Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

güzellik ve çirkinlik sizce ne demek, güzellik ve çirkinlik size neyi çağrıştırıyor?

güzellik ve çirkinlik terimi Cem Nizamoglu tarafından tarihinde eklendi

 • Evren Okur
  Evren Okur

  Asıl güzellik ruhun güzelliğidir....Adamın dışı güzel olup, içi en kirli tabaktan bile çirkinse neye yarar o güzellik...Ama hem içi hem de dışı güzelse, oh ne ala :)

 • Lale Ay Yıldız
  Lale Ay Yıldız

  güzeller in çoğu şımarık ve ukala, çirkinlerin çoğu da haset ve kötü karakterlidir...diye düşünüyorum..az çirkin az güzeller eh işte orta güzel yada yüzde elli güzel yüzde elli çirkin olanlar tam ideal olanlar...mütevazidirler ve güzelleşmek gayreti içindedirler........kusursuz insan yoktur zaten....

 • Talha Yasin
  Talha Yasin

  babası (einstein) .... zeki amma çirkin
  anası (sağır oda) .... salak ve çirkin
  bebeler (ismi lazım değil) .... zeki amma çipçirkin olur diye düşünüyom. amma zekası olan güzelleşmeyide bilir. artıkın estetik neyimde var bu dünyada ;)
  babaları bi atom bombası daha yapar, kazandığı parayla çipçirkin yavrularımızı estetikle güpgüzel yaptırırız.

 • Muhammed Yıldız
  Muhammed Yıldız

  biraz zayıf yada biraz şişman, biraz güzel yahut biraz çirkin..
  tanrım aşkta ne kadar büyük bir etkendir güzellik?
  çirkinlik (değer yargısında oynama olan) sosyal bir hastalıktır diyorum.. güzellik genelde ruhun yada mantığın gelişimini engelleyici bir etkendir..
  özellikle dişil kişilerde.. bir duraklama devri gibi ortaya çıkar.. güzellik
  önlemi alınmadığında bireysel bir tümördür.. ruhun güzelliği çirkinliği bahsi genelde inanılmadan söylenen geyiklerden müteşekkildir diyorum.
  kar boynuna kara bulutlar gibi dökülürdü saçların diyorum..
  tanrım güzelliğimi yüzüme vurmasaydın keşke de denilebilir..
  böyle diyorum..

 • Bora Aslan
  Bora Aslan

  Ters orantılı kavramlar...

  Karışık biras boşverin:')

 • Sena Dereli
  Sena Dereli

  Görecelidir.

 • Vedat Kocakaya
  Vedat Kocakaya

  ben ve sen.......... :))

 • Aylin Aslım
  Aylin Aslım

  izafi

 • Yasın Muco
  Yasın Muco

  Bebeğimi görebilir miyim? ' dedi yeni anne. Kucağına yumuşak bir bohça verildi ve mutlu anne, bebeğinin minik yüzünü görmek için kundağı açtı ve şaşkınlıktan adeta nutku tutuldu! Anne ve bebeğini seyreden doktor hızla arkasını döndü ve camdan bakmaya başladı. Bebeğin kulakları yoktu...

  Muayenelerde, bebeğin duyma yetisinin etkilenmediği, sadece görünüşü bozan bir kulak yoksunluğu olduğu anlaşıldı. Aradan yıllar geçti, çocuk büyüdü ve okula başladı.
  Bir gün okul dönüsü eve koşarak geldi ve kendisini annesinin kollarına attı. Hıçkırıyordu... Bu onun yaşadığı ilk büyük hayal kırıklığıydı; ağlayarak 'Büyük bir çocuk bana ucube dedi...'
  Küçük çocuk bu kadersizliğiyle büyüdü. Arkadaşları tarafından seviliyordu ve oldukça da başarılı bir öğrenciydi. Sınıf başkanı bile olabilirdi; eğer insanların arasına karışmış olsaydı. Annesi, her zaman ona 'Genç insanların arasına karışmalısın' diyordu, ancak aynı zamanda yüreğinde derin bir acıma ve şefkat hissediyordu. Delikanlının babası, aile doktoru ile oğlunun sorunu ile ilgili görüştü; 'Hiçbir şey yapılamaz mı? ' diye sordu. Doktor 'Eğer bir çift kulak bulunabilirse, organ nakli yapılabilir' dedi. Böylece genç bir adam için kulaklarını feda edecek birisi aranmaya başlandı. İki yıl geçti bir gün babası 'Hastaneye gidiyorsun oğlum, annen ve ben, sana kulaklarını verecek birini bulduk ancak unutma bu bir sır' dedi. Operasyon çok başarılı geçti ve adeta yeni bir insan yaratıldı. Yeni görünümüyle psikolojisi de düzelen genç, okulda ve sosyal hayatında büyük başarılar elde etti. Daha sonra evlendi ve diplomat oldu. Yıllar geçmişti, bir gün babasına gidip sordu: 'Bilmek zorundayım, bana bu kadar iyilik yapan kişi kim? Ben o insan için hiçbir şey yapamadım...' ' Bir şey yapabileceğini sanmıyorum' dedi babası, 'fakat anlaşma kesin, su anda öğrenemezsin, henüz değil...'Bu derin sır yıllar boyunca gizlendi. Ancak bir gün açığa çıkma zamanı geldi... Hayatinin en karanlık günlerinden birinde, annesinin cenazesi başında babasıyla birlikte bekliyordu. Babası yavaşça annesinin başına elini uzattı; kızıl kahverengi saçlarını eliyle geriye doğru itti; annesinin kulakları yoktu. 'Annen hiçbir zaman saçını kestirmek zorunda kalmadığı için çok mutlu oldu' diye fısıldadı babası '..ve hiç kimse, annenin daha az güzel olduğunu düşünmedi değil mi? 'Gerçek güzellik fiziksel görünüşe bağlı değildir, ancak kalptedir!
  Gerçek mutluluk, gördüğün şeyde değil, asıl görünmeyen yerdedir... Gerçek sevgi, yapıldığı bilinen şeyde değil, yapıldığı halde bilinmeyen şeydedir! '

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Ort yaşlara hitap eden bir söz; çirkin kadın yoktur, bakımsız kadın vardır.
  Gençken ise hormonlardan olsa gerek tüm genç kızlar güzeldir. Dikkatli olmak gerek.

 • Selin Sonsuz
  Selin Sonsuz

  bkz. beauty and the beast...

  güzellik ve çirkinliğin elbise değiştirme hikayesi mükemmelüstü...

 • Turgay Aksu
  Turgay Aksu

  görünen ve ideal olanın birleşmesi