Kültür Sanat Edebiyat Şiir

dinlerin birleştirilmesi sizce ne demek, dinlerin birleştirilmesi size neyi çağrıştırıyor?

dinlerin birleştirilmesi terimi Ebubekir Korucu tarafından 25.04.2003 tarihinde eklendi

 • İlhan Keskinöz Teoforos
  İlhan Keskinöz Teoforos25.09.2008 - 21:47

  'dinlerin birleştirilmesi' insanların bir araya gelerek 'el yapımı' bir icatta bulunması; yani 'insan işi' bir icadı 'gerçek' kabul etmek olur. 'birleştirme' farklılıkların yok sayılması ya da inkar edilmesi demek olduğundan; bunun anlamı 'yeni bir din yaratmak' olur.

 • Salih Celık
  Salih Celık18.07.2006 - 13:28

  diyalog masalının başka bir ayağı.. Daha fazla bilgi için... www.diyalogmasali.com

 • Erkan Orhan
  Erkan Orhan15.04.2006 - 06:26

  niye bu kadar çok din var ki zaten? tanrı hata mı yaptı yani? bence de birleştirilsin....çöpe atmak daha kolay olur...

 • Ayca Şen
  Ayca Şen01.07.2005 - 19:46

  aaaaa olmaz öyle şey sonra ne uğruna çıkcak savaşlar..hoş biz buluruz bi yolunu ya neyse..

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz29.06.2005 - 12:26

  hiçbirini adam gibi kullanamadığımız için çeşitlendirdi tanrı onları, ne birleştirmesi...

 • Fatma Sena Gündüz
  Fatma Sena Gündüz29.06.2005 - 12:22

  en son kahve- şeker ve krema birleştirerek 3 ü biraradayı çıkartmıştı nescafe...

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş11.05.2005 - 00:02

  Zaten Musevilikle Hıristiyanlık İncil'de birleşikmiş. Eski Ahit Yeni Ahit diye ikisi bir arada..
  3 In 1. Üçü bir arada yapmaya çalışıyorlar ama islamiyet kendinden başkasına kafir dediği için zor birşey. Belki Hıristiyanlar da Yahudiler gibi 2 taraflı oynamayı becerip 'he valla sizin kitab 3'ünü de anlatıyor bizde size uyarız ne varki' derse olabilir.

 • Didem Kahraman
  Didem Kahraman20.01.2005 - 21:18

  Allah a inanan tüm insanlarin dinleri özde birdir aslinda.
  Zorluk sadece zaman, toplum, medeniyet, kultur farklarinin ortak paydada toplanamamasindandir.

 • Ebubekir Korucu
  Ebubekir Korucu27.05.2004 - 21:19

  Yüce Rabbimiz kainatta yarattığı bütün insanların, Allah`a teslim olmasını ister. Allah’a teslim olmayı dileyen bir sancağın altında toplanmalarını ister.Bu sancak bütün dünyayı aydınlatacak olan bir meşale olacaktır. Bu meşaleden çıkacak olan ışık Allah’a teslim olma ışığı, bütün cihanda teslimiyeti gerçekleştirmek üzere, birliği sağlamak üzere bir müşterek ışık olacaktır.

  Gelecek geçmişe dayalıdır. Bir gelecek hesabı yaptığımız zaman geçmişin bütün hatalarını gözden geçirmek mecburiyetindeyiz. İnsanların nefsleri ile olan davranışları neticesinde ulusları birbirine düşüren büyük harpler yaşanmıştır. Hep geçmişin bu güne ulaştırdığı bilgi demeti içerisinde geçmişe baktığımızda, milletleri birbirine düşüren cihan harpleri görürüz.

