Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

kötüyü sevmek sizce ne demek, kötüyü sevmek size neyi çağrıştırıyor?

kötüyü sevmek terimi Şule Yılmaz tarafından tarihinde eklendi

 • Gül Solmaz
  Gül Solmaz

  ''O en kötüsü''nü sevmek ;)

 • Göçmen Kızı
  Göçmen Kızı

  ona uymak

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  seni kendime sakladım...hepsini ben hesapladım...

 • Kutluhan Ada
  Kutluhan Ada

  Biliyorum, çoğunuz iyi insanlarsınız. Bu yüzden hep kötüler kazanıyor zaten. Birçok kötü, hatta alçak tanıdım. çoğu neşeli insanlardı. Hiçbirinde çekingen bir ruh haline rastlamadım. Kötüler atak, iyiler pısırıktır, etrafınıza bakın, en heyecan verici, en eğlenceli insanlar hep sahtekarlardır. Hepsi paldır küldür konuşan, ağız dolusu gülen insanlardır. Çünkü sahtekar, sempatik olmak zorundadır. iyinin böyle bir mecburiyeti yoktur. iyi, sıkıcıdır. Kadınlar iyilere değil, güvenilmez erkeklere aşık olur bu yüzden.zaten aşk denen altüst oluşla ancak bir üçkağıtçı basa çıkabilir. Aşkın tadını çıkaramaz iyiler. Onlar sarılıp sessiz bir uzanmayı aşk zanneder. Tekdüzedirler. Yavaştırlar. Kadınlar da dertlerini onlarla paylaşır ama gidip bir güvenilmezle sevişirler. Tutku kötülerin işidir. Sessiz ve efendi bir insan cümlesiyle tanımlanan bir iyilik kolaydır. Sahtekarlık daha zordur, maharet ister. Zeki, hızlı ve atak olmalıdır. Enerjiktir. (Tabii kötü kötüler konumuz dışındadır. Yani hem, salak hem kötü olmaya çalışanlar için düşünmeye, yazmaya değmez.) üçkağıtçı...
  Sahtekarın en sempatik, en başarılı şekli. iyi bir hatiptir o. inandırıcıdır. Konuştuğu zaman etrafındaki tüm iyi ve dürÜst insanlar ağzının içinde kaybolur. Hem çok iyi fıkra anlatır hem hüznün tüm renklerinden haberdardır.
  Kahkahasında pirzola tadı, hüznünde bazen ölümün sesi vardır. Adam başarılıdır. Yeteneklidir.
  iyilik kolaydır.
  kötülük maharet ister. iyi olmak için, kimseye kötülük yapmamak yeterlidir. Ama kötü olmak için daha çok çalışmalısınız! iyi, kötü karsısında güvensiz, enerjisiz,çaresizdir. Filmlerde bile iyi, kötüleşmeden kötünün hakkından gelemez. Yeminini bozar ve kavgaya girer. Oysa kavga kötünün mesleğidir asıL. Biz
  iyi seyirciler, perdedeki iyi adamımız kan döktükçe rahatlarız. Ve iyi kötÜyü yendi diye seviniriz. Oysa artık hepimiz kötüyüzdür filmin sonunda. Hatta biz kötüden daha çok insan öldürmüşüzdür.
  Bir iyi için en zor olan, kötüye Sen kötüsün demektir. Çünkü iyi,utangaçtır. Hırsıza hırsız diyemez. Kötünün yerine utanır, sahtekarın yerine yüzü kızarır, hırsızın yerine yerin dibine geçer... Bu sırada kötüler, sahtekarlar, hırsızlar deli gibi eğlenmektedir. Çünkü onların yerine utanan, sıkılan, yerin dibine geçen birçok iyi insan vardır.
  Şeytan bile bazen yorulur kötülük yapmaktan. Ama hayatlarını salt kötülük yapmaya adayanlar asla durmazlar; bunu çok iyi biliyorum. Güzel kıyafetleri, briyantinli saçları, resmi arabaları, siyah gözlükleri ve korumaları vardır. Ama ruhları şeytandır. Kötünün en büyük avantajı iyideki kahrolası utanma duygusudur. Bu duygu iyiyi Öylesine zayıf düşürür ki ağzını açıp bir kelime söyleyemez. Halbuki öylesine kararlı çıkmıştır ki kötünün karşısına.
  Herşeyi açık açık söyleyecektir. Başına gelecekleri göze almıştır! .. Ama olmaz. Yapamaz. Çünkü iyiler korkaktır. Çünkü iyiler herkese acır, en çok da kendilerine.
  Susmak, Acımak, Utanmak, Korkmak...
  Farkında mısınız ey iyi insanlar, ne kadar sıkıcı şeylerle uğraşıyorsunuz. Kötüler kazanınca da şaşırıyorsunuz! Tarih boyunca iyiler kazanmasalar da, bir şekilde ayakta kalmayı başardılar. iyinin yazgısıydı bu. Şeytan her zaman saldıracak, yere yıkmaya çalışacak, akılları karıştıracak ve iktidarına devam etmeye çabalayacaktı. Babalarımız iyi insanlardı ve bize de iyi olmamızı öğütlediler. Biz de iyi insanlarız. Ve çocuklarımıza aynı şeyi öğütlüyoruz. Hepimiz kötülerin yanında çalışıyoruz.
  Haydi iyi insanlar! ...
  Haydi sessiz, efendi, sıkıcı, korkak, utangaç ve iyi insanlar! ...Çalışın! ...
  Kötülerin size ihtiyacı var! ..
  Judas'ın size ihtiyacı var..

