Kültür Sanat Edebiyat Şiir

cumhuriyet halk partisi (chp) sizce ne demek, cumhuriyet halk partisi (chp) size neyi çağrıştırıyor?

cumhuriyet halk partisi (chp) terimi F tarafından tarihinde eklendi

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  CHP"nin 6 oku Türkiye toplumunu yukarıdan reformlarla dönüştürmeye çalışan antidemokratik seçkincilerin ilkeleridir,sosyal demokrasinin ilkeleri değildir.Hala 6 oktan medet ummak,hala 6 okun tanımladığı kimliği ilerici zannetmek,hala parti ambleminde 6 oku tutmak,olsa olsa zavallı bir tutuculuğun ve ilkel çağdışılığın göstergesidir.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  chp'de hala 6 oku tutmak,hala 6 oku ilerici sanmak.olsaolsa zavallı bir tutuculuğun ve ilkek çağdışlılığının göstergesidir.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  chp'nin 6 oku,türkiye toplumunu yukarıdan reformlarla dönüştürmeyeçalışan antidemokratik seçkincilerin ilkeleridir.sosyal demokrasının ilkeleri değildir.

 • Bay Grey
  Bay Grey

  son yapılan ankete göre %64 ile açık ara iktidar olacak partidir...

  Anket yapılan yer Taksim Gezi Parkı :)

 • Dabbetül-arz-ı Mevud
  Dabbetül-arz-ı Mevud

  Ömer Lütfü Mete diyor ki:((chp türkiye'nin nefs-i emmaresidir? iktidarda olmadığı sürece hiçkimseye rahat yoktur? mealen:laik ve demokratik,sosyal bir hukuk devleti olan türkiye cumhuriyeti ayakta durduğu sürece,chp bu ülkenin onursal iktidarını hep elinde tutacaktır? atatürk diyor ki:benim iki büyük eserim vardır? birisi türkiye cumhuriyeti diğeri chp'dir? nitekim iş bankasının %23 hissesi bu partinindir vesselam :))

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  1960'larda CHP: Hangi kökten gelirse gelsin,hangi dili konuşursa konuşsun,ve hangi inancı paylaşırsa paylaşsın,kimse azınlık konumunda değildir,herkes ülkenin asli sahibidir.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Şükrü saraçoğlu 1942'de şu konuşmayı yapıyor.'Biz Türküz,Türkçüyüz ve daima da Türkçü kalacağız.Bizim için Türkçülük bir kan meselesi olduğu kadar ve en az o kadar bir vicdan ve kültür meselesidir.'

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Ecevit(1983) de:CHP zaten bir burjuva partisiydi.O misyonunu tamamladı.Sosyal demokrat parti olamadı.1977'deki gücüyle,parasıyla,arabalarıyla binalarıyla verseniz artık gözüm yok.Demişti.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Fırkamız(parti) serbest ticaretin ve normal çalışan sermayenin dostudur...Kaç milyonerimiz var.Hiç. Binanenaleyn biraz parası olana düşman olacak değiliz bilakis memleketimizde birçok milyonerler yetiştirmeye çalışacağız...Diyen M.Kemal'in yakın çevresi kurduğu şirketler aracılığıyla kısa bir zaman diliminde milyoner olmuştur.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  'Şirketimizin kurucuları içinde 115 değil daha çok milletvekili vardır.Amacımız halkımıza yol göstermektir.Ortaklarımızın büyük bir kısmı,yiğit ordumuzun binbaşı ve daha yüksek rütbeli subaylarından ibarettir.'

  T:M:İ Anonim şirketi ortaklarından Ekonomi Bakanı M.E.Bozkurt

 • Hilal İslamoğlu
  Hilal İslamoğlu

  İKTİDAR göremeyen bir partidir.... boşuna kürek sallıyor okyanusta..

