Kültür Sanat Edebiyat Şiir

red hot chili peppers sizce ne demek, red hot chili peppers size neyi çağrıştırıyor?

red hot chili peppers terimi Özge Avcı tarafından tarihinde eklendi

 • Fatih Işık
  Fatih Işık

  Hayatımla özdeşleştirdiğim grup..Sevdiğim şarkıları saymakla bitmez; ta ortalığı yıktıkları Under The Bridge' ten günümüzdeki Dani California veya Snow'a kadar..Müziğe bu kadar anlam kazandıran gruplar nadirdir zaten ve kesinlikle RHCP bunlardan biri..Hüzünlensem Otherside,Soul to Squeeze veya Stadium Arcadium'la kendime gelirim..Neşelenirsem Dani California,All Around the World veya Suck My Kiss ile daha da uçarım..Aslında her türlü duyguya ve konuya şarkı yapan bir gruptur RHCP.. Ama benim kalbimi özellikle Californication parçasıyla fethetmişlerdir..Bu şarkının benim için ayrı bir yeri vardır..Umarım müzik yaşamları hep devam eder ve biz gençliği hep hatırladığı isimler olur Anthony Kiedis,Flea,John Frusciante ve Chad Smith..

 • Tamara
  Tamara

  Hey oh listen what I say oh
  I got your
  Hey oh now listen what I say oh


  ne güzell şarkı yawwww klibini acınca neşeleniyorummm klipte sırıtan bi sürü kişi var insanın içi açılıyo :)))

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``

  Mükemmel. Californication, Scar Tissue, Otherside favori parçalarım.
  Özellikle bateristleri yaşlı olmasına rağmen adeta kusursuz... Evet, adeta kusursuz...

 • Pınar Aslan
  Pınar Aslan

  çok nadir ingilizce şarkı dinlerim ama 'otherside' gerçekten çok güzel,dinlemekten bıkmayacağım bi şarkı...

 • Oya Okur
  Oya Okur

  dinledikten sonra herşey daha bir güzel geliyor.vokalin sesinden mi yoksa şarkıların anlamlarından mı bilinmez ama çoooooooooooooooook seviyorum.

 • Samet Sakal
  Samet Sakal

  Grubu kurduklari ve adlarini duyurduklari donemde(80 lerin sonlarina dogru) rock,metal, pop,rap gibi turler birbirlerinden cok ayri yerlerde durduklari halde,funk,punk,metal gibi turleri harmanlayip funk metal gibi kendilerine has bi tarzla ses getirmis,cok farkli olmasina ragmen faith no more la beraber nu metalinde yolunu acmistir bu grup.bu adamlarin en onemli ozelligi populer olan parcalariyla albumdeki diger parcalarin cok farkli olmasidir.

  Şuan bir Queen i nasıl anıyorsak yıllar sonrada bunların anılması muhtemeldir...

 • Miray Nas
  Miray Nas

  bu kadar sağlam bi grup az bulunur yalanmı? bi insann her şarkısı güselmi olur ya.. ama oluo. hele hele under the bridge resmen bağımlısı oldum

 • Esra Nur
  Esra Nur

  Bütün parçaları harika özellikle 'otherside' bir efsane one yorum o ne kendine özgü tarz öyle. Ama dinlemek ne kadar büyük bir hazsa grubu izlemek de o derece korkunç neden bilmiyorum ama bir türlü görüntü ve sesi bütünleştiremedim görüntüleri bende nefret uyandırıyor

 • Esra Nur
  Esra Nur

  Üyeleri pek çok kez değişikliğe uğramış dörtlünün, şimdiye kadar değişmemiş iki temel üyesi solist Anthony Kiedis ve bacçı Flea (gerçek adı Michael Balzary) .


  Her zaman ilham aldıkları Jimi Hendrix’i de beşinci hayali üye sayarsak yanlış olmaz. Kendilerine has, Red Hot Chili Peppers tarzı bir müziğe sahip grup, 90’ların rock tarihinde unutulmaz bir ekol haline geldi. Red Hot müzik tarzını analiz etmek gerekirse funk temelli fakat punk, metal, rap’le karıştırılmış bir müzik diyebiliriz. Bu müziklerin karışımı, Los Angeles’ta ilk bir araya geldikleri zaman olan 80’lerin başı için oldukça ileri bir müzikti. Zamanla müzik endüstrisi ilerledikçe grup Living Colour ve Faith No More gibi isimlere ilham kaynağı oldu.
  1988 yılında gitarcı Hillel Slovak’ın aşırı derecede aldığı uyuşturucudan ölümünün ardından grup onun yerine John Frusciante’yi aldı, ayrıca gruba Slovak’ın ölümünden hemen evvel ayrılan davulcu Jack Irons yerine Chad Smith alındı. Grubun günümüzdeki dörtlüsüyle (sonradan gitarcı pek çok kez değişti) çıkardığı ilk albüm “Mother’s Milk” 1989’da, çıktığı yılda, altın palk ödülü aldı. Ama gerçek yıldızlık statüsüne 1991’de çıkardıkları “Blood Sugar Sex Magik” isimli albümden sonra yükseldiler. Top Ten hit’i ‘Under The Bridge’ide içeren bu albüm dünya çapında 2 milyondan fazla sattı. 1992 ortalarında, Japonya turnesinde, John Frusciante’nin ani ayrılışının ardından grup Arik Marshall’la çalmaya başladı. Marshall’la bir yıl çalan Peppers 1993’te Jesse Tobias’ı Marshall’ın yerine aldı ama Tobias’ın dönemide sadece birkaç ay sürdü. Peppers sonunda eski Jane’s Addiction üyesi Dave Navarro’yu gitarcı olarak gruba dahil etti. Navvaro’yla yaptıkları ilk albüm “One Hot Minute” oldukça rötarlı bir şekilde, “Blood Sugar Sex Magik”ten tam 4 yıl sonra, geldi. Platin plak ödülü alıp, neredeyse bir yıl boyunca listelerde kalmasına rağmen bu albüm, grup için tam bir hayal kırıklığı oldu. Pepper’lar bu albümün ardından bir yıl boyunca başlarının beladan kurtulmadığı bir turneye çıktılar ve daha turnenin başında bir ara vermek zorunda kaldılar. Ara verdikleri bu süre içinde Flea, Navarro’ya Jane’s Addiction üyelerinin tekrar bir araya geldiği bir proje albümünde eşlik etti. Jane’s Addiction grubuyla turneye çıkan Navarro, turnelerden sıkıldığına karar verdi; önce verdikleri aradan sonra Red Hot Chili Peppers turnesine katılmayı reddetti ve ardından daha da ileriye giderek grubu 1993 yılında bıraktı. Navarro sonraları solo projesi olan Spread üzerine çalışmaya başladı. Bu arada “Mothers Milk” ve “Blood Sugar Sex Magic”in başarısının ardından bu başarıyı ve şöhreti hazmedemeyerek başını uyuşturucuyla fena halde belaya sokan Frusciante kendini toparladı ve grubun ona yaptığı geri dönme tellifini reddetmedi.
  Peppers, 1999 yılında, Californication albümlerinden çıkma, grubun geçmiş yıllarda aldığı yaraları anlatan, ilk single ‘Scar Tissue’ ile muhteşem bir dönüş yaptı.