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  Sen benim içimde bir korkulu rüya
  Her gün sevip sardığım bir hülyasın
  Yokluk ateşten gömlek
  Sensizlik ölüm gibi
  Rüyam,hülyam,benim dünyamsın
  Kanımda,canımda,alın yazımda
  Bir sen varsın bir de ben şu dünyada
  Nazar değmesin sana
  Eller değmesin sana
  Sensizlik ölüm bana
  Seni benim gibi seven bulamazsın
  Tanrım bu rüyadan hiç uyandırmasın
  Ömrün vefası yok
  Korkum aşkımdan çok
  Gönlüm sensiz kalmasın
  Korkulu rüyam
  Gülen bahtımsın
  Sen benim,sen benim,sen benim dünyamsın
  Hepimizin hayatı iki kelime
  Bir varmış bir yokmuş şu alemde
  Bir gün sana doymadan göçüp gidersem eğer
  Son nefeste adın dilimde
  Herşey sende başlar
  Seninle biter
  Sevilmek ümidi sevmekten beter
  Nazar değmesin sana
  Eller değmesin sana
  Sensizlik ölüm bana
  Seni benim gibi seven bulamazsın
  Tanrım bu rüyadan hiç uyandırmasın
  Ömrün vefası yok
  Korkum aşkımdan çok
  Gönlüm sensiz kalmasın
  Korkulu rüyam
  Gülen bahtımsın
  Sen benim,sen benim,sen benim dünyamsın... ;)

 • Nihan Aydın
  Nihan Aydın

  iyiyi sevmek kolaydır. kötülüğü sevebilecek misin.., biz kararımızı çok öncesinde vermiştik.şimdilik gök sakin ancak fırtına yakın. göze alabilir misin... bu sadece bir oyun olamaz. piyesi yazan bizim ellerimiz değil hem zaten.

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Kötüyü sevmek, seni kısıtlayan zorunluluklar varsa legaldir diyelim. Nasıl olsa yalandan kimse ölmemiş..

 • Şule Yılmaz
  Şule Yılmaz

  Öncelikle bu iki kavramın üzerimizde yarattığı etkiyi incelemek lazım ve ondan sonra da bu etkiyi bir şekilde tepkiye dönüştürmek gerekiyor tabiki.nasılmı? İyi kavramındaki kimliklere baktığımızda zavallı, itilmiş, yoksul, silik, tabi bu örnekler çoğaltılabilinir sonsuz örnekler var çünkü bu kavramlarla ilgili.Oysa ki kötüler hep güçlü, onların kitabında kaybetmek diye birşey yok, sayılan, sevilen hatta korkulan kişilikler yani toplumun değerlerine göre sevilesi, sayılası kişilikler..şimdi..........kimi seveceğiz konusuna gelince orada kocaman bir soru işareti oluşuyor..kötünün iyisini sevmek belkide.)))

 • Fatma Sena Gündüz
  Fatma Sena Gündüz

  ikili ilişkilerse talihsizlik ya illa bi kötüye çarparsın ama aşk sevgi falan yoksa işin içinde;
  ne sevcem ben kötüyü yaa...çıkar işi bunlar çıkar.kötü sevilmez

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Seni legalleştiriyorsa, seni yukarı taşıyorsa, maddi çıkarlarına destek oluyorsa, sorgulaması bile yapılmaz. Yaygındır bu halkta.

 • Şule Yılmaz
  Şule Yılmaz

  kötüyü seviyoruz zaten. kötü olan1... birazda tabi kötünün iyisini....mesela kurtlar vadisinin iki grup kötüsü var biz o ikinci gruptaki kötüleri seviyoruz. yani polat'1 memati'yi ve dierlerini..onlarda adam öldürüyor, as1yor kesiyorlar ama.......i_te dedim ya iki çesit kötü var diye.... yinede benim tercihim elbetteki iyiyi sevmek.........

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  tesadüfün bu kadarı...