Kültür Sanat Edebiyat Şiir

kaju fıstığı sizce ne demek, kaju fıstığı size neyi çağrıştırıyor?

kaju fıstığı terimi Fastina Lente tarafından tarihinde eklendi

 • Mehmet Korkmaz
  Mehmet Korkmaz

  çocuklar pek benimsemedi,hepsini ben götürdüm afiyetle :) hehe.

 • Mehmet Korkmaz
  Mehmet Korkmaz

  kaju bir zengin çerezi,tadıda çok nefis,ayda bir olsada 5 lira ayırıyoruz,yılbaşında piyango çekilişinden iyi bir ikramiye çıkarsa aylık 50 tl ayırabilirim,büyük ikramiye çıkarsa 1000 liralık kaju dağıtacağım.faydalarıda çok fazlaymış. :)

 • Limonî Erz
  Limonî Erz

  çok güzel de çok yağlı be

 • Özge Saylam
  Özge Saylam

  nescafe ile mükemmel ikili..

 • İsmil Demir
  İsmil Demir

  rumuzsuz elinize sağlık teşkkürler. aydınlandım.
  bu fıstık harbi fıstık

 • Sevgi Doydu
  Sevgi Doydu

  Türkçe'de ki adı Kaju Fıstığı,Hint Fıstığı,
  Fransızcada tornistan,
  Latince anacardium occidentale,
  İngilizce de ise Cashew olan bu fıstık; Uzakdoğu Asya kökenli bir çeşit fıstıktır.Yer fıstığından farkıda yerde değil bir ağaçta yetişir.Ağaçta ki olgunlaşmış görünümü,kırmızı bir elmayı andırır.Sanki elma, sapından dala tutunmak yerine tam tersine yani çiçekli olan kısmından dala tutunmayı tercih etmiş gibidir.ve sap olması gereken yerde isminden de anlaşılacağı gibi 'j' harfini hatta daha çok bir böbreği andıran şekliyle meyvenin çekirdeği bulunur.Bu çekirdek ise lezzetle yediğimiz fıstık kısmını oluşturur.Ve daha sonra fıstık meyveden ayrılarak toplanır.Yanda ki linke tıklayarak meyvenin resime bakabilirsiniz.(http://www.indiamart.com/asmiinternational/pcat-gifs/products-small/cashew-fruit.jpg)
  Kaju fıstığı muhteşem tadının dışında besleyiciliği, vücudu güçlendirme ve hastalıklardan koruma özellikleri ile de cashew, benzersiz bir çerez. İçinde kalsiyum, fosfor, betakaroten, riboflavin gibi vücudumuz için çok yararlı maddeler var. İçerdiği potasyum tansiyon düşürücü özelliğe sahiptir.Ayrıca sinirlerin ve kalp kaslarının sağlıklı çalışmasını sağlar.

  TARİHÇESİ;
  16. yy başlarında Portekizliler Brezilya'yı istila ettiklerinde kaju ağacını da keşfetmisler. Portekizli denizciler kaju tohumlarını Brezilya'dan batı Afrika kıyılarına taşıyarak bu topraklara ilk yerleşen Portekizlilerin orada yetiştirmelerini sağlamışlar. Kajunun batı Afrika'yla tanışması ve yayılış hikayesi böyle başlıyor. Kaju ağacının yayılımı için yağışlı ve nemli ekvator iklimi çok elverişli. İklimi dolayısıyla kaju ağacı batı Afrika kıyılarına kolayca adapte olup hızla yayılmaya başlamış. Afrika'nın batı kıyısında Gabon, Angola ve Namibya gibi ülkelerden de doğu Afrika'daki ülkelere, Mozambik, Kenya ve Tanzanya'ya da yayılmış.
  Kaju ağacı Brezilya ve Afrika dışında Hindistan'da da yetiştiriliyor. Günümüzde dünyanın en büyük kaju üreticisi ve ihracatçısı Hindistan'da Kerala Kaju Birliği. Brezilya ise kaju üretimi ve ihracatında dünya ikincisi. Afrika ise bu sıralamada üçüncü. Hindistan'ın hasat zamanı Mayıs, Brezilya'nın ise Ekim ayı, yani bu sayede dünya kaju fıstıksız kalmıyor.
  FAYDALARI;
  -Vücudu hastalıktan koruyan, şeker hastalığının gelişimini engelleyen ve antioksidan olarak nitelenen bir mineral olan selenyum içerir. Yine bu mineral, vücudu kimi metal zehirlenmelerinden korur, kansere karşı direnci arttırır.
  -Özellikle hamilelerde takviyesi gereken demir mineralini içerir.
  -İçerdiği D vitamini kemiklerin güçlü olmasını sağlar, kemik hastalıklarının oluşmasını önler, bağışıklık sistemini güçlendirir.
  -İçerdiği magnezyum minerali ile vücudumuzdaki kemik ve sinir dokusunu, kasların çalışmasını ve kalp atışlarını düzenler; adet dönemi gerginliğini azaltır.
  -Vücut direncinin arttıran, yaraların iyileşmesini sağlayan, sperm hareketlerini arttıran, büyüme, gelişme ve gebelik dönemlerinde etkili olan çinko mineralini içerir.
  Ayrıca pahalı olduğunu dile getirenlere söyleyebileceğim şey ise; Kaju fıstığının diğer fıstık çesitlerinden daha pahalı olma nedenlerinden biri her iklimde yetiştirilememesi ve her kaju elmasından ancak bir adet kaju fıstığı üretilebilmesi. Toplanan kaju elmalarından çekirdekleri ayrılarak üzerlerindeki kabuk çıkartılıp kavrularak evlerimize ulaşacak şeklini alıyor.Kuru yemişçilerde tuzsuz ve kavrulmamış olarak daha uygun fiyatlara bulabilirsiniz.Ambalajlanmış ve işlemden geçenler muhakkak biraz daha pahalı olacaktır.Ortalama olarak maximum ve minimum fiyatı ise 29-15 YTL arasındadır.Umarım bilgilerim işinize yaramıştır.
  Saygılarımla.... (S(L) S)

  UYARI:Çok fazla tüketilmesi halinde diare (cırcır,ishal..) yapar! :D

 • Cgl Cgl
  Cgl Cgl

  fındık-fıstık arası bir lezzet......
  =)

 • Ela Mihrace
  Ela Mihrace

  çok leziz harika tuzlu şekilsiz fıstık :))))

 • Funda Çimen
  Funda Çimen

  kajunun j sine benzeyen bir fıstık türü

 • Asuva Dans Pistinde
  Asuva Dans Pistinde

  tatmadan alınan fıstık