Kültür Sanat Edebiyat Şiir

jean de la fontaine sizce ne demek, jean de la fontaine size neyi çağrıştırıyor?

jean de la fontaine terimi Ger tarafından 01.07.2003 tarihinde eklendi

 • Emma Libertarian
  Emma Libertarian 09.10.2009 - 18:13

  O bir fabl ustası...

 • Asuva Dans Pistinde
  Asuva Dans Pistinde 25.10.2008 - 19:18

  kölesinin kölesi olan bir efendinin kölesinin hayranı, ve anlatılarını kağıda döken yazar kişi.... çok sesli oldum

 • Aex Aexe
  Aex Aexe 31.05.2007 - 00:44

  Bu adamın güzel bi sözü mış.
  bi masalında kullanmış hatta:


  Ne kadar büyük de olsa keder,
  Zaman kuşunun kanatlarına biner gider.

 • Talha Yasin
  Talha Yasin 28.03.2007 - 13:52

  tilkiynen gargaya yalandan hikaye uyduran adam.

 • Ahmet Bayrak
  Ahmet Bayrak 25.03.2007 - 17:41

  KARINCA VE AGUSTOS BÖCEĞİ.
  ÇİN ERSİYONU
  Karınca bütün yaz çalışır evini, yiyeceklerini hazır eder. Ağustos böceği de yan gelir yatar ve karıncayla alay eder, vur patlasın çal oynasın yazı geçirir. Ve kıs gelir. Karınca sıcacık yuvasında karni tok bir şekilde kişi geçirirken, Ağustos böceği açlık ve soğuktan iki gün sonra ölür.
  FRANSA VERSİYONU
  Karınca bütün yaz boyunca çalışır ve kıs için evini, yiyeceklerini hazır eder. Ağustos böceği de yan gelir yatar ve karıncayla alay eder, vur patlasın çal oynasın barlarda yazı geçirir. Ve kış gelir. Karınca sıcacık yuvasında karni tok bir şekilde sıcacık kişi geçirmeye hazırlanırken kapı çalar. Bakar elinde bavulu ağustos böceği; -Ne haber aptal komsum? Kışı geçirmek için Karaib Adaları’na gidiyorum da, bir isteğin var mı sorayım dedim. Hadi bana eyvallah.
  TÜRKİYE VERSİYONU
  Karınca bütün yaz çalışır evini, yiyeceklerini hazır eder.Ağustos böceği de yan gelir yatar ve karıncayla alay eder, vur patlasın, çal oynasın yazı geçirir.Ve kıs gelir.Karınca sıcacık yuvasında karni tok bir şekilde kişi geçirirken,ağustos böceği bir basın toplantısı düzenleyerek,
  ‘Etrafta onca aç ve üşüyen varken, karıncalar nasıl bir vurdumduymazlıkla sıcacık yuvalarında yasayabiliyorlar’diye olayı kamuoyunun vicdanına sunar.
  –ATV, KANAL D, STAR zavallı aç ve açıktaki ağustos böceği ile karni tok sırtı pek karıncanın resimlerini yan yana yayınlayarak tarafları tartışmaya davet eder.Türkiye olayın şokunu yasamaktadır. Nerededir bu devlet? YBKD(Yeşil Böcekleri Koruma Derneği) ‘den bir temsilci Ati’deki TEKETEK programına çıkarak otuz yıldır çektikleri sefaletin tek nedeninin sırf yeşil renkli olmalarından kaynaklandığını anlatır.
  Dünyanın en taninmiş Nobel ödüllü yazarımız Orhan PAMUK ve taninmiş aydınlarımız olayı Avrupa düzeyinde protesto ederek Türkiye’yi kınarlar.Konu Bakanlar Kurulu’nda tartışmaya açılır ve Başbakan KANAL D ye verdiği özel demecinde ‘Daha önceki hükümetler tarafından bunca yıldır sorunları göz ardı edilen değerli ağustos böceği kardeşlerimizin bundan böyle huzur ve refah içerisinde yasamaları için gerekenler yapılacaktır. ” der.Diğer yandan Reha Muhtar karıncayı canlı yayına çıkararak,’Reklâmını yapmak için zavallı bir ağustos böceğinin içler acısı durumundan yararlanmaya utanmıyor musun? ’ diye bir güzel haşlar.Ertesi akşam TEKE TEK’te ise ‘Ağustos böceğinden yürüttüğün para ve yiyecekleri nereye akladın, öt çabuk’diye Fatih ALTAYLI’ dan dan bir güzel dayak yer.
  Karınca en sonunda çareyi yurtdışına kaçmakta bulur.Ve ağustos böceği onun evine yerleşir, yiyeceklerine konar, eşyalarının üzerine yatar ve refah içerisinde gül gibi yaşar gider.
  Ve güzel ülkemizde tarafsız ve doğrucu (!) medyamız sayesinde adalet yerini bulur. (mu?)

  “Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını aramayı alışkanlık haline getirmiş milletler; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkûmdurlar.”
  M. Kemal ATATÜRK.....................................(alıntı*)

 • Nevse Orhun
  Nevse Orhun 20.03.2007 - 20:27

  masal dünyasının kralı olarak görüyorum hayvanları konuşturması müthiş bir sürükleyici akıcı olması esrlerinin büyüklüğünü gösteriyo her hikayesi sonunda bir mesaj var.

 • Hakan Akbulak
  Hakan Akbulak 01.01.2007 - 21:14

  Hocası,Aisopos’tur…
  Filozof Aisopos.