Jane’s Addiction üyesi Dave Navarro’yu gitarcı olarak gruba dahil etti. Navvaro’yla yaptıkları ilk albüm “One Hot Minute” oldukça rötarlı bir şekilde, “Blood Sugar Sex Magik”ten tam 4 yıl sonra, geldi. Platin plak ödülü alıp, neredeyse bir yıl boyunca listelerde kalmasına rağmen bu albüm, grup için tam bir hayal kırıklığı oldu. Pepper’lar bu albümün ardından bir yıl boyunca başlarının beladan kurtulmadığı bir turneye çıktılar ve daha turnenin başında bir ara vermek zorunda kaldılar. Ara verdikleri bu süre içinde Flea, Navarro’ya Jane’s Addiction üyelerinin tekrar bir araya geldiği bir proje albümünde eşlik etti. Jane’s Addiction grubuyla turneye çıkan Navarro, turnelerden sıkıldığına karar verdi; önce verdikleri aradan sonra Red Hot Chili Peppers turnesine katılmayı reddetti ve ardından daha da ileriye giderek grubu 1993 yılında bıraktı. Navarro sonraları solo projesi olan Spread üzerine çalışmaya başladı. Bu arada “Mothers Milk” ve “Blood Sugar Sex Magic”in başarısının ardından bu başarıyı ve şöhreti hazmedemeyerek başını uyuşturucuyla fena halde belaya sokan Frusciante kendini toparladı ve grubun ona yaptığı geri dönme tellifini reddetmedi.
  Peppers, 1999 yılında, Californication albümlerinden çıkma, grubun geçmiş yıllarda aldığı yaraları anlatan, ilk single ‘Scar Tissue’ ile muhteşem bir dönüş yaptı.

 • Umut Akkurt
  Umut Akkurt04.09.2006 - 23:46

  Muhteşem ötesi bir grup keşke türkiye ye gelseler........