 • Umut Akkurt
  Umut Akkurt

  Muhteşem ötesi bir grup keşke türkiye ye gelseler........

 • Ali Kemal Çeşmeci
  Ali Kemal Çeşmeci

  Road Trip dinle sonra uzun yollara çık güney e doğru.
  ve adamlar yeni albüm yaptı abi Stadium Arcadium - Red Hot Chili Peppers
  Jupiter de Dani California herkes bunu dinliyor abi.

 • Fatih Mollaoğlu
  Fatih Mollaoğlu

  hergün scar tissue dinliyorum.aynı şarkıyı.seneler oldu.biraz takıldım galiba......ne zaman sıkılırım bilen war mı?

 • Hakan Akbulak
  Hakan Akbulak

  Ben red hot hayranıyım.Yani onlara karşı görevimi yaptım her gün dinliyorum,orjinal cd sini aldım,t-shirt aldım daha ne yapayım.Konserlerinide gitmeyi her şeyden çok isterim ama sizlere bir kötü haberim olacak...RED HOT'A AÇIK ÇEK YAZMIŞLAR ADAMLAR TÜRKİYE'YE GELMEMİŞLER:((

 • Bb Bbb
  Bb Bbb

  bence de californication

 • Merva Kahveci
  Merva Kahveci

  californication

 • Eda Gulay
  Eda Gulay

  Bence en iyisi Californication.Gelmediler değil mi İstanbul'a.Bekleriz :)
  Psychic spies from China
  Try to steal your mind's elation
  Little girls from Sweden
  Dream of silver screen quotations
  And if you want these kind of dreams
  It's Californication

 • Bilhan Erden
  Bilhan Erden

  bi türlü giyinik görmek kısmet olmayan grup...

 • İpek Konak
  İpek Konak

  çok sewdiğim acayip grup.şarkıları süper özellikle
  howlong howlong will I slide?
  seporite my side
  I dont dont believe it s bad...

 • Didem Erkal
  Didem Erkal

  bi californication i biliorum onuda çok seviorum zaten ama çok çok sevsydim heralde dier sarkilarinida arastirma gereginde bulunurdum demekki o kadar çok sevmiorum....

 • Seydi Kiraz
  Seydi Kiraz

  kırmızı ateşli biberler demek ama bende red hot cıhılı peppers müzık grubunu çağrıştıruyor ve ben bu grubun hayranıyım ve onun ıçın sitenize üye oldum

 • Ayşe
  Ayşe

  laf yok..

 • Aslı Aker
  Aslı Aker

  hayranlığımı cihan duydu onlar duymadı!
  memleketime bir türlü uğramayan cânım grup...
  aahh ahh!

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Uzun bir konsantrasyon sonrası ciğerlerimi boşaltırken eskiden 'ah bir ataş ver' ya da 'çökermeden çıktım' ya da 'save your love my darling' derken şimdiler de 'how long how long will I slide' dedirten müzik grubu.

 • Rumi Sanam
  Rumi Sanam

  12 yaşından beri sewişen birinden daha başka nasıl bi performans beklenilebilirki..harikasın

 • Bilhan Erden
  Bilhan Erden

  bu grubu giyinik gören varmı ya...
  by the way
  californication en iyi diyebileceğim parçaları...

 • Ayhan Karadag
  Ayhan Karadag

  Red Hot Chili Peppers - Other side

  How long how long will I slide
  Separate my side I don't
  I don't believe it's bad
  Slit my throat
  It's all I ever

  I heard your voice through a photograph
  I thought it up it brought up the past
  Once you know you can never go back
  I've got to take it on the otherside

  Centuries are what it meant to me
  A cemetery where I marry the sea
  Stranger things could never change my mind
  I've got to take it on the otherside
  Take it on the otherside
  Take it on
  Take it on

  eski albümleri çok güzeldi

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca

  bu gitarı çalan insan olamaz dedirten gurup...

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  dünyanın en iyi basçılarından biri olacaktı... gitaristleri değişiyor zati...

 • Seher Kuzu
  Seher Kuzu

  dünyanın en iyi gitaristlerindne birini barındıran grup...