 • Atakan Simsek
  Atakan Simsek

  genel baskaninin 'alti ok'babaannemin resmi gibi duvarda asilidir dedigi,a.b.uyum yasalarina,özellestirmelerebagli,sovyet devrimini komunist partinin ve gorbacovun yok ettigi gibi vatanimi,cumhuriyeti de chp nin yok etmesinden korktugum kemalist,halkci,devrimci olmayan ama bati kapitalizminin sol bacagi sosyaldemokrat olan parti..

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Eninde sonunda her şey aslına rücü eder.

 • Elif Şahin
  Elif Şahin

  ...chp'yi hainlere kaptırmayın?
  ...chp'yi ne karl marx kurdu nede lenin?
  ...hasan yalçın marksizme kemalizmi kurban etmiştir?
  ...cumhuriyetin bazı köşe yazarlarıda sosyalizm sevdasına kemalizmi kurban etmiştir?
  ...ey hakiki chp'liler? ? ? partinize sahip çıkınız?

 • Uğur Aksoy
  Uğur Aksoy

  CHP lilerde CHP karşıtlarıda hep liderlerinin ağzı ile konuşuyorlar.
  Hiçbirinizin konuştuğu kendi düşünceleriniz değil.
  Sözleriniz,TV de gördüğünüz her iki tarafında objektiflikten uzak kanalların söyleşi programlarında laf ebeliği yapan parti taraftarı yazarların düşünceleri.Ben burada okuduklarımı her akşam tv de dinliyorum zaten.
  CHP liler siyasetten zaten anlamaz bu kesindir. CHP iktidfara gelse sanki ne olacak. AKP hiç olmazsa kendi yandaşlarını kalkındırıyor. CHP gelse onu da yapamaz. DSP döneminde MHP nin öttüğü gibi birşey olur.
  CHP de birlik beraberlik yoktur,kartdeşilik yoktur sadece kadın erkek cıvıklığına dayalı bir partileşme söz konusudur.Gençliğine bakarsanız ne demek istediğimi analrsınız.
  Bazı siyasetten anlamayanlar da tutuyor Baykal kötü CHP baykalsız olmalı diyor.Yahu kardeşim senin baban çıksaydıda tekrar CHP yi o açsaydı.CHP Baykalın hakkıdır.Beğenmeyenler başka partiye oy versinler.

 • Mustafa Emre Özgen
  Mustafa Emre Özgen

  1919 sonrası Türkiye'sine yakıştırdığım yegane parti...

  Ama Baykal yapıştı koltuğa yahu!

  Olsun inadına CHP! ! !

 • Selin Özen
  Selin Özen

  öfkeliydim
  şimdi acıyorum.

 • Yunus
  Yunus

  ben bu chp ıle baykalı anlamıyom adam chp ıcınmı var akp partı ıcınmı resmen tayyıbe secımı kacandırdı tayyıp yatıp kalkıp cumhurbaskanlıgı secımınde meslıse gırmedıkelrı ıcın dua edıy ha

 • Murat Demir
  Murat Demir

  ya kardesim bundan sonra hiç bir sol parti ulke iktidara gelemez. tamammı bu ulke artık akıllandı o solcu ozentiler yok.ulkenin yuzde 70 i sagcı.he bu arada kimse chp- mhp birligi gormesin. mhp gibi ulkucu bir parti gidipte sosyete partisiyle birlik olamaz.

 • Yaz Gülü
  Yaz Gülü

  ya nerde ütopik düşünce var burada okuyorum.ama saygı duyuyorum hepsine de :) :) başında dennis baykal olduğu sürece asla iktidar olamayacak,emeklilerin partisi diyebileceğim bir parti,eskiden iyi muhalefet yapardı şimdi o misyonu bile kalmadı, dennis kendini değil meclisteki 111 azınlığı düşün ve çekil 180 olan sayını 110a düşürdüğün içinde utanmalısın bence,,bu başarı değildir...

 • Murat Demir
  Murat Demir

  allah ın sopası yok ama halkın oyle bir sopası varki....bundan sonra artık susun.. ama hadi bakalım siz bunuda mahkemeye verin..

