Kültür Sanat Edebiyat Şiir

don quijote / don kişot sizce ne demek, don quijote / don kişot size neyi çağrıştırıyor?

don quijote / don kişot terimi İsmail Haydar Aksoy tarafından 29.06.2003 tarihinde eklendi

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay22.03.2015 - 16:42

  Miguel de Cervantes'in olağanüstü düş gücünün ürünü kurgusal karakter.

 • Glazart Sea
  Glazart Sea17.12.2011 - 12:52

  Artık zırhı temizlenmiş, miğferine siperlik takılmış, atına isim verilmiş, kendi ismi bulunmuş olduğuna göre, âşık olacağı bir kadın bulmaktan başka eksiği kalmamıştı; çünkü sevdasız bir gezgin şövalye, meyvesiz bir ağaç, ruhsuz bir beden gibiydi.

 • Donna Quixote
  Donna Quixote18.11.2011 - 20:21

  sevgilim :)

 • Glazart Sea
  Glazart Sea22.03.2011 - 11:10

  'Keşke hayalin dokunduğu gerçek, bu kadar sert, yeldeğirmenleri bu kadar acı verici olmasaydı...'

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün12.08.2009 - 21:09

  Herkes evden Don kişot olmak için çıkar,çoğu eve Sancho Pancha olarak döner.Kolay değildir Don Kişot olmak
  İspanyol Atasözü.

 • Dulcinea
  Dulcinea10.04.2008 - 22:10

  Sancho Pancho: - İyi ama Dulcinea diye biri yok ki!
  Don kişot: - Ne önemi var ki? Değil mi ki seviyorum :))

  Acaba Dulcinea mı yoktu, yoksa Don kişot hiç olmadı mı? Hep kafamı karıştırmıştır bu konu. ama bakıyorum dulcinea burda...ama Don kişot nerde? :))

 • Boran Can_yoldaş
  Boran Can_yoldaş22.06.2007 - 16:14

  DON KİŞOT


  Ölümsüz gençliğin şövalyesi,
  ellisinde uydu yüreğinde çarpan aklına,
  bir Temmuz sabahı fethine çıktı
  güzelin, doğrunun ve haklının:
  önünde mağrur, aptal devleriyle dünya,
  altında mahzun, fakat kahraman Rosinant'ı.
  Bilirim,
  hele bir düşmeyegör hasretin hâlisine,
  hele bir de tam okka dört yüz dirhemse yürek,
  yolu yok, Don Kişot'um benim, yolu yok,
  yeldeğirmenleriyle dövüşülecek.

  Haklısın, elbette senin Dülsinya'ndır en güzel kadını yeryüzünün,
  sen, elbette bezirgânların suratına haykıracaksın bunu,
  alaşağı edecekler seni
  bir temiz pataklayacaklar.
  Fakat sen, yenilmez şövalyesi susuzluğumuzun,
  sen, bir alev gibi yanmakta devam edeceksin
  ağır, demir kabuğunun içinde
  ve Dülsinya bir kat daha güzelleşecek...


  Nazım HİKMET

 • Edaa
  Edaa28.12.2006 - 16:56

  Don Kişot (Don Quijote) dünyayı kötülüklerden temizleme hevesiyle yollara düşen yaşlı bir adamdır. Fakat ikinci gün fena bir dayak yemiş olarak evine geri döner. Yaşı yetmişi geçmiş olan kahramanımız bütün hayatını şövalyelerin kahramanlıklarını anlatan kitaplar okuyarak geçirmiştir ve ilk hatasında vazgeçecek değildir, çünkü okuduğu hiçbir kitapta şövalyeler bu kadar çabuk pes etmezler.

  Don Kişot okuduğu tüm kitaplardan başka bir şey daha öğrenmiştir. Şövalyelerin hepsinin bir yaveri vardır. Yanına bir yaver alması gerektiğine karar vererek komşusu Sanço Panza'yı onunla birlikte gelmesi için ikna eder. Şövalyelikten kazanacağı krallığından ona bir ada verecektir. Sanço Panza canından çok sevdiği eşeğinden ve saflığından başka hiçbir şeyi olmayan bir köylüdür. Adayı kazanabilmek için Don Kişot'un tüm hayal perestliklerine göz yumar. Don Kişot'a hiçbir zaman gerçeği söylemez, çünkü bu durum hep ters etki yaratmakta ve efendisinden sopayı yemektedir. O yüzden Don Kişot'u yalanlarla avutur. Artık yeldeğirmenleri kötülük saçan dev olmuşlardır, küçük hanlar efsanevi kontların şatolarına dönüşmüştür. Sanço Panza, insanda sabitleşmiş bir fikire, karşı çıkacak kadar saf değildir

  Sadece Sanço Panza değil; sabitleşmiş fikirlere karşı çıkmaya kimse niyetli değildir. Herkes Don Kişot'un kafayı oynatmış bir ihtiyar olduğunu görünce, 'deliyle uğraşmaya gelmez' deyip Don Kişot'un istediklerini yapmaktadırlar. Birazda can sıkıntısından olsa gerek karşılarına çıkan herkes, Don Kişot'un inanarak oynadığı bu oyunu bozmaz, aksine ellerinden gelen yardımı esirgemezler. Zaten Don Kişot'un gerçeği görmeye niyeti yoktur. Gerçekle yüzleştiği anlarda bile Don Kişot kendi hayal dünyasından açıklamalar bulmaktadır. Ya kendisi büyülenmiştir, ya diğerleri...

  Gittikleri bir yerde büyük bir derebeyliğinin kontu, eğlence olsun diye Sanço Panza'ya gerçekten valilik yapacağı bir adayı bahşeder. Bir köylü çobanının nasıl valilik yapacağını merak etmektedirler. Sanço Panza vali olarak karşısına getirilen davalara dürüstlüğüyle yaklaşır ve adil kararlar verir. Ancak valilik yaptığı adanın kendinden önceki yaveri onun ayağını kaydırmayı başarır. Zaten makam ve koltuk sevdası taşımayan Sanço Panza valilik konusunda da hiç hırs yapmaz ve valiliği bırakarak efendisine geri döner..

  Efendisi Don Kişot içinde şövalyelik günleri sayılıdır çünkü köyünden iki eski arkadaşı Don Kişot'un evine dönmesi için ona bir oyun oynamak hazırlığındadırlar. Oyun basittir: Biri şövalye kılığına girerek Don Kişot'a meydan okuyacaktır ve yenmesi durumunda rakibi şövalyeliği bırakacaktır. Don Kişot zaten çok yaşlı biri olduğu için yenmek problem olmaz ve Don Kişot, Sanço Panza ile birlikte evine geri döner.

  Hikaye burda bitiyor. Daha doğrusu yazar Cervantes, hikayenin melodram etkisini güçlendirmek için Don Kişot'un akıllanarak öldüğünü hikayenin sonuna ekliyor. Tüm bu hikaye, körü körüne bir idealizmin insanı nasıl hayal perestliğe sevk ettiği ve onu ölüme götürdüğü üzerine hüzünlü bir komedi oluşturuyor.

 • Suf Aya
  Suf Aya27.12.2006 - 11:49

  Hayranıyım..

 • Edaa
  Edaa25.12.2006 - 19:53

  yel degirmenlerine karsi savasmanin nesi erdem? Sahte sovalye senide..