Kültür Sanat Edebiyat Şiir

İZMİR URLA ÖZBEK KÖYÜ sizce ne demek, İZMİR URLA ÖZBEK KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?

İZMİR URLA ÖZBEK KÖYÜ terimi tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi

 • Osman Sözüer
  Osman Sözüer 10.01.2014 - 20:57

  Köyüm için bugün son yazdıklarımda sakıncalı ne vardı antoloji.Benden uzak,kendinize yakın olun.

 • Gürbüz Demir
  Gürbüz Demir 08.05.2011 - 21:43

  özbek köyü çocukluğumun mutluluğunu,gençliğimin heveslerini şimdiki yaşımın ise özlemlerini hatırlatan özel bir yer olmuştur hep.köyüm ondan uzaklaştıkça ne kadar çok hüzünlendiğimi,orayı ve tüm dostlarımı ne kadar çok sevip özlediğimi anlamamı sağladı.temennim en kısa sürede köyüme dönüp o çok sevdiğim insanlarla beraber olup hayatımın geri kalan kısmını o güzel topraklarda geçirmektir.özbek i ve özbeklileri çok seveyorum.

 • Vesile Kaygusuz
  Vesile Kaygusuz 08.03.2011 - 01:16

  özbek köyü doğduğum yer demek, karanlık sokaklarında, gaz lambasıyla aydınlanan evimizde geçen çocukluğum demek. plastik torbayı çanta yapıp kolalı yakam, örgülü saçlarıma takılı kolalı beyaz kocaman kurdelelerim ve siyah önlüğümle ilk öğrenciliğim demek. köyümüze elektrik gelip sokak lambalarının ilk yandığı gece sabaha kadar bütün çocuklar sokaklarda koşturmaç oynamamız demek. evlerimizde şehir suyunun olmadıgı o günlerde buz gibi akan tahtalıktan kovalarla evlerimize su taşımak demek. kahvehanelerin gazoz kasalarını buzgibi akan tahtalıgın sularında soğutmaları demek. köye ilk girişte sizi kucaklayan kahveönündeki asırlık çınar ve çam ağaçları demek. bu agaçların altında adım başı yerden kaynayan buz gibi kaynaklar demek. caminin önündeki yaşı bilinmeyen selvi ağacı demek. bütün köyün çamaşırlarını yıkayıp banyolarını yaptığı yenimınar, terslikmınarı demek. kahveönündeki gece gündüz hiç durmadan akan yedi tane kurnası olan çeşme demek, uçula çeşmesi demek, yenimınar ve terslikmınarı çeşmeleri demek. kermen çeşmesi demek. dallarına salıncaklar kurduğumuz ulu çitlenbik ağaçları demek. hamam demek, köprüler demek. her evin bahçesinde bulunan fırınlardan gelen sıcak ekmek kokusu demek. o günlerde kalan komşuluk demek, paylaşmak demek yardımlaşmak demek sevgi demek. bütün konukomşu bir araya gelerek üçgün üç gece düğün dernek yapmak demek. özbek köyü benim çocukluk günlerimde kalan tütün demek, anason demek, nohut, bamya demek. şu günlerde uçsuz bucaksız mis gibi kokan sümbül tarlaları demek. balıkçılık demek. özbek köyü çalkama demek. bazına demek masır ve katmer demek. tarhana demek keşkek demek. KISACASI ÖZBEK KÖYÜ CENNET DEMEK. Özbek köyü benim köyüm demek.

 • Osman Sözüer
  Osman Sözüer 10.02.2011 - 15:53

  Özbek köyü benim için doğduğum yer,doğduğum toprak ve çocukluğum demek.Bozulmamış doğa,bol oksijen,pırıl pırıl hava demek.Tütün tarlalarında geçen sefil,meşakkatli amma,bir o kadar huzurlu,tatminli yıllar demek.Köy evlerinde ve bahçelerinde günlerce sürdürülen,tüm köy halkının katıldığı yemekli,davul zurnalı,çengi-çalgılı düğünler demek.Çeyizlerin tepsilere konup,köy kızlarının omuzlarında Fakriyenin udu ile köy içerisinde dolaşmaları,köy hamamında susamlı,şekerli gelin katmeri yemek demek.Urkuç ninemle,hemen her akşam başka bir evde yapılan mevlitlere gidip,Mevlithan Yüksel ablanın yanında mevlit dinleyip,torpilli, badem yüklü şerbet içmek demek.Ömer'lerin bakkalında Ömer,ben,Hüso,Adnan bir arada ucuz şarap içmek demek.Parlak Osman,Kara üsen,Besim kaptan demek.Ne güzeldin sen Özbek köyü.

 • Osman Sözüer
  Osman Sözüer 09.02.2011 - 12:29

  Bu konuda daha önce yazdığım anekdotların akıbetlerini merek etmekteyim.Saygılar.