Kültür Sanat Edebiyat Şiir

imam mehdi muntazar sizce ne demek, imam mehdi muntazar size neyi çağrıştırıyor?

imam mehdi muntazar terimi Hikmet Turan tarafından tarihinde eklendi

 • Fatıma Zehra
  Fatıma Zehra

  İmam Mehdi Sahibü’z Zaman Aralık 2009 aşuresinde zuhur ediyor.

  Es Selamun Aleyküm ve Rahmetullah.

  Bismillahirrahmânirrahîm.
  La İlahe İllallah Muhammed-ül Resulullah.

  Vaad edilen zaman yaklaşmış, insanlığın ve Müslüman âleminin beklediği büyük gün gelmiştir.

  İslam dininin kutlu sancağı Aralık 2009 aşuresinde, İmam Mehdi Sahibü’z Zaman tarafından Akdeniz de arş-ı alaya kaldırılacak ve İstanbul’un manen fethi ile hüküm bulacaktır. O günü özlemle bekleyen ve o gün Allah için bu kutlu sancağın altında bulunmayı dileyenlere müjdeler olsun.

  Sadakallahul Aliyy’ül Azim.

  http://mehdisahibizaman.sitemynet.com

 • Naci Sevinç
  Naci Sevinç

  whıte rose,islam tarihihini menkıbe ve masalla karıştırıp rastgele şeyler yazmayın.bir kere bu çok ağır bir vebaldır.islam tarihi çok değerli alimler tarafından ciltler dolusu yazılmıştıriörneğin Asım KÖKSAL,yok güreş tutmuş yok blmem ne yapmış,yanlış blgiler ya cehaletinizden,yada art niyetınızdendir.hz.ALİ ye iftiradı,o KURAN ve SÜNNETE muhalefet teşkil edecek bir davranış içinde olmamıştır.lakabı ebu turab dır.kadesallahul sırral azim dir,vesselam

 • Ahmet Alçay
  Ahmet Alçay

  said nursi ve birçok yakın zaman evliyalrı bize mehdiyi bu zamanda bildirmiştir
  mehdi bu zamandadır.
  tanımak lazım gelmektedir. inşALLAH tanırız
  selametle

 • Özlem Duran
  Özlem Duran

  Hıc bır yerde tam olarak acıklayıcı bır tanım olmasada su anda yakın tarıhte okumus olduguum bır kıtabı kaynak olarak kullanıyorum Hz. ALİ bırgun yolda yururken bır elma gorur onu alır ve yer tamamen bıtırır yoluna devam ederken elmanın helalmı harammı olduguna daır supheye duser ve gerı doner bır adama bu elemların kımın oldugunu sorar ve adam ona onun oldugunu fakat helal etmesı ıcın hz. alının kızıyla evlenmesı gerektıgını soyler HZ. ALİ mecbur evlenır ve bu kadın dan bır oglu olur oglunun adı MEHDI'dır

  yıllar gewcer ALI normal yasanmına gerı doner yıllar gecer aradan uzuuun yıllar...
  hz.ALİ'nın tekrar aynı yere yolu duser.amakımselerı orada bulamaz ne karısını nede karısının babasını... fakat yolun ılerısınde cesmede elerını yıkayan nur yuzlu bır delıkanlı f gorur ve hemen kanı kaynar ona.delıkanlıya kendısınıtanıtmadan adını sorar delıkanlı adının mehdı oldugunu soyleyınce hz.ali ona; -'hadı bır gures tutalım' der. guresırler ve yıgıtlerın yıgıdı evlıyaların bası yenılmez ALİ mehdıye yenılır yenılınce kendısını tanıtır ve ogluyla bır magaraya gıder ve mehdıyı bu magarada sırr eder

 • Hikmet Turan
  Hikmet Turan

  BEKLENEN KURTARICI iMAM
  On ikinci İmam Hz. Mehdi (a.s) , hicretin 255. (M. 867) yılı Cuma gecesi tan yeri ağarırken “Samerra” şehrinde dünyaya gözünü açmıştır.
  Babası, İmam Hasan Askeri (a.s) ’dır; annesi de Hz. İsa’nın havarisi Şum’un’un neslinden olan Rum Kayseri’nin oğlu Yuşa’nın değerli kızı “Saykal” ve “Susen” adlarıyla da anılan “Nergis” hatundur. Hz. Mehdi (a.s) ’ın en meşhur lakapları “Mehdi”, “Kâim”, “Hüccet” ve “Bakıyyetullah”tır.
  İmam Mehdi (a.s) ’ın dördüncü özel naibi Ali bin Muhammed-i Semuri’nin vefatından sonra, Gaybet-i Kubra dönemi başladı. Şimdiye kadar da devam etmekte...İmam Mehdi (a.s) Allah Teala’nın emriyle kıyam ve zuhur edecektir. Ehl-i Beyt İmamları birçok hadislerde zuhur vaktinin belirtilemeyeceği ve bunu ancak Allah’ın bileceğini, ansızın Allah’ın emriyle vuku bulacağını ve zuhur için bir vakit belirten kimselerin yalancı olduğunu açıklamışlardır.
  Fuzeyl, İmam Bakır (a.s) ’dan; “Acaba bu iş için bir zaman belirtilecek mi? ” diye sorunca İmam (a.s) üç defa şöyle buyurdu: “Vakit belirtenler yalancıdırlar.”
  İshak bin Yakup, Muhammed bin Osman-i Amri vasıtasıyla İmam Mehdi (a.s) ’a bir mektup yazarak birkaç soru sordu, İmam (a.s) soruları cevaplandırırken zuhur vakti hakkında buyurdu ki: “Zuhur vakti Allah’ın emrine bağlıdır; zaman tayin edenler yalancıdırlar.”

  Gaybet Dönemİnde Mümİnlerİn Vazİfelerİ
  1- Hz. Mehdi (a.s) ’ın özelliklerini, vasıflarını bilmek ve zuhur edeceği sıradaki alamet ve olaylardan haberdar olmak.
  2- Hz. Mehdi’ye sevgi beslemek.
  Ehl-i Beyti sevmek bütün müslümanlara farzdır. Bu husus birçok ayet ve hadislerde tasrih edilmiştir.
  3- Hz. Mehdi (a.s) ’ın zuhurunun bekleyişi içinde olmak; yani kalben, fikren ve amelen buna mutabık bir hayat sürdürmek.