Kültür Sanat Edebiyat Şiir

DİYARBAKIR ÇERMİK KUYUKÖY KÖYÜ sizce ne demek, DİYARBAKIR ÇERMİK KUYUKÖY KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?

DİYARBAKIR ÇERMİK KUYUKÖY KÖYÜ terimi tarafından tarihinde eklendi

 • Fikret Cengiz
  Fikret Cengiz

  Tarihçe

  Köy adını mırğanda yaşarken su ihtiyacını kuyulardan temin ettikleri için ismini burdan almıştır. ___Sözlü tarihe göre 1000'li yılların başından beri mırğan(harabada) kuyu köyü varmış__şuanki yerine ise rivayetlere göre 1600'li yılların başında gelmişler köyün ilk kurucuları ise(ahmet keya oğullarıdır) (ğaflan) (CENGİZ) kabilesidir.bu kuyu geleneğini CENGİZ'LER hâla devam etmektedirler.


  Kültür

  Köyün gelenek, görenekleri: Akraba bağları çok güçlüdür
  ayrıca çok meşhur düğünleri vardır.ayrıca köy halkı misafir perverdir.

  Yemekleri: En önemli yemekleri ise keçi kavurma, kele paça,pekmez bulamacı(hasir) ve pekmez helvasıdır. bunun yanında yemiş olarak pestil,kesme,sucuk,kuru üzüm başlıca yiyecekleridir.

  Coğrafya

  Diyarbakır iline 116 km, Çermik ilçesine 22 km uzaklıktadır.


  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.


  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 1051
  1997 1100


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.ancak 1980'li yılların başından beri şarap üzümü ülkenin her tarafına pazarlanmaktadır.halkın %80'ni geçimini bağcılıktan sağlamaktalar.köyde yaklaşık olarak 30 çeşit üzüm yetişmektedir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, 8 yıılıkilköğretim okulu vardır Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan 5 adet minübüs mevcuttur.