Kültür Sanat Edebiyat Şiir

hayat size neler öğretti? sizce ne demek, hayat size neler öğretti? size neyi çağrıştırıyor?

hayat size neler öğretti? terimi Neva Ney tarafından tarihinde eklendi

 • Ali Can
  Ali Can

  “Örneğin akademilerde vasatlık hep en tepelerdedir, meziyet sahibi insanlar ise oraya ya geç çıkarlar ya da hiç çıkmazlar ve her yerde durum böyledir.”

  Arthur Schopenhauer

 • Ali Can
  Ali Can

  Bilmediğine yenilir, bilmediği öldürür insanı; gözü kulağı ötekindedir bu sebeple; zihinleri okumak, gizli olanı görmek ve duymak ister; tecessüs halindedir insan, bilince ötekini esiri eder, korumaya alır kendini zannınca; tâ ki düşmanı, içinde taşıdığını öğreninceye kadar!
  Z. Y

 • Ali Can
  Ali Can

  "Karşısındakine güvenlik içinde bulunduğunu zan ettirmek ve onu aldığı tedbirleri elden bırakacak duruma getirmek, insanoğlunun geliştirmiş olduğu en tehlikeli tuzağa düşürücü yöntemdir. Sadece böyle bir yöntem geliştirmesi bile, insanoğluna güvenilmemesi gerektiğini gösterir."

 • Mavinin Mucizesi
  Mavinin Mucizesi

  Kendinle barış, geçmişinle yüzleş, hatalarını kabullen. Keşke deme artık. Bırak yanlışların büyütsün seni, tecrübe olsun yaşadıkların. Ne kadar hesaplarsan hesapla her zaman, her şeyin olabilme ihtimali var. Bunun için suçlama kendini. Görüyorsun her şey olacağına vardı, her şey olacağına varıyor, her şey olacağına varacak.________

 • Ali Can
  Ali Can

  "Yeni bir yöntem yeni fikirleri doğurur. Ancak bir yöntem, tek doğru yöntem olarak kabul edildiğinde, artık körlüğe sebep olur. Milyonlarca yıldır varlığın içinde gizli duran, baktığımız halde görmediğimiz birçok zenginlik var. Kendini göstermek için farklı bir bakış bekliyor. "

 • Ali Can
  Ali Can

  "Hayvanların koku alma duyusu çok gelişkindir; öyle ki onlardan korktuğunuz zaman bunu hisseder ve size saldırmaktan çekinmezler; insanlar da hayvanlar gibidir, onlara korktuğunuzu belli ettiğinizde, kendilerinde size saldırma hakkı görür ve sınırlarınızı aşmaktan geri durmazlar. '

 • Ali Can
  Ali Can

  "Aylak kişi arkadaşları için tehlikelidir: çünkü yapacak yeterince işi olmadığından, arkadaşlarının yaptıklarını ve yapmadıklarını diline dolar, sonunda işlerine de karışır ve rahatsızlık verir..."

  Friedrich Nietzsche

 • Ali Can
  Ali Can

  Ayağa kalk, uyumak için
  Önümüzde sonsuzluk var!

  Ömer Hayyam

 • Ali Can
  Ali Can

  "Farklılık nefret doğurur."

  Nietzsche

 • Ali Can
  Ali Can

  Hayat can sıkıcı bir tuzaktır. Düşünen bir insan olgunluğa eriştiğinde ve tam bir bilinç kazandığında kendini istençsiz olarak sanki çıkışı olmayan bir tuzağın içindeymiş gibi hisseder.

  Anton Çehov

 • Ali Can
  Ali Can

  Her kültür edilginleştirilmedir, yani eşitleyip dümdüz etmedir.

  Michel Guerin

 • Ali Can
  Ali Can

  Küçücük bağışlarla büyük mutluluklar kazanmak büyüklüğün bir ayrıcalığıdır.

  Nietzsche

 • Ali Can
  Ali Can

  Bir şeyden hoşlanmaktan söz edilir, aslında doğrusu, bu şey aracılığıyla kendinden hoşlanmaktır.

