Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

HAYDi KIZLAR OKULA KAMPANYASI sizce ne demek, HAYDi KIZLAR OKULA KAMPANYASI size neyi çağrıştırıyor?

HAYDi KIZLAR OKULA KAMPANYASI terimi Şule Yılmaz tarafından tarihinde eklendi

 • Sebahattin Aydın
  Sebahattin Aydın

  okuyamamış durumu olmayan çocuklrın okumasına yardımcı olan insanlar

 • Esra Kaya
  Esra Kaya

  haydi kızlar kamusal alana..
  ama bi şartla..
  önce bi aç bakıyım sen başını..
  bi de ikna ol bakıyım şu odamızda..
  sus bakıyım kızlar çok konuşmaz! ! ! !

 • Cemokuyucu
  Cemokuyucu

  cem

 • Savt-ı Dicle
  Savt-ı Dicle

  Türkiye enteresan bir ülkedir.Politikaları zaman zaman kitleyi kendine çekse de ilerikii aşamaşlarda kitleyi reddetme gafletine de düşmektedir.”Haydi Kızlar Okula” kampanyası da buna bir örnektir.Bu kampanya çoğunlukla muhafazakar kesimlere hitap etme amaçlıdır.Temel argüman da şudur:Muhafazakarlar afedersiniz taşkafalıdır,betonarme bir beyinleri vardır ve bundan ötürü kız çocuklarını okula göndermemektedirler.Oysa reşit olmamış bir çocuk anne ve babanın vesayetindedir ki bunu kanun da onaylar buna dayanarak anne ve babalar çocuklarını olası tehlikelerden korumak isterler.Onlar için okul belki bazı açılardan tehlikeler taşımaktadır-ki bu doğrudur Görev yaptıgım okuldan bir erkek öğrenci sözüm ona eğitim sistemimiz sayesinde eğitiliyordu! okula gitmeyen bir kız öğrenciye tecavüz etti - gelin görün ki ki bu kız ögrenci okula gitseydi belki o kendiniz bilmez öğrenci bu girişimini her gün tekrarlardı sonuç şudur ki eğitimiz çogu zaman ters tepebiliyor.
  İşin bir diğer cihetine gelelim muhafazakarlar ki haklarıdır kız ve erkek çocuklarının din eğitimi almalarından yana tavır alırlar.Oysa eğitim sistemimiz bunları kısmen reddedip kızları okula kazandırmak istiyor ve bir çatışma oluşuyor. Yedi yaşındaki kız çocuğunu koşulsuz okula kabul eden zihniyet bu öğrenci 15 yaşına geldiğinde bu koşulsuz kabulu bir anda öğrenci aleyhine çevirip öğrencinin o vakte kadar katlandığı binbir türlü eziyeti görmezden görüp başta en doğal hakkı gördüğü eğitim hakkını elinden alıyor ki bu yaman bir çelişkidir.Ergen bir çocuğu bir psiklojik tramva ve bir buhranla başbaşa bırakıyorlar.
  İşin bir diğer ciheti de var ki o da şudur:Kız öğrencilerini okula göndermek istemeyenler ile başta gönderilemsine şiddetle taraf olup sonra taraf değiştirenlerin durumudur.Devletimizin merkez teşkilatında yer işgal eden zatlar ile çogu kırsal keimde yaşayan vadandaşlarımız.Kendilerini entellektüel,toplumun eliti,bilimsel gelişmeler açık olarak nitlendirenler kız öğrencilerinin başlarını kapatıp okula gitmelerine şiddetle karşıdırlar.Diger taraftan sisteme güvenmeyip kızlarını okula göndermeyen vatandaşalarımız her biri bir kefede yer alıyor.bu durum benim zihnimde şu sorunun belirmesine yol açıyor:Kefenin heer bir tarafında yer alanlardan hangisi daha aklı daha bilgilive mantıklı düşünüyor? Cevabı sizin değerli yorumlarınıza bırakıyorum.
  Sevgi ve saygılarımla

 • Tru Tru
  Tru Tru

  ne okul mu? ! kim bizim kız mı? !
  ne diyorsun yav ne okulu...evde aş, iş, bağda tarla, çapan var iken okulda nedecek...get sebinin aklını boş işlerle uğraştırma...kovdurtma kendini bana....deli misin divane mi? ? ?
  hayda.....

  der amcalar, teyzeler...eee haklılar dimi..o kadar geçerli sebep varken...
  ki öküzü bile karısından önce gelen amcanın kızı için bu kadar çene çalması, safsatası şey pardon fedakarlığı diyecektim dilim sürçtü...

  aynı misal geçtiğimiz yakın geçmiş yani...kuş gribinden tavukları toplanmak istenen amcanın sözlerinde de vuku bulmakta...

