Kültür Sanat Edebiyat Şiir

KAYSERİ SARIZ YAYLACI KÖYÜ sizce ne demek, KAYSERİ SARIZ YAYLACI KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?

KAYSERİ SARIZ YAYLACI KÖYÜ terimi tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi

 • Ahmet Akkoca
  Ahmet Akkoca 31.03.2017 - 21:37

  Merhaba! Ben Kayseri Sarız Yaylacı Köyü'nden Ahmet Akkoca. Köyümüzün coğrafi konumu, Toroslar'ın üzerinde olmasından dolayı yüksektir. Yayladır. Köy halkının sosyal hayatı hayvancılık üzerinedir. Yazın, dağların yüksek noktalarına yaylaya çıkarlar. Kışın, köyde yaşarlar. Adını da bu yayla hayatından almıştır. Köyümüz, bir Avşar boyuna bağlı bir köydür. Yaklaşık altı obadan oluşmaktadır. Herhangi bir obanın isminin verilmeyişi, Avşarların Osmanlı döneminde yaşadıkları durumdan kaynaklanmaktadır. Köyümüzün yeri, İç Anadolu Bölgesi'nin en güzel yerleşim yerlerinden biridir. Köyün tarihçesi ise 1700 yıllarında çıkarılan Fırka-i Islahiye Kanunu'na dayalı olarak yerleştirilmiştir. Geçmişte bölgenin tamamı ormandır. Fransızların Güneyi işgaliyle birlikte Ermeni çeteleri tarafından yakılmıştır. köyümüz ve çevre köyler dahil I. Dünya Savaşı'nda insan gücü olarak zayıfladığı için yangınları söndürecek kimse bulunamamıştır. Kadınların anlattıklarına göre yaklaşık yedi yıl sürekli, yanmıştır. Bilgilerinize arz olunur.

  AHMET AKKOCA - ÖĞRETMEN - DOĞUM: 1962

 • Halil Akkoca
  Halil Akkoca 16.06.2010 - 20:15

  selam bu siteyi kuran arkadaşkar.köyümüzü tanjdjğjnjz için sizlere teşekkürler koyümü ve insanlarını çok seviyorum.ben fındık abdullah ın oğlu halil akkoca.

 • Halil Akkoca
  Halil Akkoca 12.06.2010 - 14:29

  kayser sarız yaylacı köyü tariçesi 1940 önce kurulmu köye ilk gelen kabile hereçi oğullar daha sora bazı kabiller göçebe hayatından yerleşik düzene geçmişlee.kabile olarak allişle,keskinler,karabörklüler,yörükler,anifiler,karahasanlar,dönüklüler,mahmutlar,kamalılar en son gelen kabileler arasında yer alır.köyümü ve insanlarını çok seviyorüm.herkese selam ve sağlı hayat dilerim.benyörüklerden fındık abdullah ın oğlu halil akkoca