  Nietzsche

 • Ali Can
  Ali Can

  Değişmeyi göze alamayanlar değiştiremezler! Değişmedin, temiz kaldın öyle mi? Yaşama dokunma cesareti gösteremedin ki; sevdin mesela, şiirler yazdın defterine; ancak sevdiğine sevdiğini söyleyemedin, ellerinden tutamadın sonra, gözlerine bakarak kendinden geçemedin hiçbir zaman!
  Z. Y

 • Ali Can
  Ali Can

  "Gurur, içinde bulunduğunuz gerçek durumunuzu gizleyip bunu itiraf etmenizi engelleyen ve sizi daha iyi bir durumdaymışsınız gibi gösteren bir sahteliktir! İhtiyaç içinde olduğunuz ve istemeniz halinde sizi bu sıkıntılardan kurtaracak dostlarınıza rağmen, gurur sizi durdurur! "

 • Ali Can
  Ali Can

  3--büyük oranda göz ardı edilmiş olan adalet talebinin yerine getirilmesini garanti eder ve dünyadaki varlığımızın gelecekteki bir yaşamla sürmesi bu arzu doyumlarının gerçekleşeceği zaman ve mekân çerçevesini belirler.

  Freud

 • Ali Can
  Ali Can

  2- varlığına bağlı kalmayı gerekli kılmıştır. Böylelikle ilahi bir Tanrının iyiliksever egemenliği yaşam tehlikelerinden kaynaklanan korkumuzu bertaraf eder; ahlaki bir dünya düzeninin kurulması, insan uygarlığında büyük oranda düzeninin kurulması,

 • Ali Can
  Ali Can

  1- Çocuklukta ki çaresizliğin dehşet verici izlenimi baba tarafından giderilen bir korunma -sevgi yoluyla korunma- gereksinimine yol açmıştı; ve bu çaresizliğin tüm yaşam boyu sürdüğünün bilinmesi, bir babanın -

 • Ali Can
  Ali Can

  Yaptıklarını sen hatırlıyorsan, başkalarının unutmasını bekleme; sen unutursan da sana hatırlatırlar; yaptıkların her ne kadar sen değilsen de, insanlar seni yaptıklarınla hatırlar! Yaptıkların seni tanımlar, yaptıkların unutulmaz! O halde bilinç ile yap, yaptığından utanma!
  Z. Y

 • Ali Can
  Ali Can

  "Yüreğinizde birikenleri konuşarak aktarabileceğiniz, sıcak bir yuvaya girer gibi sığınabileceğiniz, içinizi dökerek rahatlayabileceğiniz kimseniz yoksa, dünyanın en yoksun ve yoksul insanı sizsiniz. "

 • Ali Can
  Ali Can

  "Sabır, insanlık dışı eylemleri, olayları ve olguları kabul edip, teslim olmak değildir! Bu kötülüklere karşılık tepkisel hareket ederek daha kötü bir durum yaratmayı engellemek ve sonunda bu kötülükleri ortadan kaldıracak insanî karşılığı bulmak için, bilinçli bir bekleyiştir!
  Z, Y

 • Ali Can
  Ali Can

  '' kendisini yenmeyi asla göze almamış olanın başkalarını yenmiş olduğu her savaş, kendisiyle yüzleşmeyi engelleyen bir maskedir.
  Gerçek savaşçı kendisiyle yüzleşmekten korkmayan dır.
  Yaşamın gerçek galipleri de kendilerini yenenler dır.
  Ve en büyük esaret kendisine yenilenlerdir.''

 • Kayıp Zaman
  Kayıp Zaman 25.01.2022 - 12:57

 • Ali Can
  Ali Can

  Hayatımızın her alanında araçlarımızı verimli kullanarak amaçlarımıza ulaşabiliriz.
  Neye mal olursa olsun, yeter ki olsun düşüncesiyle hareket ettiğimizde, farkında olmadan araç ile amaç yerlerini değiştirmiş olur, bizim için hayati önem taşıyan çok önemli olan şeyleri feda etmiş oluruz...

 • Tolga My
  Tolga My

  Bir gün gideceğini biliyordum.. rüzgar gözlerini alıp götürüyordu.. Ama bugün, bu günü bana ver sanki son günümüzmüş gibi. Bu günü bana ayır..

 • Ali Can
  Ali Can

  Hayatta en çok ihmal ettiklerimizin cezasını çekeriz.
  Hayatın da hukuk gibi kanunları vardır, bu kanunların sonuçlarını bilmeden yaşarız.
  Bu kanunları bilmemek mazeret değil...

 • Ali Can
  Ali Can

  Kelime dağarcığımız çok fakir olduğu için hayatta başımıza gelen pek çok şey isimsiz kalır.

  John Berger

 • Çöl Şulesi
  Çöl Şulesi

  Alişan Kapaklıkaya , benim için apayrı değeri olan yazarlardan biri. "İçindeki uyuyan güzeli uyandır" adlı kitabından bir bölüm .


