Kültür Sanat Edebiyat Şiir

MUŞ HARMAN KÖYÜ sizce ne demek, MUŞ HARMAN KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?

MUŞ HARMAN KÖYÜ terimi tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi

 • Baran Brusk
  Baran Brusk 02.07.2010 - 16:42

  değerli okuyucular; muş harman köyü coğrafyası genelde ılıman karasal bir iklime sahiptir.dağ eteğinde kurulmuş olup her iki tarafından dereler geçmektedir. genelde arazileri tarıma elverişli olup sulanılabilen tporaklara sahip olup verimlilik derercesi yüksektir.köy dağ eteğinde kurulu olduğundan hem tarım hem hayvancılığın geliştiği köydür. ayrıca köyun verimli ovasını sulamak üzere dsi tarafından kurulan büyük bir gölet köye fayda sağlamaktadır.

 • Baran Brusk
  Baran Brusk 07.04.2010 - 12:20

  değerli okuyucular harman köyü tarihi çok eskiye dayanan bir köydür.
  asıl bir ermeni köyü olup 1917 de rus ihtilalinden sonra ermeniler köyden göç etirilmiştir. ermenilerden sonra köye yerleşenler köyün ilk yerleşenleri ve sahibi sayılmışlardır bu yerleşenler; farız ailesi yani bugunkü akdeniz soyadıyla bilinen ailedir. bu aile köyün asıl kurucuları sayılıp diğer aileler daha sonra köye gelmişlerdir. bu ailenin muşta herkes tarafından bilinen fadıl, şahin mahmut sallahttin kardeşler olarak bilinen farız ailesidir.

  köyün coğrafyasıyla ilgili bilgler ise daha sonraki yazılarımda sizinle paylaşacağım ve tabiki ekonomisi de

 • Baran Brusk
  Baran Brusk 01.04.2010 - 16:06

  değerli okuyucular harman köyü ile ilgili size verilen bilgiler yanlıştır en kısa zamanda gerçek bilgileri sizinle paylaşacağım saygılarımla.