 • Tuğçe Kaya
  Tuğçe Kaya

  halkın bugün tabir-i caizse ağzının payını verdiği parti.. bugün herkes bilhassa AKP'ye şeriatçı diyenler çok iyi anladı ki türk milletinin dini islamdır türk milleti ne dinine ne başörtüsüne laf ettirmez bu millet bu değerlere sahip çıktığı için bugün ayakta ve her zamanda bu değerlere sahip çıkmaya devam decek ALLAH'ın izniyle.. bunu DENİZ BAYKAL artık anlasın boşa kürek çekiyo.. deniz baykal AKP'ye karşı değil ALLAH'a karşı mücadele ediyo ve tabiki mağlup olacak şimdiden tüm CHP'li arkadaşlara geçmiş olsun diyorum...

 • Murat Demir
  Murat Demir

  o bazı arkadasın chp olmasa chp olmasa dedigi parti.. bu parti evet gül ün cumhurbaskanlıgını engelledi ve ilk defa siyaseti bir mahkemeye tasıyarak demokrasi katili olarak tarihe gecti.. he birde sizin su cok elestirdiginiz toprak satımı vardı ya.. o toprak satımı sizin su halk partisi dediginiz partiyi kuran ataturk devrinden beri var.. toprak satımı gayet normal.. merak edenler varsa ister burdan ister ozel mesaj dan ne oldugunu nasıl gayet normal oldugunu anlatabilirim.. he bu arada sosyete partisi yani sizin dilinizde halk partisine yarınki secimlerde sans dilerim...ama sadece sans. cunku isiniz sansa kaldı.

 • Hejar Şew
  Hejar Şew

  Türkiye’nin laik düzenini ve Cumhuriyetin çağdaş kazanımlarını hedef alan etkinlikler ile dini politikaya yansıtma, kamu yönetimini ve özellikle eğitimi bağnaz dini çıkar odaklarıyla, tarikatlarla kuşatma çabalarına kesinlikle fırsat vermeyeceğiz....


  CUMHURİYET HALK PARTİSİ! ! !

 • Tuğçe Kaya
  Tuğçe Kaya

  CHP'nin bu ülkedeki tek fonksiyonu ahkam kesmek... sanırım tek partili dönemden kalan bi alışkanlık bu.. onu yaparız, bunu yaparız diye kendisini dünyanın hakimi sanan deniz baykalın tekelinde olan bi parti... ve bence CHP bu ülkeye artık gerçekten zarar vermeye başladı... Allah AKP'yi ve AKP'lileri başımızdan eksik etmesin...

 • Yunus
  Yunus

  bu gunku pkk tek sorumlusu sımdı demeyın onlarmı kurdu pkk yı ewet onalr kurmadı ama kuarn ve pkk temelını olusturarn solcu akıma destek oldular

 • Ergunari
  Ergunari

  CHP'yi dinden bi haber olanların partisi diye tanımkayanlar Hristiyan insanların isimlerini kullanıyorr...

 • Ergunari
  Ergunari

  Kimilerinni sol olarak bile görmediği parti......Ama arkadaşlar nolur bi düşünün CHP olmasa Çankaya'da kim oturuyodu? ? CHP olmasa Amerika için Irak'a nası savaş açıyodukk! ! CHP olmasa türkiye halkının onurunu kim koruyacaktı? ? ? CHP olmasa hangi sol parti, mecliste olacak ve AKP'ye engel olacaktı...CHP olmasa satılmayan hangi toprak kalacaktı? ?

 • Yürümek Gerek
  Yürümek Gerek

  Hakan Albayrak'ın tavsiyesi
  dikkate alınıp.. adı
  KÜM (kriz üretim merkezi) olarak
  değiştirilmeli..
  hiç değilse “ismine münhasır' bir parti olarak anılır
  bu da bir şey-dir..
  öyle değil mi?

 • Hamza
  Hamza

  türkiyenin onünü tikayan moloz

 • Erdal Eren
  Erdal Eren

  üyesi bulunduğum partidir

 • Hayriye Yazıcı
  Hayriye Yazıcı

  geçmişinde tek bir leke olmayan deniz baykal ın liderliğini yaptığı,atatürk ümüzün izinde laikligi savunan partidir.

