Kültür Sanat Edebiyat Şiir

gaz altı kaynak teli sizce ne demek, gaz altı kaynak teli size neyi çağrıştırıyor?

gaz altı kaynak teli terimi Fatma Sena Gündüz tarafından tarihinde eklendi

 • Şinasi Göyen
  Şinasi Göyen

  Gaz altı kaynak teli

 • Harun Polat
  Harun Polat

  gaz altı kaynak teli bence normal bir teli çağrış tırıyor ozaman neden daha pratik bir kaynakla yaplmasın ki gaz kaynağı ben ken di yaptığım kaynak lara 10 bara kadar su basıyorum sağlamlık açısın dan neden oksi kaynağına da belge verilmi yo iyi yapanlar yapsın oksi kaynağını

 • İskender Dogan
  İskender Dogan

  İki metalin birbiriyle kaynak yöntemiyle ergitilerek birleştirilmesi için kullanılan tele kaynak teli denir. Havayla teması kesmesi ve arkı sağlaması için ilave olarak Co2 veya karışım gaz kullanılır. Buna gazaltı kaynak yöntemi ile kaynak denir. Kaynak elektrodu 1907 - 1914 döneminde İsveç'li Oscar Kjellberg tarafından bulunmuştur. Bir tel çubuk etrafına karbonat ve silikatlardan oluşmuş bir tabaka kaplamış ve bunu kurutmuştur. Daha sonra elektrik akım üretecinden elde ettiği elektrik arkı ile kaynak yapmıştır. Bu pratik buluş, bugünde kullanılmakta olan kaynak elektrod çubuğunun en temel şeklidir. Literatürde Örtülü Kaynak Elektrodu olarak belirtilir. Metallerin çeşidine göre kullanılacak elektrodlar da farklılık gösterir. Hayatımızda kaynak o kadar çok alanda vardır ki çoğunu kullanamakla birlikte bu eşyanın kaynakla birleştrilmiş bir metalden oluştuğunu düşünmeyiz. Kolumuzdaki saat, gözlük, otomobil, köprü, yatak, gemi, tank, füze, uzay aracı v.d. hep çeşitli kaynak yöntemleriyle imal edilmiş parçalardan oluşur.

  Gazaltı kaynak yönteminde, genellikle 1 - 5 - 15 - 50 - 60 - 250 kg lık makaralara veya bidonlara sarılan ve SG1, SG2, SG3 diye anılan kaynak teli kullanılır. Alümiyum ve paslanmaz kaynak teli de bir çok çeşidiyle vardır. Kaynak teli ile imalat süreklilik içerdiği için daha verimlidir. Kaynak elektrodunda ise her 35 ve 45 cm de bir elektrod değiştirmek gerekir. Ayrıca her elektrodda pense ucunda kalan 5 cm kadar kaynak elektrodu kullanılmadan atılmak zorunda kalınır. Kaynak telinde ise genellikle 15 kg lık makaralar kullanıldığı için bu olumsuzluk yoktur.

  Ayrıca kaynak teli kullanmak için gazaltı kaynak makinası kullanmak gerekir. Bu makinalarda akım üreteci ile birlikte tel sürme motoru ve telin kılavuzlandığı bir torçda bulunur.

  www.arctech.com.tr

 • Mustafa Çil
  Mustafa Çil

  gaz altı kaynağı için kullanılan tele gaz altı kaynak teli denir.artık dünyada elektrik ark kaynağının yerini alan gaz altı kaynak makinasının telidir...