Kültür Sanat Edebiyat Şiir

evrenin yaratılışı sizce ne demek, evrenin yaratılışı size neyi çağrıştırıyor?

evrenin yaratılışı terimi Tuana tarafından 21.07.2003 tarihinde eklendi

 • İsmail Öztürk
  İsmail Öztürk03.04.2009 - 12:03

  Evren bundan milyarlarca yıl önce 'sıfır noktasından' gelen muazzam bir patlama ile oluşmuştur. Bizler biliyoruz ki patlamalar maddenin yapısını düzensizleştirir. Ama büyük patlamadan sonra ortaya müthiş bir düzen çıkmıştır. Tabi bu bir anda olan bir şey değil. Aşama aşama düzenli hale kavuşmuştur. Büyük patlama yaradılışın en büyük kanıtıdır. O teoriden de öte bir hadisedir.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan19.01.2009 - 13:48

  İnsanın yaratılışıda evrenin, tabiatın, tüm kainatın yaratılışıda Allah'tandır.
  Her yaratılmışa yaratılış gayesine uygun olarak fıtratlarındaki güzellikleri bahşeden Allah'tır.

 • Murat Dalgın
  Murat Dalgın20.06.2005 - 18:12

  Evrenin OLUŞUMU konusunda bilim adamları binlerce kitap yazmıştır. Bu çalışmalar insanlar için daha inandırıcı ve gerçektir. Başka tür açıklamalara, okuyan ve objektif düşünen insanlar artık inanmamaktadır. Yani; deniz bitti. İnsanlar uyandı.

 • Düşünmüyorum Yine De Varım
  Düşünmüyorum Yine De Varım04.02.2005 - 17:18

  Big Bang

 • Ayhan Karadag
  Ayhan Karadag28.05.2004 - 12:58

  okuyun okumak zararlı değildir hiçbirşey kaybetmezsiniz! !

  O gökleri ve yeri yoktan var edendir... (Enam Suresi, 101)


  Kuran'da verilen bu bilgi, çağdaş bilimin bulgularıyla tam bir uyum içindedir. başta da belirttiğimiz gibi astrofiziğin ulaştığı kesin sonuç, tüm evrenin madde ve zaman boyutlarıyla birlikte, bir sıfır anında, büyük bir patlamayla var olduğudur. büyük patlama', orijinal adıyla 'Big Bang' teorisi, tüm evrenin yaklaşık 15 milyar yıl önce tek bir noktanın patlamasıyla yokluktan meydana geldiğini kanıtlamıştır.

  big bang'den önce madde diye bir şey yoktur. maddenin, enerjinin, hatta zamanın dahi bulunmadığı, tamamen metafizik olarak tanımlanabilecek bir yokluk ortamında, madde, enerji ve zaman bir anda yaratılmıştır. Modern fiziğin ortaya koyduğu bu büyük gerçek, Kuran'da bize 1400 yıl önceden haber verilmektedir.

 • Ayhan Karadag
  Ayhan Karadag28.05.2004 - 12:55

  herşey yaratıcının elindedir. evreni oluşturan da odur, istediği şekile evreni yaratır ve sana sadece bir oluşum gibi gösterir zira herkes fizik kurallarına göre evrenin nasıl oluştuğunu biliyor

  20. yüzyılın başlarına dek hakim olan görüş, evrenin sonsuz boyutlara sahip olduğu, sonsuzdan beri var olduğu ve sonsuza kadar da var olacağı şeklindeydi. statik durağan evren model adı verilen bu anlayışa göre, evren için herhangi bir başlangıç veya son söz konusu değildi.

  materyalist felsefenin de temelini oluşturan bu görüş, evreni sabit, durağan ve değişmez bir maddeler bütünü olarak kabul ederken, bir Yaratıcının varlığını da reddediyordu. oysa 20. yüzyılda gelişen bilim ve teknoloji, materyalistlere zemin sağlayan durağan evren modeli gibi ilkel anlayışları kökünden yıkmıştır.

  21. yüzyılın başlarında olduğumuz şu dönemde, evrenin bir başlangıcı olduğu, yok iken bir anda büyük bir patlamayla var olduğu modern fizik tarafından pek çok deney, gözlem ve hesapla ispatlanmış durumdadır. ayrıca, evrenin, materyalistlerin iddia ettikleri gibi sabit ve durağan olmadığı, tam tersine sürekli bir hareket ve değişim içinde olduğu, genişlediği de saptanmıştır. bugün bu gerçekler bütün bilim dünyası tarafından kabul edilmektedir.

 • Mikail Ülkü
  Mikail Ülkü28.08.2003 - 18:27

  Kesinlikle görmeyi istediğim en büyük olay! Umarım bir gün bu sahneler bize de gösterilir. Muhteşem bir şey olmalı. Şükürler olsun! İyiki yaratılmış evren.

 • Zeynel Celik
  Zeynel Celik25.08.2003 - 00:23

  El-meâric suresi (4.ayet) : Melekler ve Cebrail miktarı ellibin yıl olan o derecelere bir günde yükselirler.

  Hangisi acaba? Bir gün, ellibin yıl mı, yoksa bin yıl mı?

  Kaf suresi (38.ayet) , Fussılet suresiyle (9.,10. ve 12.ayetlerle) apaçık çelişiyor.

 • Rabia Özay
  Rabia Özay24.08.2003 - 23:38

  Yaratılışın 'günleri' zaman dilimlerini simgeler. Kuran'a göre zaman göreli bir boyuttur

  'hac-47. O azabı çabuk getirmen için sana meydan okuyorlar. ALLAH sözünü bozmaz. Rabbinin katında bir gün, onların hesabıyla bin sene gibidir..
  secde-5.Gökten yere kadar bütün işleri O kontrol eder. Sonra sizin saydığınızdan bin yıla eşit bir gün içinde kendisine yükselirler'

  Yeryüzünün yaratılışı iki birim zaman alırken, içindeki yaratıklar için gerekli tüm besinlerin ve koşulların düzenlenmesi ise dört birim zaman almıştır. Bu oranlama, yeryüzündeki ekolojik sistemin önemini vurgular

  kaf-38. Gökleri, yeri ve aralarındakileri altı günde yarattık. Hiç bir yorgunluk da duymadık

  kaynak:www.enfal.de

 • Rabia Özay
  Rabia Özay24.08.2003 - 23:18

  bing bang teorisi ile açıklanır genelde.. ilk başta büyük bir kütle halinde olan kainat korkunç bir patlama ile hızla genişlemeye başlamıştır..şu anda da hala genişlemektedir -hızı yavaşlayarak- olası kıyamet senaryolarından biri de bu genişlemenin gittikçe yavaşlayarak en sonunda tersine dönmesi ve hızlı bir çekimle bütün kainatın tekrar bir alev topuna dönüşmesidir -tabi bunun için milyonlarca yıl gerekli ;)

  zariyat suresi
  47 Biz göğü 'büyük bir kudretle' bina ettik ve şüphesiz biz, (onu) genişletici olanlarız.

  yani: Bu büyük kainatı biz sadece bir kere yaratıp bırakmadık, aksine o kainatta sürekli genişletme yapıyoruz. Ve her an o kainat içinde yaratmamızın yepyeni, dehşete düşüren gelişmeleri olmaktadır. Böyle güçlü ve muazzam yaratıcının şahsını, yeniden yaratma konusunda siz nasıl aciz sanabilirsiniz?