  1.ve 2.cihan savaşlarında hakim olan unsur nefslerdi. Ayrılan fırkaların içinde her fırka diğerine düşmandı. Düşmanlığın tabii neticesi olarak cihan savaşları yaşanmıştır.Gelecek günlerde bir savaş daha yaşanacak. Üçüncü cihan savaşı. Üçüncü cihan savaşı arkasında birlik ve beraberliği doğuracak olan cihan savaşlarının sonuncusu olacaktır. Geleceğin atom bombası kullanılacak olan son savaşı kapılarını bir dünya sûlh’una açacak. Bu savaş haçlı seferleri gibi dinlerin birbirine düşman olduğu bir savaş olmayacak. Bu savaş dînlerin birleştiği, bir bütün teşkil ettiği ve dînin içinde olanlarla dışında olanların birbiriyle savaşı olacak.

  İnsanlık bu güne kadar yaptığı yanlışlıkları bir daha yapmamak üzere, bir yeni beraberliğe doğru yürüyor. Bu beraberlik dînlerin bir olmasıyla sonuçlanacaktır.

  Bu gün artık dünya dînlerinin birleştirilmesi zamanı gelmiştir. İnsanlar bu sûlh ve sükûnun, birleşmenin arayışı içindedir. Başka dînden olanların mesela Musevilerin, mesela Hristiyanların bu birleşme fikrine muhalif bir görüşleri yoktur. Hepsi bütün insanların tek dîn altında birleşmesinin çok güzel olacağını düşünüyorlar.Kendi kitaplarındaki teslime mütealik âyetleri gördüğümüz zaman konunun Allahû Teâlâ tarafından dizayn edildiğini, bir tek dînin var olduğunu ve bu dînin Allah’a teslim olma dîni olduğunu müşterek olarak hepsi idrak etmeye başlamışlardır. Bütün dinlerîn müşterek olduğu ve bütün dînlerde müşterek olan konu ruhumuzun, fizik vücudumuzun ve nefsimizin Allah’ın bize verdiği üç emanetinde Allah’a teslim olmasıdır. İşte insanları tek bayrak altında toplayacak olan ana fikir budur. Dünyayı ikiye ayıran son bir savaş. Allah’ın adamları ile şeytanın adamları son bir defa karşı karşıya gelecekler. Son zafer Allah’ın adamlarına aittir.

  Bu gün dünya üzerinde Allah’a teslimin nasıl gerçekleştirileceği tamamen unutulmuş durumdadır. İnsanlık tarihi için çok önemli bir dönüm noktasını aşmış yeni bir devreye ulaşmış bulunuyoruz. Dünyanın sonuna doğru ulaştığımız şu son devre dînlerin birleştirilme zamanıdır.
  Dünya bu son devrenin içinde yaşamaya başladı. Bütün insanlar için tek bir Allah var. Dînler içinde yaşayan insanlar aslında vasıfları müşterek olan bir tek dîni yaşamak üzere dizayn edildiler. Bütün dînleri birbirine bağlayacak olan onların müşterek noktası Allah’a teslim olmaktır. Kainatı insanlar için yaratan, insanı da kendisi için yaratan Allah’ın indinde peygamberler en önemli mevkiyi işgal ederler. İlk peygamber olan Hz. Âdem’den son peygamber olan Peygamber efendimiz (S.A.V) ’e kadar bir çok peygamber Kur’an-ı Kerim tabiri ile nebî, gelmiş geçmiştir.

  Allahû Teâlâ Kur’an-ı Kerim’de nerede nebî kelimesini kullanmışsa orada bir peygamberden bahsetmektedir. Ve Peygamber efendimiz (S.A.V) inde hatemül enbiya olduğunu nebîlerin mührü olduğunu, nebîlerin hitam bulduğunu, hatemi olması sebebi ile hitam bulduğunu, sona erdiğini ifade ediyor. Dünyada bir çok dîn mensupları var. İslâm dîni, Hristiyanlık dîni, Budizm, Taoizm, Hindizm, Konfiçyusun dîni daha eski bir dîn olarak Musevilerin dîni.

  kaynak:http://www.mihr.com/mihr/turkce/yazili.shtml

  islamiyet ve tasavvuf.1.cilt

 • F
  F20.04.2004 - 11:21

  imkansız, mantıksız ve gereksiz...