Kültür Sanat Edebiyat Şiir

kırmızı başlıklı kız sizce ne demek, kırmızı başlıklı kız size neyi çağrıştırıyor?

kırmızı başlıklı kız terimi Sinem Göçer tarafından 10.09.2005 tarihinde eklendi

 • Sondraktaki Şaşkınyolcu
  Sondraktaki Şaşkınyolcu 03.01.2017 - 18:15

  Kırmızı başlık ve peleriniyle çok şüpheli bir görünümü vardı. Kimin aklına gelir bu garip kıyafeti giymek. Bir kurnazlık peşindeydi mutlaka. Bir süre dikkatle izledim bu garip kızı. Elinde taşıdığı üzeri örtülü sepette kim bilir ne taşıyordu! .. Yürüyüşü bile normal değildi. Yanına yaklaşıp ne yaptığını sorunca bana büyükannesinin evine gittiğini söyledi ama gel de inan. Yine de bıraktım peşini kendi işime döndüm. Ama aklım o kıza takıldı bir kere... Bir gidip bakayım doğru mu söyledikleri dedim kendi kendime; gerçekten böyle bir büyükanne var mı? Siz olsaydınız gerçekliğini kontrol etmek istemez miydiniz? Orman benim evim. Ben hem ev sahibiyim, hem de diğer orman sakinlerine karşı sorumluyum.

  Neyse uzatmayayım... Gittim, baktım ve gerçekten bir büyükanne buldum. Sorduğumda 'evet o küçük kız benim torunum' dedi. Ben de sorumlu bir kişi olarak; 'bu küçük kız yabancılarla konuşulmayacağını öğrenmemiş daha! ...' dedim ve anlattım küçük kızla karşılaşmamı... Büyükanne de ürperdi ve birlikte küçük kıza bir ders vermeye karar verdik. O yatağın altına saklandı, ben Onun geceliğini giydim, başlığını taktım ve yatağına yattım. Küçük kız birazdan içeri girdi. Seslendi cevap verdim. Ne şaşkın bir çocuk! .. Beni büyükannesi sanıvermişti. Ben benim büyükannemi değil sesinden, kokusundan bile tanırım oysa ki. Neyse bunlar bir şey sayılmaz, daha neler yaptı bilseniz. Kulaklarımın niçin büyük olduğunu sordu. Ne ayıp şey hiç sorulur mu! ... Yine de çocukluğuna verip yumuşak bir sesle cevapladım. 'Seni iyi dinlemek içi\'... Ama bu sefer kalkıp da burnumun niçin büyük olduğunu sormaz mı! .. Küçük kız hiç mi hiç terbiye almamış. Ben zaten burnumu kendime kompleks haline getirdim, öz-güvenim sallantıda. Psikologlar, estetikçiler... Dünya para harcıyorum ama nafile. Yine aldırmamaya çalışırken bu sefer de ağzımın kocaman olduğunu yüzüme vurmaz mı! Tabi ki kızdım, siz olsanız kızmaz mıydınız?

  O sinirle ayağa fırlayıp peşinde koşturmaya başladım. Birden ne olsa beğenirsiniz! Bir kocaman avcı elinde tüfek kapıdan dalıverdi. Beni 'seni hain kurt, büyükanneyi yedin değil mi? ..' diye suçlamaz mı! .. Halbuki büyükannenin kılına bile dokunmadım, O da saklandığı yerden çıkıp beni korumaya çalışmadı. Malum yaşlılık, kulakları iyi duymuyor. Avcı mahkeme yapmadan infaz kararımı verdi. Tabi ben de adalet bulamayacağımı, hatta canımı yitireceğimi anlayıp pencereden zor attım kendimi. Geçirdiğim büyük korkunun sarsıntısı yetmiyormuş gibi o gün - bu gün ormanda bile yüzümü rahat gösteremez oldum. Adım haine çıktı.

  Yeter Artık... Ben Suçsuzum...

 • Hülya Şengel
  Hülya Şengel 17.07.2007 - 01:08

  little red riding hood...

  - what big eyes you have
  - what big ears you have
  - what big teeth you have

 • Kaan Açık
  Kaan Açık 19.02.2007 - 23:43

  kurdun olayım.

 • Derya Derya
  Derya Derya 29.01.2007 - 18:55

  büyükannesiyle kurdu ayırt edemeyen iq su düşük bi masal kahramanı....

 • Sayhan Öztürk
  Sayhan Öztürk 07.01.2007 - 13:03

  Bir çocuğa anlatılabilecek en psikopat masal(Hansel ve Gratelden sonra) ....

 • Talha Yasin
  Talha Yasin 26.11.2006 - 23:07

  bikerem gurtla konuşuyo olması saçmalık. sanırsam gurtlar konuşmazlar. bide annannesi ne diye ormanın içinde oturuyoki annesi onada şeherden güzel bi ev neyim alamamışmı?
  hem başına o gırmızı takkeyi geçirmeseydi gurdun dikkatinide çekemezdi sanırsam...
  aslında bu masalın ana fikri 'ormandaykene tanımadığın kişilerle sakın gonuşma' bide ' aptallar aptallıklarını canlarıyla öderler' sanırsam... yawf aptal diyince yine aklıma kendim geldimde bende ormana yalnız başıma gitsem benide gurtlar ham yaparmı acep?

 • Gönül Bahçemsin
  Gönül Bahçemsin 29.04.2006 - 17:25

  ayy ne kadar saçma bir çizgi filim bide onun 100 çeşidini çıkartmazlarmı ne o.. büyük anne burnun neden o kadar buyuk.. gibisinden saçma sapan laf

 • Muvahhid Duranoglu
  Muvahhid Duranoglu 23.03.2006 - 05:34

  kurt düşmanı sosyalist bi kız; sadece, taktığı başlığın rengi ile anılmasına eminim içerlemiştir.bir tür sol eylemci.anti kapıtalist ama büyük annesini seven iyide bir torun yani reel hayatı ve teorik mücadeleyi el ele kol kola yürüten bir aktivist aman be ne oldu

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz 26.02.2006 - 13:05

  dua etsin ki babamın kızı değil, yoksa.ok masal kahramanı olurdu...

  kırmızı-babacım nineme kurabiye götüreceğim :)
  baba-içine atlet giydin mi? ninenin evine nereden gideceksin? başka yerde gezdiğini görürsem kulakların uzar...yürürsen 15 dk sürer, 35 dk sonra burdasın...5 dk gecikirsen bir daha ninene yalnız gidemezsin! ! sorcam ninene kurabiyeler neliydi diye? !

  bknz. çizik karizmalı masal karakteri

 • Vedat Kocakaya
  Vedat Kocakaya 12.09.2005 - 16:09

  allahtan olay türkiyede geçmiyo.....ormanda tek başına.....................:P

 • Hamza Ressam
  Hamza Ressam 12.09.2005 - 09:36

  şimdilerde onun yerini nükleer başlıklı füzeler aldı...

 • Nihan Aydın
  Nihan Aydın 12.09.2005 - 00:26

  değiştir artık şu başlığııı! ! ! ! ! ! ! ! ! !

 • Hakan Seller
  Hakan Seller 11.09.2005 - 23:15

  başLığının örneğini buLsanızda anneme diktirsem.! evdeki pc min üzerine koyarım :)

 • Ayca Şen
  Ayca Şen 11.09.2005 - 21:03

  anlat istanbul...