  "O gün öğrencilere bir ödev verdim. Dedim ki: “Biliyorum ki sen; anneni, babam, kardeşlerini çok seviyorsun. Belki bazen sevgini göstermede geç kalıyor ya da nasıl göstereceğiniz bilmiyorsun. Bugün eve gidince sevgini ailene göster; öp, kucakla, sarıl, sevgini anlat, hissettir onlara. Önümüzdeki derse geldiğinde de bize neler olup bittiğini anlat olur mu?”

  Kendi yapmadığım bir şeyi başkalarına tavsiye edemezdim. O akşam eve geldiğimde eşime sarıldım, çocuklarımı kucaklayıp öptüm, onlarla oyunlar oynadım. Gece yatağa uzandığımda evlerinde neler olduğunu tahmin etmeye çalıştım.

  Bir sonraki derste öğrencilerin paylaşımları ilginçti: “Hocam babam polis, eve bazen sinirli gelir, bize kızar. O akşam eve gittiğimde babamın nöbeti varmış. Çok bekledim. Anneme “Babam geldiğinde kapıyı ben açacağım.” dedim “Uyursun.” dedi. “Hayır, bekleyeceğim.” dedim. Gece yansı geldi. Zile bastığında yerimden fırlayarak kalktım ve kapıyı açtım. Beni görür görmez sinirli sinirli “Niye uyumadın oğlum bu saate kadar?” diye bağırdı. “Seni bekledim.” dedim. “Yine ne isteyeceksin?” dedi. “Baba sen bu saate kadar bizim için çalışıyorsun değil mi? Kimseye muhtaç olmadan yaşayalım diye...Okula güzelce gidip geleyim diye...değil mi? Ver elini öpeyim baba.” deyip elini öptüm. Babam çok şaşırdı. Bana uzun uzun baka ve öyle içten sarıldı ki Hocam, yorgunluğu tamamen geçmiş gibiydi...”

  “Hocam ben gider gitmez annemin elini öpmek istedim. Bana ‘Ne o Hüseyin, yoksa harçlığın mı bitti?’ dedi.

  “Hocam eve gittiğimde annemle babamın elini öptüm. Çok mudu oldular. Babam elini cüzdanına atu. Çok heyecanlandım. Kesin para verecek dedim. Parayı çıkarıp bana uzattı. ‘Hadi yavrum, gidip bana bir sigara al da gel.”dedi.

  “Ben de annemin elini öptüm. O da parayı uzattı ve git kızım, deterjan bitmiş al da gel çamaşırları yıkayacağım.” dedi.

  Teneffüse çıktığımda Handan yanıma geldi: “Öğretmenim elinizi öpebilir miyim? Benim babam askerdi, şehit oldu...” dedi.

  Bir öğrenci de “Keşke ben bir okey taşı olsaydım Öğretmenim! Benim babam okey taşını okşadığı kadar benim saçlarımı okşamadı. Annem de bize karşı çok ilgisiz, gittiği gün toplanulannda tüm kadınların derdini dinlediği halde bir gün bile benim sıkıntılarımla ilgilenmedi.”

  Bir başka öğrenci “Hocam geçenlerde babam, annemin zoruyla durumumu sormak için okula geldi. Müdür Yardımcısına notlarımı sordu. O da ‘Kızın kaça gidiyor.’ dedi.

  Babam bana dönüp ‘Sen kaçtasın?’ dedi. Belki inanmazsınız ama ben bunu yaşadım. Keşke benim babam siz olsaydınız.” dedi. Anladım ki bizler yeri geldiğinde öğrencilerimizin anne babası gibi hatta daha yakın olabilmeliyiz onlara karşı."

 • Mirii Mirann
  Mirii Mirann

  Öyle yıkma kendini,
  Öyle mahzun, öyle garip..
  Nerede olursan ol,
  İçerde, dışarda, derste, sırada.
  Yürü üstüne üstüne,
  Tükür yüzüne celladın,
  Fırsatçının, fesatçının, hayının...
  Dayan kitap ile
  Dayan iş ile.
  Tırnak ile, diş ile,
  Umut ile, sevda ile, düş ile

 • Mirii Mirann
  Mirii Mirann

  Öyle yıkma kendini,
  Öyle mahzun, öyle garip..
  Nerede olursan ol,
  İçerde, dışarda, derste, sırada.
  Yürü üstüne üstüne,
  Tükür yüzüne celladın,
  Fırsatçının, fesatçının, hayının...
  Dayan kitap ile
  Dayan iş ile.
  Tırnak ile, diş ile,
  Umut ile, sevda ile, düş ile