Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Nobel edebiyat ödülü sizce ne demek, Nobel edebiyat ödülü size neyi çağrıştırıyor?

Nobel edebiyat ödülü terimi Mathilda Loren tarafından tarihinde eklendi

 • Canan Siyahal
  Canan Siyahal

  Bu seneki nobel edebiyat ödülü Orhan Pamuk'a verildi.Pamuk böylece 1 milyon 360 bin dolarlık ödülün sahibi oldu.Orhan Pamuk’un ‘Kara Kitap’, ‘Yeni Hayat’, ‘Sessiz Ev’, ‘Benim Adım Kırmızı’, ‘Kar’ ve ‘İstanbul’ adlı kitapları İsveççe’ye de çevrilmiş bulunuyor.
  Ben bir kürt olarak ORHAN PAMUK'la gurur duyuyorum.Türk miletinin de sahip çıkması,gurur duyması gerekir.
  YAŞAR KEMAL’DEN KUTLAMA: HAK ETMİŞTİN ORHAN
  Geçtiğimiz yıllarda Nobel için adı geçen yazar Yaşar Kemal, Orhan Pamuk’u bir mesajla kutladı. Kemal yayımladığı mesajda “Sevgili Orhan, seni yürekten kutlarım. Hak ettiğin bu ödülü almana çok sevindim. Bundan böyle de aynı tutkuyla yeni romanlar yazacağına güveniyorum. İnandıklarının ardında da inatla durmaya devam edeceğine hiç kuşkum yok” dedi.

  Yaşar Kemal'de umarım bu ödüle layık görünür :)

 • Savt-ı Dicle
  Savt-ı Dicle

  Demlenmiş san’atçılara verilen ödül..Bu ödüller dağıtılırken bazı zamanlar tam isabet olmasa da çoğunlukla liyakat sahibi san’atçılara veriliyor.Bu ödül verilirken ele alınan kriterler edebiyat ve bu alanda icra edilen şeyler olsa da asıl şey edebiyat üstü vasıflara sahiplik söz konusu olsa gerek.Çünkü ödülü alan kişilere baktığımızda edebiyat çalışmalarının yanında evrensel düşünceleri,humanistik bakış açılarının da bu ödülü almalarına vesile olduğunu anlarız.
  Temennim odur ki Orhan Pamuk’un yanında Yaşar Kemal de bu ödüle layık görülsün çünkü fazlasıyla hakkediyor……………….