Kültür Sanat Edebiyat Şiir

KAYSERİ PINARBAŞI PULPINAR KÖYÜ sizce ne demek, KAYSERİ PINARBAŞI PULPINAR KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?

KAYSERİ PINARBAŞI PULPINAR KÖYÜ terimi tarafından tarihinde eklendi

 • Mustafa Kaltakkıran
  Mustafa Kaltakkıran

  Ovalar, ovalar çukur ovalar.
  Uçtu şahan, ıssız kaldı yuvalar.
  Ember ağam çeker tülü mayalar
  Bir önceki yazmı tamamlayan dörtlük

 • Mustafa Kaltakkıran
  Mustafa Kaltakkıran

  Pulpınar Köyü ile ilgili tarih bölümünde yazılan köyün kuruluş hikayesi aslında benim yazdığım kaynaktan alınmış sadece köye ilk gelenlerin Sittiler olarak değiştirilmiş.

 • Mustafa Kaltakkıran
  Mustafa Kaltakkıran

  Köy ilk olarak emberler olarak anılır daha sonra sittiler kabilesi köye yerleşince iki mahalle oluşur Yakınında bulunan pınardan esnlenerekPulpınar olarak değiştirilir.

 • Mustafa Kaltakkıran
  Mustafa Kaltakkıran

  Pulpınar köyü iki mahalleden oluşur. ilk olarak Emberler adı ile söylenirmiş.Köyün diğer mahallesi sittilerdir.Asıl adını kaynayan bir pınardan alır.pırıl pırıl su parıldadığından Pulpınar olarak köye adını vermiştir.Köy halkının çoğunluğu Kayseri merkezde ikamet etmektedir.Köyde kalanlar geçimini tarım yaparak maden ocağında çalışarak sağlar.Okumuşluk oranı nüfusa göre yüksektir.köyden kırom madeni çıkmaktadır.Köyde yaşayanların çoğunluğu avşar aşiretindendir.Ayrıca 93 muhacirleride ikamet etmişlerdir.yüz yıllardır köyde belki bir olaydan başka hiçbir kötü olumsuz bir durum olmamıştır.insanları birbirine saygılı hatır gönül bilir cömert bir topluma sahiptir