  'yapmayın etmeyin karımı, çocuklarımı alın tavuklarımı bırakın...'

  yav bırakın da bizi bari kurtarın değil mi? ? ? ? ?

 • Selin
  Selin

  Kızların okuması,kendini tanıması toplumda güzel bir statüye sahip olması gerekir.Bu yüzden HAYDİ KIZLAR OKULA KAMPANYASI gibi kampanyalar coğaltılmalı.Onlar her şeyin en güzelini hak ediyor.en güzel yaşam koşullarını hak ediyor.

  Bana soracak olursanız :))))) BABA BENİ OKULDAN AL KAMPANYASI başlatmak için kendimi paralayanlardanım.sıkıldım,sıkıldım,sıkıldım.Ülkemde o kadar okumak isteyip de okuyamayan hemcinslerim varken ben susup kaderime boyun eğmeliyim:((

  Baba beni okuldan al kampanyası' yalan :)))))) yok öyle bişi.

 • Atatürkseverlik Sorgulayıcısı
  Atatürkseverlik Sorgulayıcısı

  doğunun kanayan yarası............... kızlar okula yollanmaz............ 11-12 yaşında evlendirilir............ sonra bilgisiz insanlar topluluğu cahil......... yetişmemiş................ neymiş? kız kısmı evde otururmuş........... bu yüzden kadınlarımız bu kadar geride tüm dünya hemcinsleri karşısında.............. hem de bu kadar akıllı kadınlarımız varken....................
  tüm benliğimle bu kampanyayı destekliyorum....

 • Esra Lionking
  Esra Lionking

  geçen gün MSN'de bi resim gördüm haydi kızlar okula kampanyasının logosu üzerine yazılmış haydi kızlar bize yazısı...ya inanç bunu hep sen yapıyosun nedense :-)

 • Abdullah Ali Yılmaz
  Abdullah Ali Yılmaz

  iş olsun torba dolsun kampanyalarından biri.sloganlarla,iyi niyetle ama luzumsuz,kampanyalarla birşeylerin değişmeyeceğinin son örneği.ey devletim,milletim kızları okutmak için neyaptınız?
  -kampanya yaptık abii.
  -iyi yaptınız.aferin size.
  -iyi de abi bizim köyde okul çok uzak.nasıl gidecekler bu okula?
  -okulda da bir öğretmen var.
  -ona da bir kampanya yapın. herşeyi devletten beklemeyin kardeşim.hadi canım hadi hadi. hadeeeeee!

 • Selin Pamuk
  Selin Pamuk

  sosyal bilinç açısından gayet gerekli...

 • Hakan Çimenli
  Hakan Çimenli

  KIZLARIN AİLELERİ TARAFINDAN OKULA GÖNDERİLMEMESİ İÇİN UNİCEF TARAFINDAN BAŞLATILMIŞ BİR KAMPANYADIR.GAYET FAYDALI BİR KAMPANYA.

 • Tuba Koçak
  Tuba Koçak

  hangisi idi bilmiyorum bu kampanyaydı sanırım ilk başladığı zamanlar.. annem tv seyrediyor aa dedii bak bak inanclardan ötürü okuyamayan mı dedi ne? anne ah anne anneciğim :) sonra oda anladı tabi.. baya gectik dalgamızı :)

 • Fatma Sena Gündüz
  Fatma Sena Gündüz

  önce okula giden ve okulu bitirmiş kızları adam etmek gerek...

 • Şule Yılmaz
  Şule Yılmaz

  Umar1m 2010 yilinda okuyan k1zlarin sayisi tavana vurur.....