Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Mevlana Halid-i Bağdadi sizce ne demek, Mevlana Halid-i Bağdadi size neyi çağrıştırıyor?

Mevlana Halid-i Bağdadi terimi Cem Nizamoglu tarafından tarihinde eklendi

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Nakşibendi tarikatının silsilesindendir.
  Kaynaklarda, neseplerinni Hz. Osman'a ulaştığı yazılıdır.

 • Dilek Hancıoğlu
  Dilek Hancıoğlu

  İnsanın gönlü ne isterse, ne tarafa meylederse, Allahü teâlâ onu verir. Onun için hep iyi şeyler isteyelim, ahiretimize yarar şeyler isteyelim. Abdullah-i Dehlevi hazretleri, Mevlana Halid-i Bağdadi hazretlerine, benden bir şey iste ama tek şey deyince, o da, dinim için dünyalık istiyorum demiş. Bu çok önemli.

  Birisi, Mevlana Halid-i Bağdadi hazretlerinin yanında, komşusu bir şarapçıdan bahsederken ucba kapılarak, çok şükür biz onun gibi değiliz, der. Bunun üzerine, Mevlana Halid-i Bağdadi hazretleri, biz çok şarapçı gördük ki, sonunda tevbe edip, imanla gitti. Nice şeyhler gördük ki, sonunda sapıtıp imansız gitti, der. Bunun için, hadis-i şerifte, İbadet yap, arkasından tevbe et, buyurulmuştur.

  Mevlana Halid hazretleri buyuruyor ki 'Bu yolun büyükleri kendilerine bağlı olanlardan gâfil değildir. Onlara kimse kafa tutamaz. Onlara kafa tutanın işi de, başı da, saâdeti de gider'.

  'Evliyânın kalbleri, ilâhî nûrların çıkıp geldiği kaynaklardır. Onların hoşnut olduğundan, Hak teâlâ da hoşnuttur. Onların kalblerinde yer eden, büyük devlete kavuşmuştur'

  BÜYÜKLERİMİZİN KALBLERİNDE,DUALARINDA OLURUZ İNŞ.

 • Adem Koç
  Adem Koç

  kutbul aktab, sultanıl evliya, gözümüzün nuru gönlümüzün süruru..pirimiz silsilemizin belkemiği..nakşi şeyhidir.

 • Karapregoras
  Karapregoras

  Müctehid-i Zaman,Lütf-u tevazu