Kültür Sanat Edebiyat Şiir

günün şiiri nedir sizce ne demek, günün şiiri nedir size neyi çağrıştırıyor?

günün şiiri nedir terimi İdris Gündüz tarafından tarihinde eklendi

 • Ata Kızı
  Ata Kızı

  Asla güne gelmeyendir

 • İdris Gündüz
  İdris Gündüz

  Burada yağmur yağıyor
  Aralıksız yağıyor günlerdir
  Ama sen yine de şemsiyeni
  Almadan gel ilk otobüsle

  günün şiirini ilk dörtlüğü; vay be !!! ne seçmiş seçen !!! duygu dolu bir şiir, oturup ağlasak mı? ne yapsak?

 • Ata Kızı
  Ata Kızı

  Yok kendi adına ama bütün şiirleri öyle ünlü şairlerin şiirlerine yazmış isimlerini de benim adım falan yok. Şiir de değil ki bir konuşmada yazdığım cevap. :)) güleyim mi ağlayayım mı bilemedim… neyse onu anlatmış demek dedim. Belli zaten benim yazdığım herkes okuyor sayfada.

 • İdris Gündüz
  İdris Gündüz

  Eklemişler derken? sizin adınıza mı eklemişler?

 • Ata Kızı
  Ata Kızı  Sayfama yazdığım bu yazıyı şiir olarak paylaşmışlar. Çok şaşırdım:)
  Cidden:)


  Mutlu olmanın yolunu, karşıdakini mutlu etmek sanıyorduk.”

  Ve mutsuzluk duygusu o kadar ağır basmış ki;

  “Yanıldık!”

  Derken, gitgide kendine yabancılaştığını mı hissederek kendi içinde yalnızlaşmıştır. Çünkü insan kendini gerçekleştirmedikçe kendisine yabancılaşır. Hissedilen şey de yalnızlık duygusudur. Çünkü kaybolmuştur. Kendini aramaya başlar, nice zaman sonra farkına varır ne kadar yanlış yaşadığını ve yanlış insanlarla tek taraflı sahte mutluluk oyunları oynadığını. Oysaki doğru insanlarla ve koşullarda yaşanan bir hayatta kişi hiçbir çaba harcamaz mutluluk dediğimiz duygu kendiliğinden gelişir. İşte o ilişkilerde kişilerin iletişimlerinde karşılıklı yaşanan alınan hazlar ile küçük mutlulukların hayatlarına etkisi büyük olur.

 • İdris Gündüz
  İdris Gündüz

  ve burası gönül dünyası olması gereken bir platform yazık.

 • İdris Gündüz
  İdris Gündüz

  ve daha üzücü olanı bu şiirleri takip ettiğimizi bile, bile isyanımızı göre, göre aynı dayatmayı yapıyorlar.

 • İdris Gündüz
  İdris Gündüz

  şiirde hatalar tartışılır kafiyesidir, tarzıdır sunduğu anlayış beğenilir beğenilmez bunların hepsi üzerine konuşulacak şeyler fakat, otomatiğe bağlanmış bir seçim ortada konuşacak bir şey bırakmıyor.

 • Ata Kızı
  Ata Kızı

  Aman! kafiye yapacağım diye bazı şiirlerin her satırı ayrı telden çalıyor.

 • İdris Gündüz
  İdris Gündüz

  bizim değerlendirmemiz gereken asıl yönü anlatımı o ise hiç şairane olmamış. Ama güne yakışmış , bir seçici kurul varsa çocuklar gibi tekerlemeler ile seçim yapmalarını tavsiye ediyorum. belki denk getirirler.

 • İdris Gündüz
  İdris Gündüz

  Bu günün şiiri, Düşünce yönü ile hoş, farklı bir kapı aralamış çocukluk ile yetişkinlik arasında muhakkak bir bağ vardır, fakat kısmi bir bağ var bu kadar kapsayıcı olursa hastalık boyutundadır kişi çocukluğundan çıkamamış demektir.

 • İdris Gündüz
  İdris Gündüz

  ata kızı :) ne yazdığının önemi yok onların dinlediği frekansa sızmalısın :)

 • Ata Kızı
  Ata Kızı

  ey sevgili sensin bu gönlün solmayan gülü
  elbet birgün sende solacaksın bir günü
  o gün ki gördüm seni
  yaktın a yaktın sen beni. :)))

  Bunu da seçinnn

 • İdris Gündüz
  İdris Gündüz

  Eline kalem değen, takdir bekler!
  Sırtına Meşe odunu, vur yansın.
  Heba etme Güneşi, suyu derler…
  Köküne de kibrit suyu, ver yansın.

 • Ata Kızı
  Ata Kızı

  Ağzımı doldurup doldurup susuyorum,

 • İdris Gündüz
  İdris Gündüz

  Bugün yine acınası bir seçim yapılmış,seçen arkadaşlar vazifesini yapmış bir hezeyan sunmuş. Günün şiiri sayfasına çoook yakışmış, uzun yorum yazan arkadaşların emeğine üzülüyorum onlara saygılar.

 • İdris Gündüz
  İdris Gündüz

  bu günün şiiri de bir hezeyan; Arkadaşlar yorumların çokluğuna aldanmayın geçen sene bugün bu şiir yine günün şiiri seçilmiş bende yorum yapmışım yorumlar eski, yazıklar olsun bu anlayışa, okuyucuyu aptal yerine koymak değil de nedir bu? ve bu ilk değil bu kaçıncı tekrar. şiir de yorumlamaya bile değmez benim nazarımda.

