Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

Eurovision'a Kürtçe bir şarkıyla katılmak sizce ne demek, Eurovision'a Kürtçe bir şarkıyla katılmak size neyi çağrıştırıyor?

Eurovision'a Kürtçe bir şarkıyla katılmak terimi Erdem Ülkün tarafından tarihinde eklendi

 • Aze Roj
  Aze Roj

  Kardeş Türküler, efsanevi sesi ve grubuyla,
  gerçek bir sanatçı tavrıyla sahneye çıkmalı.

  Tam destek! .

 • Gülsüm Yesilyurt
  Gülsüm Yesilyurt

  Kürtçe bir şarkı...

  toplumda Kürtçe konuşan kişiler var Kürtçe müzikler dinliyoruz. Söz konusu Eurovision olduğunda ise herkez kendi ana dilinde söylerken Türkiye İngilizce olarak katılıyor.

  eğer İngilizce gibi Türkiye çoğrafyasına ait olmayan bir dilden eserler söylenebiliyor ve buna milliyetci şoven bir tutumla kimse karşı çıkmıyorsa Kendi çoğrafyamızda yüzyıllardır yaşayan kullanılan bir dilde söylenmesinin neresi yanlış olabilir ki?

  bence katılınmalı. Hoş AKP kürt açılımı ile hem turkiye hem Avrupada + puan toplama telaşında. Bu öneriye bakıp onay verip sonrada 'Türkiyede Kürtlere gerekli olan haklar tanınıyor. Biz kardeşiz masalına devam edebilir.'

  en basiti bu konuda +puanlar toplanacaktır.

  bu puanlar ya da AKP umrumda değil TRT de kürt kanalı ile bu dili kabul eden sistem (var olduğunu) bu yarışma ile güzel bir resjt çekecek ve geriye kalan toplum bunun tartışmasını yapacak siyaset malzemesi çıkarken geri çekilen vergi ve zamlar bu araya sıkıştırınıp emekcının sırtına yüklenmeye devam edecektir.

  peki katılımdaki kazanım ne mi olaçak; belki Türkiyedeki Kürt vatandaşları için dillerinin resmen devlet tarafından tanınması ve Avrupaya bunu göstermek.

  saygılar

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Kendi dilinde söylemeyeceksek,
  basalım parayı alalım Shakira'yı ingilizce bir parçayla katılsın,
  diyelim ki birinci olduk,
  sevinecekmisiniz?

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Kendi dilinde söylemeyeceksek,
  basalım parayı alalım Shakira'yı ingilizce bir parçayla katılsın,
  diyelim ki birinci olduk,
  sevinecekmisiniz?

 • Yusuf Durhasan
  Yusuf Durhasan

  bence çok iyi olur hatta ibrahim tatlıses bu işinde altından kalkar

 • Murat Asil
  Murat Asil

  eorovisiona katılmayalım böylece tartışmalar biter.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Japonca şarkı mı olsun? Yok daha neler,zaten iyi ilişkiler(!) içinde olduğumuz Batı’nın dil emperyalizminden kurtulamazken, bu toprağın ezgilerini söylemek ve yaşatmak dururken bir de Sonny’leşmemizin hiçbir alemi yoktur.

 • Deniz Yılmaz
  Deniz Yılmaz

  ya bence guzel birsey nedıye ıngılızce katılırız kı turkiyede ınsanların kullandıları kürtçe olsun lazca ermenice türkce dururken taki kikometlerce otedeki bir ulkenın dılını nıye katılıyoruz kı bence kendı ulkemızde kullandıgımz bır dılle katılmamız gerekir

 • Fındık Çıtlatan
  Fındık Çıtlatan

  aslında farklı bi dille daha söylense çok iyi olur. hani iyi ilişkiler kurmak istediğimiz ülkelerin dilleriyle mesela. japonca neden söylemiyoruz? ? belki bi hikmeti vardır bu işin, sempatik görünürüz hem de. ne dersiniz, iyi olmaz mı :))

 • Fındık Çıtlatan
  Fındık Çıtlatan

  aslında farklı bi dille daha söylense çok iyi olur. hani iyi ilişkiler kurmak istediğimiz ülkelerin dilleriyle mesela. japonca neden söylemiyoruz? ? belki bi hikmeti vardır bu işin, sempatik görünürüz hem de. ne dersiniz, iyi olmaz mı :))

 • Zeytin Zeytin
  Zeytin Zeytin

  hiçbir Kürt sanatçısı Türkiye'yi temsil eder mi etmez mi bilmem ama çoğu başarılı Kürt sanatçı Türkiye'de yasaklı, sürgünde falan filan. Kürt diye kimi göndericekler? Rojin'i mi, Berdan Mardini'yi mi? :)

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Ne demek şimdi bu? Biri bana bu şarkıyı okuyacak (ülke sahibi) şarkıcıyı göstersin.Ya da (ülke) sahibi şarkıcı ne demek? Bu yeryüzünde (ülke) sahibi olan/olmuş/ olacak parasal gücü sahip zenginlikte bir şarkıcı var da bizler mi bilmiyoruz.Bildiğimiz bir şey varsa o da bu ülkede Kürtçede,Lazcada, yaratılan eserleri yorumlayacak çok yetenekli şarkıcılarımız olduğudur.

 • Nilüfer Aydemir
  Nilüfer Aydemir

  olur neden olmasın kürtçede olur çerkezce de olur lazca da olur tatarca da olur olur da olur ama önce biri bana bu şarkıyı okuyacak ülke sahibi şarkıcıyı göstersin..