 • Mehmet
  Mehmet

  deniz baykal ın yönetimini seçimle aldığı vasiyetle bırakacağı parti

 • Ali Aydın
  Ali Aydın

  Kısır Döngü.Halk Tarafından Sevilmemiştir.Tek Başına İktitada Ancak Tek Parti Döneminde Gelmiştir...İşe Yaramaz.Laf Ebeliği Yaparlar.Atatürkten Fazla Atatürkçüdürler.Gerçi Ne Olduklarını Kendileride Bilmezler.Bu Tip Partiler İlerlemeyi Engeller. Kapatılması Lazımdır.Çünkü Her Taşın Altından Bunlar Çıkıyor...Aynı Köstebek Gibi...

 • Bon Jovi
  Bon Jovi

  eskiden gizli faşoydu simdi aleni..............................

 • Bon Jovi
  Bon Jovi

  CHP ve sol

  Ecevit’in 60’ların ortasında “ortanın solu” kavramını ortaya atmasına kadar CHP’nin sol kavramıyla bir ilintisi bulunmuyordu. Yani o güne kadarki 40-45 yıllık varlık süresi boyunca CHP’nin sol olmak gibi bir iddiası yoktu. Nitekim CHP’nin resmi internet sitesinde verilen parti tarihinde, “1960’lı yılların ortalarında CHP sola açılarak kendisini ‘ortanın solu’ olarak tanımladı” ifadesiyle de bu olgu açıkça belirtilmektedir. Bu ifadenin devamında yer alan satırlar da CHP’nin kendisini nasıl gördüğü konusunda aydınlatıcıdır:

  “1970’li yıllarda ideolojisini ‘demokratik sol’ kavramıyla tanımlayan CHP, önerdiği sosyal reformlarla ‘düzen değişikliği’ni hedefledi. Bu süreçte CHP, ‘devlet partisinden’ ‘halkın partisine’, ‘düzen partisinden’ ‘değişimin partisine’ dönüştü. Sosyalist enternasyonale katılan CHP, tarihsel geleneğini ve temellerini temsil eden ilkelerin yanı sıra sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini de benimsedi.”

  Bu özet, CHP’nin 70’lerde en azından görüntüde yapmaya çalıştığı şeyi anlatsa da, gerçekliği anlatmıyor. Gerçekte CHP, 60’lar ve 70’lerde devrimci gençlik hareketinin ve işçi hareketinin yükselişi temelinde toplumun yaşadığı genel uyanış karşısında sol bir söylem tutturmaksızın ayakta kalamayacağını görmüştü. O bunu yaparak, hem bu dalgayı dizginlemek hem de Süleyman Demirel’in Adalet Partisi gibi halk desteğine sahip tarihi rakibi karşısında kendine bir taban sağlamak istemiştir. “Ortanın solu” aldatmacasının hikmeti buradadır.

  CHP’nin sol kavramıyla flörtü başlayana kadarki uzun sicili, amansız bir komünizm ve işçi düşmanlığıyla bezelidir. 60’lı yıllara kadar CHP en sıradan işçi haklarının bile karşıtı olmuş, hatta 1950’de iktidardaki Demokrat Parti sendika, grev yasası gibi düzenlemeler önerdiğinde, CHP’li eski çalışma bakanı Sadi Irmak CHP adına “böyle bir şey olamaz” diye itiraz etmiştir.

  Bu özellikler gerici bir burjuva partisinin tipik özellikleridir. Tepeden inme bir burjuva rejim kurma perspektifiyle hareket eden Osmanlı paşalarınca kurulmuş olan CHP tam da böyle bir parti idi. Bırakalım komünistleri ve emekçi sınıfları, CHP cumhuriyetin başlangıcından itibaren yaklaşık çeyrek yüzyıl boyunca başka burjuva partilerine bile izin vermeyen bir tek parti diktatörlüğü kurmuştur. Bu dönemde CHP ve devlet aygıtı neredeyse tümüyle örtüşmekteydi, yani CHP bir bakıma Kemalist devletin kendisiydi. Ya da bir başka ifadeyle CHP, rejimi kuran ayrıcalıklı asker-sivil bürokrasinin partisiydi..............

