Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

ıtalo calvino sizce ne demek, ıtalo calvino size neyi çağrıştırıyor?

ıtalo calvino terimi Salvo tarafından tarihinde eklendi

 • Björk
  Björk

  bir dersten geçmek uğruna zorla okuduğum bir yazardır, 'görünmez kentler' adlı kitabını okumuştum, güya yaratıcılığımız gelişecekmiş, fakat bir değişiklik olmadı kimsede..

 • Martin Gore
  Martin Gore

  kesisen yazgilar satosunu okudum,cok kötüydü...

 • Drag Bonfire
  Drag Bonfire

  her oykunun bir baslangicinin, bir sonunun olmasi gerektigine mi inaniyorsunuz? eski donemlerde bir oyku ancak iki turlu bitebilirdi: her turlu sinavdan gectikten sonra erkek ile kadin kahraman evlenir ya da olur.. butun oykulerden cikan kissanin iki yonu vardir, biri yasamin surekliligi digeri olumun kacinilmazligi..
  bir kis gecesi eger bir yolcu'yu okuyunca evlenmeye karar verebilirsiniz :)

 • Drag Bonfire
  Drag Bonfire

  kuraldışı tarzıyla edebiyat serüvenimde mihenk taşı olmuştur.. yaşam hikayesini aşağıda anlatmışlar.. yaşanmamış hikayelerini de kendisi anlatmış.. birçok sembol ve tuzak vardır öykülerinde.. okunası ama yorumlanmayası bir yazar.. mazallah düşünce ishali olabilirsiniz..

 • Sarah Oak
  Sarah Oak

  Yazarin 'lkiye bölünen Vikont' adli kitabini okudum.Kitapta karakterimizi Bir Osmanli güllesi ortadan ikiye bölüyor.Daha sonra sag yarisi ile sol yarisi ayri ayri hayatina devam ediyor.Ama biri çok iyiyi, biri de çok kötüyü oynayarak.Yazar bu çatismayi, bir takim fantastik ögeleri de içine katarak kurgulamis.Bir çirpida okunuveren (100 sayfa) ilginç bir kitapti.Bu arada sonunu da söyleyeyim sag ve sol yari birleserek kitap mutlu son ile bitiyor...

 • Murat Dalgın
  Murat Dalgın

  Kentte Mevsimler.

 • Salvo
  Salvo

  15 Ekim 1923'te Küba'nın Santiago de las Vegas kentinde doğdu. Genç yaşta Küba'dan İtalya'ya göç etti. Kurmaca yazarlığının yanı sıra, İtalya Komünist Parti üyeliği, Einaudi Yayınevi’ndeki görevi, gazetelerle çeşitli dergilerdeki yazıları aracılığıyla, II. Dünya Savaşı sonrası İtalyan kültürünün en önemli adlarından biri oldu. İlk yapıtlarından başlayarak İtalya'nın en önemli yazarları arasına girdi. İtalya'da birçok edebiyat ödülü kazandı.1960 yılında yayınlanan I nostri antenati (Atalarımız) adlı kitabında yer alan fantastik öyküleriyle uluslararası bir üne ulaştı.1950'lerde fantezi ve alegoriye yöneldi. Yazdığı üç anlatıyla dünya çapında adını duyurdu: İkiye Bölünen Vikont, Ağaca Tüneyen Baron ve Varolmayan Şövalye. Bilinç akışı yöntemiyle yazdığı ve evrenle insanların yaratılışını konu alan Kozmokomik Öyküler'den Marco Polo-Kubilay Han ilişkisi çerçevesinde arzu, bellek, yaşam, ölüm gibi temaları büyük bir incelik ve şiirsellikle işlediği Görünmez Kentler'e; yazma ve okuma etkinliğini, okurun anlatı sanatıyla karmaşık ilişkisini ele aldığı Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu'dan, İtalyan masallarını derlediği ve kendisi açısından bir tür anlatıda ekonomiklik alıştırması olan Fiabe Italiane'ye (İtalyan Masalları) birçok yapıtı içeren yazarlık yaşamının son ürünü Amerika Dersleri'dir.19 Eylül 1985'te, geçirdiği beyin kanaması sonucu Siena'da yaşamını yitirdi.
  Can Yayınlarından çıkan kitaplarındaki biyografisi

 • Salvo
  Salvo

  Karga Sona Kaldı
  Gözlemci
  Savaşa Giriş
  Varolmayan Şovalye
  Kitaplarımdan Birini Nasıl Yazdım (iyişeyler yayıncılık)
  Amerika Dersleri Gelecek Bin Yıl İçin Altı Öneri
  Ağaca Tüneyen Baron
  Görünmez Kentler(yky)
  Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu
  İkiye Bölünen Vikont
  Jaguar Güneş Altında
  Kesişen Yazgılar Şatosu
  Kozmokomik öyküler
  Marcovaldo veya Kentte Mevsimler
  Palomar
  Sıfır Zaman
  Zor Sevdalar
  Parantez içinde belirtilmeyennler can yayınları