Kültür Sanat Edebiyat Şiir

hastalık hastası sizce ne demek, hastalık hastası size neyi çağrıştırıyor?

hastalık hastası terimi Taskın Uygun tarafından tarihinde eklendi

 • Nazlı Gül
  Nazlı Gül

  aynı ben şimdi de taktım kör olacam diye ya sabır

 • Birgül Sarıtaş
  Birgül Sarıtaş

  mrb ben birgül ben bi erkeğe baktığım zaman rahatsız oluyorum sanki onunla cinsel ilişkiye girecek gibi oluo korkuyorum başıma birşey gelecek diye vücudumu sıcak basıor korkuyorum 2 seneden beri böyleyim çeşitli ilaçlar kullandım ama işe yaramadı pek çalıştığım yerdeki erkeklerden rahatsız oluyorum onlardan etkileniyorum sanki bana birşey yapacaklar die çok korkuyorum beni bu dertten kurtarın lütfen huzurum kalmadı benim artık mutlu bi hayat sürmek istiyorum en kısa zamanda cvp yazarsanız çok sewinirim erkeklerden korkuyorum:(:(:(

 • Gülçin Yalçın
  Gülçin Yalçın

  -obsesiflerde rakamlarla ilgili...
  -aha işte ben!
  -manik depresif kişilerde önce yüksek seviyede neşe...
  -aha aha ben! !
  -hastalık hastalarında ise ;)
  -:S

 • Esra Lionking
  Esra Lionking

  moliere

 • Tahsin Gider
  Tahsin Gider

  ilk önce bunun çeşitli tiplerinin olduğunu söylemek istiyorum çünkü çoğu insan bunun sadece temizlik takıntısı olduğunu biliyor ama öyle değil OKB bazen bir insana takıntı olacak şekilde tutulup kafadan bir türlü atamamaktır.Ben bunu yaşadım yaşıyorum da! Allah kimseye yaşatmasın.

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  it must be kudus ;)

 • Laina Suzan
  Laina Suzan

  başak burcu mu dedi biri :))) yok o kadar da değiliz yaff yooo öylemiyiz yoksa? ? ?

 • Tarhan Tekelioglu
  Tarhan Tekelioglu

  başak burcunun özelligi...

 • Selin Sonsuz
  Selin Sonsuz

  somatizasyon bozuklukları arasındadır...
  hasta bu tür durumlarda mood(duygudurumla) ilgili sorunlarını vücuduna yansıtmaktadır...
  tıpkı konversiyon reaksiyonu gibi...

  HİPOKONDRİAZİS (HASTALIK HASTALIĞI)

  Asagidaki belirtilerin varligi halinde hipokondriazisten bahsedilir.

  1-kişinin vücudunda hissettiği, algıladığı nitelik ya da niceliksel farklılıkları yanlış yorumlayıp, bunlara kotu bir anlam vererek, ağır bir hastaligi olduğu ya da olacağı düşünce ve korkusunu yaşaması.

  2-Gereken inceleme ve muayenelerin hekimlerce yapılarak, o alanda bir sorunun olmadığının söylenmesine karşın, bu düşünceler devam etmektedir.

  3-Hastanın bu düşünceleri kendinde yüksek bir gerilime yol açmakta, mesleki ve sosyal alanlarında, kendi işlev düzeylerinde bozulmalara neden olmaktadır.

  4-Bu rahatsızlık en az 6 ay devam etmektedir.

  5-Bu düşünceler depresif bozukluklar, panik ve yaygın anksiyete bozuklukları, OKB gibi diğer rahatsızlıkların ait bir özellik olarak bulunmamalıdır.

  6-kişi belirli bir hastaliginin olmayabileceği ya da durumunu hastalık seklinde abartmış olabileceğinden bahsedebilir. Yani aksi ispatlanamayan sabit bir düşünce (sanrı) boyutunda değildir.