 • İdris Gündüz
  İdris Gündüz

  günün şiirini takip ediyorum, en az bir kaç kez ve bugünde dahil geçen sene bugün günün şiiri seçilen şiir tekrar günün şiiri diye seçilmiş! ayıp değil mi? insanları neden kandırıyorlar, şiir okumayı sevmeyen veya buna zamanı olmayan insanlar bu işi yapmasın insanlar kıymet verdiği için sayfayı takip ediyor güne bir şiir penceresi aralamak istiyor lütfen bizi bundan mahrum edecek kişilere mahkum etmeyin.

 • İdris Gündüz
  İdris Gündüz

  Evet öğrenmek böyle bir şeydir zaten, öğrenilen teorik veya uygulamalı bir kesit tir bazen ama asıl öğreti bunları bütünleyen ve bir zaman sonra meyvesini veren sonuçtur. bir çok okuma sonrası kalan anlayış gibi veya ahlaklı bir iş hayatından kazanılan bir iş ahlakı gibi. İyi bir öğretici sunduğu öğretiyi yaşamıyla sunandır zaten.

 • Nilüfer Aksu
  Nilüfer Aksu

  Piraye geçen gün bana dedi ki :

  "Nazım insan senden çok şey öğrenir,ama sen bunu insana öyle bir öğretirsin ki senden öğrendiğinin farkına varmaz.Bunları ben kendim buldum,zaten biliyordum zanneder."
  .
  Nazım Hikmet Ran

 • İdris Gündüz
  İdris Gündüz

  Bugün için günün şiiri taktiksel olmuş dünün şiiri çok tartışılınca, seçiciler ön almışlar tartışılmaz diye, şair adını gören susar diye, Nazım Hikmet şiiri sunmuşlar :) bu kurmay zekayı taktir ediyorum. Fakat Şiiri sevemedim bir bakışın derinliklerini buğday tarlalarında kaybolmaya benzetmesi böyle bir anlatım hoş fakat kelimeler yavan şairane değil.

 • İdris Gündüz
  İdris Gündüz

  bugünün şiiri ise dip sevgi diye bir şiirdi, şiire benzememek için elinden geleni yapmış dip yapmış

 • İdris Gündüz
  İdris Gündüz

  Günün şiirini seçen arkadaşlar Şairin yeterliliği yok ise okuyucuya zulüm ederler, hele birde rızası yok ise onu da ringin ortasına atmış gibi ona da zulüm ederler, günümüze bir güzellik katma imkanları var iken sayfalarına ayırdığımız zamanı da heba ederler.

 • İdris Gündüz
  İdris Gündüz

  Ne yazık ki sanat diye sapkınlıklar sunulsa taktir topluyor!!! fakat kötü örnek , örnek değildir anlayışını hakim kılan çoğunluğun yargısı değil midir , o halde sanat diye saçma sapan şeyler sunanlar da bir yer tutamayan lekeler gibi gerçek sanatçıların ve sanat severlerin iğreti bakışları ile bertaraf olup, hiçliğe mahkum olacaktır.

 • Mehmet Bekir Nal
  Mehmet Bekir Nal

  post modern çağda artık sanat bir beğeni objesi olmaktan çıkmıştır. beğenip beğenmemek okurların elindedir ama sanatçının bu çağda böyle bi kaygısı kalmamıştır. iyi şiir kötü şiir değildir artık mesele, şairin o satırları yazarken kendimi ne kadar yansıtabiliyorum düşüncesi ön plandadır. post modern şair için beğenilme endişesi yoktur. Günümüzde koli bandıyla duvara yapıştırılmış bir muz dahi sanatsal bir çalışma sayılıyor. sanatçı bu benim iç dünyam dediği an herkes susar. bi kavanoz dışkı ya da üzerine imza atılmış bir pisuvar dahi sanat eseridir. iyi şiir kötü şiir ayrımı arasındaki fark silikleşmiştir. ''ne olursa gider'' dönemindeyiz artık.

 • İdris Gündüz
  İdris Gündüz

  Hak edilmeyen şiiri sunmak o kişinin talebi değil ise, şairine de haksızlık oluyor, bazen kendimizi tutamayıp olumsuz yorumlarda yazıyoruz.

 • İdris Gündüz
  İdris Gündüz

  Yeterince itiraz eden olsa belkide hakkaniyetli davranacaklar ama yıllardır bir değişiklik yok, hatta aynı şiirin bir kaç kez günün şiiri seçildiği de oluyor, belkide aynı listeden şiirlerin tekraren sunulduğu bir döngü.

 • Ata Kızı
  Ata Kızı

  İyi ile kötüyü ayırt etmek kötülük değil bilâkis gerçekçi olmak adil davranmak iyiliktir.. Asıl kötülük iyi olmayanı kayırmaktır. Çünkü kişi kandırılmış, aldatılmış olur. Bunu da kimse için reva görmüyorum.

 • Tuna Ceylan
  Tuna Ceylan

  al benden de o kadar, doğru diyorsun ata kızı, gerçi her önüne gelen şairim diye şiir ekleyemese siteye sorun kendiliğinden çözülür ama, o zaman da kime reklam alacaklar o da var, in cin top oynar burada, neyse; sanaldan da olsa sosyalleşsin insanlar bırakalım ellemeyelim :)

 • İdris Gündüz
  İdris Gündüz

  Hak etmeyen şiirleri günün şiiri diye dayatmak, bu sayfalarda şiir adına, şairlik adına yürüyecek bir zemin bula bilir miyim diye yola çıkanları da yolda bırakıp , azmini kırıyor. Çok haklısınız.