Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

KIRŞEHİR KARTALKAYA KÖYÜ sizce ne demek, KIRŞEHİR KARTALKAYA KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?

KIRŞEHİR KARTALKAYA KÖYÜ terimi tarafından tarihinde eklendi

 • Adalet Kaya
  Adalet Kaya

  Adını köyün hemen yanındaki kayalıklardan alan ve Kırşehir merkeze 40 km. uzaklıkta merkeze bağlı şirin bir köydür. Çağrıştırması: bir dostluk, kardeşlik, paylaşmayı, dayanışmayı ve saygı-sevgiyi yaşayan ve yaşatan bir köyü çağrıştırıyor.

 • Adalet Kaya
  Adalet Kaya

  MUHTARLARIMIZ:
  2010 - Mehmet AYDIN
  2009 - Mehmet KAHRAMAN
  2004 - Ali ERCİYAS
  1999 - Osman KAYA
  1994 - Mustafa GENÇ
  1989 - Hamza KAHRAMAN
  1984 - Selahattin KAYA
  1979 - Mustafa KAYA
  1974 - Nevruz BULDUK
  1969 - H.Ömer KAHRAMAN
  1964 - İsmail KAYA
  1959 - İsmail KAYA
  1954 - Ahmet KAYA(Masmas)

 • Adalet Kaya
  Adalet Kaya

  Kartalkaya'da cenaze kaldırılması; Köy gençleri köyün girişinde sıra halinde durarak her gelen arabayı çevirerek alır ve evine misafir eder, her evde enaz 4 sofra kurulur bir evde 30 kişiden az misafir olmaz eğer olursa o ev sahibi az misafir getirebildim diye üzülür. Kartalkaya halkı misafirlerine cenazelerde kıymalı pide veya hazır yiyecek değil, her ev hanesinde özenerek koyun, kuzu, hindi, tavuk, ve etli yemeklerle çorbasından pilavına köftesinden baklava böreğine kadar hazırlayarak misafirlere ikram eder. Bu davranışıyla köy, etraf köylerde, Ankara'da Kırşehir'de yabancı misafirlerce hayret ve alkışlarla bahsedilir. Kartalkaya'da kimse aç kalmaz, dilenci ve satıcılar dahil.

 • Adalet Kaya
  Adalet Kaya

  Kamelyalı tepe: Kartalkaya köyünden sabahları açık havada, köyün sırtını dayadığı tepe denilen yüksek yere çıkıldığında etrafı seyretme alanı olan mevkiiden bakıldığında yaklaşık kuşbakışı 150 km uzaklıktaki Kayseri Erciyes dağını, Seyfe gölü üzerinden seyretmek ayrı bir zevk verir köy halkına. O tepeden ayrıca 9 köyü seyretmek mümkündür. Bu tepeye Kartalkaya gençliği tarafından 2 adet kamelya yapılmış ve üzeri kapatılarak yazın gölgede oturma ve dinlenme bahçesi oluşturulmuş olup su ve elektriğide o kamelyaya kazandırılmıştır. Hele yaz mevsiminde o tepeden birde Biçerdöverlerin ekin biçişini seyretmek yokmu, insanı mest ediyor, dinlendiriyor.

 • Adalet Kaya
  Adalet Kaya

  Kartalkaya köyü 7'den 77'ye sporu özellikle futbolu çok seven bir köydür. Kartalspor diye anılan Kartalkaya futbol takımı yeşil-beyaz renklerle 1980-1990 yıllarında en başarılı yıllarını geçirmiş olup tüm etraf köylerde ve Kırşehirde adından övgüyle bahsettirmiştir. 1984 yılında Kırşehir stadyumundaki (şimdiki Ahi stadı) Kırşehir sporla yapılan dostluk maçını 3-2 kazanmıştır. O yıllarda özellikle kış mevsiminde karlı havalarda tüm etraf köylerle ve Boztepe, Karıncalı, Yıldız, Kurancılı, Şuayıplı, A.Homurlu ve daha birçok futbol takımlarıyla dosthane maçlar oynamış ve hepsinide kazanmıştır. Köyümüze gelen futbol takımları en iyi şekilde ağırlanmıştır. Köyde standart ölçülerde futbol sahası bulunmaktadır.