  Hastaneye başvuranların % 4-6 sında belirlenmiştir. Rahatsızlık her yasta başlayabilse de en çok 20-30 yas arasında görülmektedir.

  kişiler vücudun normal çalışmasına ait bir takım belirtilere, anormal gözü ile bakmakta ve yanlış anlamlar yükleyip, hastalık belirtisi olarak düşünmektedirler.
  Örnek olarak kalp atışları, terleme, hıçkırık, öksürme, esneme, kabızlık, göz seyirmeleri gibi durumlar ciddi bir hastalık (kanser, kalp krizi, ağır bir norolojik hastalık gibi) bulunduğu fikrini oluşturur. Ayni anda bir çok organa ait kuşku olabilirken, sadece bir organ veya hastaliga ait kuşku da bulunabilir. Çoğunlukla yeterli tetkik ve muayene yapılmadığından yakınırlar. Psikiyatriye sevk edildiklerinde bunu kabul etmez, kendilerinde vucutsal bir hastalık olduğunu söylerler.

  Bu kişiler kendilerine kondurdukları hastalık nedeniyle özel bir muamele, özel bir tedavi beklentisi içinde olabilirler. Çoğunlukla hissettikleri bu duyumlar nedeniyle islerine yönelik dikkat ve ilgileri azalır. Devamlı olarak sevk alarak, hastanede yatış, check-up, tomografi, MR incelemeleri talep ederler. Hatta bu nedenle yurt dışındaki tip merkezlerine ya da tip dışı bir takım şarlatanlara gidip, para saçarlar.

  Rahatsızlığın oluş sebepleri:

  bazı hipotezlere göre kişide varolan cevreye yönelik saldırgan ve öfke yüklü dürtülerin 'bastırma' ve ' yer değiştirme' seklindeki savunma mekanizmaları ile fiziksel yakınma haline dönüştürüldüğü iddia edilmektedir. Hissedilen öfke kişinin geçmişte yaşadığı kayıplar, yakınlarının hastalıkları, çevresinin kendisini reddetmesi, yeterli desteği vermemesi ve hayal kırıklıkları ile ilgili olabileceği düşünülmüştür.

  Ayrıca bu durumun kişinin hissettiği öfke ve saldırgan dürtüler nedeniyle oluşan suçluluk duygusuna karşı bir savunma; düşük benlik algısı ya da aşırı ölçüde kendisiyle ilgilenmenin bir sonucu olarak da düşünülmüştür.

  başka bir görüşe göre de ağrı ve diğer vucutsal duyumlar, sembolik olarak geçmişte yapılan ya da yapıldığı farz edilen bir hata nedeniyle ceza görmeyi hakketme düşüncesi anlamına gelebilmektedir. Rahatsızlık yakın birisinin kaybı ya da stresli bir donemi takiben su yüzüne çıkabilir.

  *Rahatsızlığın tedavisini iyi yönde etkileyen faktörler:

  Sosyoekonomik durumun iyi olması

  kaygı ya da depresif bozukluklar gibi tedavi edilebilir diğer rahatsızlıkların varligi

  Ani baslangicin olduğu durumlar

  Beraberinde bir kişilik bozukluğunun olmaması

  Beraberinde vucutsal bir hastaligin olmaması.

  *Tedavi:

  Beraberinde herhangi bir depresif ya da kaygı bozukluğu varsa gerekli tedavisi uygun ilaçlarla yapılmalıdır. Psikoterapi bireysel ya da grup terapisi seklinde uygulanabilir.

  *Rahatsızlığın tedavisinde olumlu gidisi sağlayan etkenler:

  Belirtilerin aniden başlaması

  Başlangıca yol açabilecek bir stres etkeninin varligi

  Rahatsızlığın başlamasından tedaviye dek gecen surenin kısa olması

  kişinin entellektuel düzeyinin yüksek olması

  Kas güçsüzlüğü, konuşma ya da görme kaybı gibi belirtilerin olup, titreme ya da kasılma-katilma belirtilerinin olmaması.

  Birlikte bulunabilen psikiyatrik bozukluklar:

  Depresif bozukluklar

  kaygı bozuklukları (panik bozukluk, yaygın anksiyete bozukluğu gibi)

 • Selin Sonsuz
  Selin Sonsuz

  hipokondriazis