 • Keremila
  Keremila

  'Duy da inanma. ‘Sosyalist Enternasyonal’ CHP’yi izlemeye almış... İzleme sonucunda solcu ve sosyalist olmadığına hükmederlerse, CHP’yi Sosyalist Enternasyonal’den atacaklar.

  Gerçi haber doğrulanmadı, dış mevzulardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen ‘yok böyle bir şey’ diye yalanlama gönderdi ama, bence var böyle bir şey.

  Kaldı ki, haber şu ‘doğrulanmamış’ haliyle bile içinde binlerce doğru barındırıyor.

  Çünkü CHP solcu, sosyalist yahut sosyal demokrat bir parti değildir.

  Daha önce binlerce kez yazıldığı, bundan sonra da binlerce kez yazılacağı gibi, devletin söylediklerini tekrarlayarak, devletin söyledikleri dışında yeni hiçbir şey üretmeyerek solcu olunmuyor.

  Hele, darbeleri destekleyerek, muhtıralara omuz vererek, otarşi politikalarından medet umarak, millî şef asr-ı saadetinin ‘başımıza gelmiş en iyi şey’ olduğunu savunarak hiç olunmuyor.

  Türkiye hiçbir zaman sınıflı bir toplum olmadı. Geçerli olan ‘sınıflar’ değil, ‘kastlar’dır. Devlete yaslanarak semiren bürokrat kastını ‘sınıf’ sayarsanız, evet, Türkiye sınıflı bir toplumdur ama bu bir arazdır. Bu araz da sadece Sovyetik yapılarda görülmektedir. CHP işte bu ‘oluşturulmuş’ ve ‘marazlı’ sınıfın partisidir.

  Kaldı ki, öyle bir gecede, hiçbir bedel ödemeden de solcu olunmuyor.

  Malum, ‘dünyada yükselen sol cereyanlar’ ve Türkiye’deki İşçi Partisi’nin görece başarısı, CHP’yi kendine çeki-düzen vermeye zorlamış, İsmet Paşa’nın ‘O halde biz de ortanın solundayız’ açıklamasından sonra bir gecede solcu oluvermiştir.

  Sol, en basit ifadesiyle Marx’a, marksizmin (yahut sosyalizmin) söylediklerine dayanmak zorundadır. CHP oysa, Marx’a (yani sosyalizme) değil, Mustafa Kemal’in kurdurduğu ‘Türkiye Komünist Fırkası’na dayanmaktadır.

  Devlete dayanan bir sol olmaz.

  Deniz Baykal’a, Zülfü Livaneli’ye, Mustafa Sarıgül’e dayanan bir sol da olmaz. Bedri Baykam’a dayanan bir sol sadece şaka olur.

  Kaldı ki, kurumsal hüviyet kazandıktan sonra CHP, Türkiye komünistleriyle de hesaplaşmış, çoğunu ya sürgüne göndermiş, ya da cezaevine atmıştır. Meşru siyaset yapmaya çabalayan TKP’yi de yer altına itmiştir.

  CHP, sol ve sosyal demokrat bir parti olmadığı gibi, artık ‘sağ’ bir parti de değildir. Oysa sağ (Serbest Fırka’dan Demokrat Parti’ye, ANAP’tan AK Parti’ye) her zaman dönüşümcü, reformcu ve kalkınmacı bir görüntü çizmiştir. CHP ne değişimi algılayabilmiş, ne de değişimden yana oy kullanan kara kalabalıklarla ünsiyet kurabilmiştir.

  Dahası, ‘muhafazakar’ ve ‘dinci’dir.

  Çünkü Türkiye’nin geleceğini statükonun muhafazasında aramaktadır. Çünkü hálá ‘altı ok teokrasisi’ni savunmaktadır. Çünkü hálá halkın Cumhuriyet’e temel teşkil eden ilkelere biat etmesini istemektedir.