 • Ferruh Safak
  Ferruh Safak

  Bundan cok degil, bir kac yil once Kate Freeman adinda engelli kosu yariscisi bir kadin ruzgar gibi esiyordu yaris pistlerinde. Australia'nin yetistirdigi ender kosuculardan biriydi. Etnik olarak buranin yerlileri olan Aboriji halkindandi. Hic saklamaz, her yaristan sonra omuzlarina aldigi Aborijini bayragiyla tribunlerdeki Australilari selamlardi.

  Buraya kadar normal. Isin garip yani, tribunlerdeki beyaz Australilar'in aklina her nasilsa, 'hicbir Aborijini, Australia adina yarismaz' gibi bir dusunce hic gelmezdi. Herhalde, bizim akli evveller gibi olayin vahametini anlayacak yeti ve yetenekten yoksun olmaliydilar...

  Allah akil fikir ihsan eyleye...

 • Ferruh Safak
  Ferruh Safak

  'Hiçbir Kürt sanatçısı Türkiye’yi temsil etmek istemez demek önyargılı bir düşüncenin ürünüdür.bunu söyleyen insanlar ya ne söylediklerini bilmiyor ya da bu konularda bilgisiz ve cahildir.'

  Baska soze ne hacet...

  Elinize, beyninize saglik sayin Erdem Ulkun 1...

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  İnsanların güzel bir müzik eserinde duyduğu haz onun evrensel olmasıyla ilintilidir.Herhangi bir dünya müziğini dinleme,sevme,özümseme bağlamında yaratıcılarının ırkı,cinsiyeti,etnik kökeni sorgulanmaz.Zaten, yeryüzünde yaşayan büyük insanlığa duygu yoğunluğu yaşatan bu güzel insanlarında böyle bir düşüncesi olamaz.İnsanlığın ortak dili olan ve olmaya devam edecek olan müzik olgusu aynı zamanda kin.nefret ve düşmanlıkların da panzehiridir.Müzik insanlığın en eski güzel sanatıdır.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Zaten Türkiye’de yaşayan Kürt şarkıcıların en büyük hayali de bu yarışmada Irak’ı temsil etmek idi.Ama, maalesef o yazıdaki adı geçen devlet Avrupa Yayın Birliği’ne (EBU)
  Üye olmadığından böyle bir imkandan yoksun kaldılar.(!) Yoksa neden katılmasınlar(!) Aptal mı onlar?

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Ülkem insanını,”Ulusal kebap savaşına”çağıran,onların yemeklerini yemeyin,kendi yemeklerinize sahip çıkın diye yazılar yazabilen bir dergi yazarının fikriyatıyla,evrensel olarak tanımlanan müziğe bile önyargılı yaklaşan insanlar arasında düşünce bağlamında çok fazla bir farklılık gözlenmez.Yapılma istenen insanları ötekileştirmekten başka bir şey değildir.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Hiçbir Kürt sanatçısı Türkiye’yi temsil etmek istemez demek önyargılı bir düşüncenin ürünüdür.bunu söyleyen insanlar ya ne söylediklerini bilmiyor ya da bu konularda bilgisiz ve cahildir.

 • Aşık Mahzun İ
  Aşık Mahzun İ

  gurur duyarız

 • Emma Libertarian
  Emma Libertarian

  Bekliyoruz sabırsızlıkla...

 • Kış Güneşi Exx Detone
  Kış Güneşi Exx Detone

  TÜRKiye adina degil Irak adina katilsinlar.

 • Fındık Çıtlatan
  Fındık Çıtlatan

  tartışılacak konu bile değil. bu tip organizasyonlarla meşrulaştırıyoruz biz bazı şeyleri. utanılacak bir durum. bu ülke de bazı şeyleri kabul edelim. bugüne kadar yapılmamışsa suç bence...

 • Serhıldan Jiyane
  Serhıldan Jiyane

  resmi dilimiz türkçeyse ve türkçe yaşatılacaksa türkiyeyi ve türkleri neden ingilizce temsil ettik?

 • Bilge Gökçe
  Bilge Gökçe

  KesinLikle bazı kişiler bunu da yaptırırLar nerede yaşıyoruz.. Resmi dilimiz kürtçe değil arkadaşlar TÜRKÇE. VE BİZ TÜRKÜZ. TÜRKLÜĞÜMÜZÜ VE TÜRK DİLİMİZİ SONUNA KADAR YAŞATACAĞIZ.

 • Bir Fincan Kayhve
  Bir Fincan Kayhve

  Tayyip bigün bunu da yapar,açılım yaaa! ! !

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Türkülerimizin % 70-80'i Stranlardan'Kürtçe de Türkü' birebir alınmış ya da onlardan etkilenerek Türkçe olarakyaratılmıştır.Yarışmada söylenecek bir ezgi Türkçe de olabilir,kürtçe de olabilir,ikisi bir arada da olabilr.Önemli olan,bu toprağın bin yıllık kültürünü ve müziğini olabildiğince dünyaya tanıtmaktır.hepimiz kardeş deyil miyiz?

 • Kurt Adam Amcayı Yiyen Küçük Kız
  Kurt Adam Amcayı Yiyen Küçük Kız

  dumur olacağım bir durum

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  İlla katılacaksan, kendi dilinde katılırsın, kaçıncı olursa ol, dilini ve kültürünü dünyaya tanıtma fırsatını kullan.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Eurovision'da illa puan alacağım diye ingilizce şarkı söylenmesinide hoş karşılamıyorum.
  Eurovision'da derece almak, hangi sorunumuzu çöerki?
  Nitekim S.Erener 1 nci oldu da noldu?
  Milli gelirimiz mi arttı?
  Ülkemize turist akınımı oldu?
  İşsizlik, terör gibi sorunlarımız mı halledildi?