  Bugün birçok partili, CHP’deki sorunun arızi ve konjonktürel olduğunu, ‘sağlam bir liderlik etrafında birleşilmesi’ durumunda sorunların aşılacağını düşünüyor.

  Sorun liderlikte değildir.

  Sorun CHP’nin kendisindedir.

  Hani sık sık ‘Biz devlet kuran partiyiz, Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin devamıyız’ derler ya. Küçük çarpıtmalarla birlikte söyledikleri doğrudur. Parti, bildiğimiz ‘Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nden değil de, bu cemiyeti oluşturan alt gruplardan birinden, yani ‘1. Müdafaa-i Hukuk Grubu’ndan neşet etmiştir; dolayısıyla ‘devlet kuran parti’ değil, ‘devletin kurduğu parti’dir.

  Bütün mesele de budur işte. '
  19/10/2006 Star Ahmet KEKEÇ

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  Cumhuriyetin

  Huysuz

  Parazitleri...

 • Samican Okakın
  Samican Okakın

  ulu önder Atatürk'ün kurduğu şanlı parti...Altı Ok bu ülke için hep gerekli olucaktır...Yaşasın Cumhuriyet...Yaşasın Neo-Kemalizm..Savulun yobazlar Neo-Kemalizm geliyor bunu siz istediniz...Yobaza demokrasi yok...

 • Umudunu toplumdaki çatışmaya bağlıyor. Çatışmanın kendisine oy kayması olarak geri döneceği rüyasıyla.

 • Ali Aydın
  Ali Aydın

  Kapatılması Gerek Ama Atatürk Kurdu Diye Kapatılamayan, Orta Çağ Zihniyetine Sahip Bir Parti.

 • Ahmet Abdulbaki Karahan
  Ahmet Abdulbaki Karahan

  altı oku vardı bir zamanlar tabiiki lafta...beşi kayboldu her ne hikmetse kaldı biri...şimdi o mefhum üzerinden körükörüne muhalefet yapıyor...bağnazlık ve taassub içinde...hasılı mürteci mürteci der dururlar yaaa burunlarının dibini göremezler,aynaya bakmaktan dahi acizdirler..kaldıki devlet yönetsinler...ağzimdan yelalsın ALLAH bunları bi daha bu millete musallat etmesin.

 • Süleyman Koçak
  Süleyman Koçak

  Asalaklar topluluğu,
  Günden güne gücünü kaybeden, halkın artık ne mal olduğunu anladığı
  yobazlar grubu.

  Siz hiiç merak etmeyin, bu memlekette inançlı insan sayısı her geçen gün artıyor.

 • Osman
  Osman

  akp terimi neden yok yawww neyse ben yazım burya belki chpliler anlar (zor ama) demi arkadaşlarr...

  akp tc e bir destan yazdı siyasette bi çağ kapatım bir çağ açan partİ adalet ve kalkınma partisi AKP

 • Osman
  Osman

  bu son muhalefeti bir daha gelemez oralara merak etmeyinnnnnnn

 • Selma Doğan
  Selma Doğan

  Çağdaş politikalar üretemeyen bunu kapatmak için kavga etmeyi siyasi çizgileri yapmış olan, bu yüzden de halkın iktidara layık görmeyip, bekleme salonu olarak gördüğüm muhalefette bekleyen lüzumsuz bir parti. Atatürk'ün kurmuş olduğu bu parti ne zaman Atatürk'e layık bir parti olacak? Ne zaman aklı başında bir lider çıkaracak merak ediyorum...

 • Hasan
  Hasan

  sola benzeyen

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca

  copy paste tuşu bozulasıcaları

 • Salih Aslan
  Salih Aslan

  inanın komünist partisi bile bunların yaptığını yapmaz,bu partiye oy verenlerin akıllarından şüphe ediyorum.

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca

  akla yıllarca sadece 'muhalefet' ve 'statükocu' yu getiren parti, atatürk bugün canlansa geyiği gerçekten gerçekleşse ilk bunları döverdi sonrada bunu yazan şahsı :))