Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Canlılarda tersinimsel değişim sizce ne demek, Canlılarda tersinimsel değişim size neyi çağrıştırıyor?

Canlılarda tersinimsel değişim terimi Hüdai Çakmak tarafından tarihinde eklendi

 • İhsan Akar
  İhsan Akar

  'Hayata dair mühim olan sadece yaşamış olmak değildir. Sürduğümüz yaşamın önemini belirleyecek olan şey, başkalarının hayatlarında yaratmış olduğumuz değişimdir.

 • Bilipde Napacan
  Bilipde Napacan

  AL SANA TERSİNİM

  Okuduğu harun yahya eserlerine dayanarak (onları da bir takım evangelist hristiyanlar hazırlamıştır) bir yaşam teorisi ürettiğini zanneden Hüdai Çakmak bunun hiç üşenmeyerek kitabını bastırmıştır. Kitabını kimse almayınca internet sitelerinde reklamını yapmış o da işe yaramayınca bedava olarak dağıtmaya başlamıştır.

  Sözüm ona tersinim teorisine göre bütün ırkların bir arı, saf, mükemmel başlangıcı var ve git gide bozularak şimdiki hallerini almışlar. Bu uyduruk teori için hiç bir doğru dürüst gözlem yoktur. Bu teoriye göre bundan 200 000 yıl önce yaşayan mağara adamları şimdiki insanlardan daha insan, şimdiki insanlar ise bu adamlara göre daha maymunsudur. Hüdai beyin bu iddiasını neye dayanarak yaptığını bilemiyoruz, belki aynaya bakmıştır ve kendini mağarada yaşayan ilk insanlardan daha tersinmiş bir halde görmüştür.

  Kendisine sorulan bilimsel sorulara cevap veremediği için ve ezberlediği şeyleri tekrarladığı için daha önce sorduğum soruları ve diğer üyelerimizin sorularını bu başlık altında toplamaya karar verdim.

  Sözüm ona tersinim teorisini dayandırdığı şey termodinamiğin ikinci kanunudur (Bir ısı kaynağından ısı çekip buna eşit miktarda iş yapan ve başka hiçbir sonucu olmayan bir döngü elde etmek imkânsızdır.) Konu ile ne kadar alakalı olduğuna karar vermeniz elbette zor ama üzülmeyin hüdai de bilmiyor zaten. Her şey bozulmaya doğru gider der. Buna örnek olarak da yaşlanıp ölen insanı bile göstermişliği vardır. Uyduruk tersinim teorisine göre demek ki insanın en mükemmel olduğu an, sperm ile yumurtanın ateşli bir sevişme arkasından bulunduğu zigot halidir. Bu zigot tersinerek en mükemmel halden bozunarak başka başka hallere dönüşecektir. Bir de utanmadan kendisine düşünür ve yazar ünvanları veren Hüdai Çakmak'ın asıl hedefi nedir?

 • Hüdai Çakmak
  Hüdai Çakmak

  Canlılarda tersinimsel değişim evrensel bir kanun olan tersinimsel değişimin canlılardaki ifadesidir. Bu terim evrim teorisinin mutasyon kavramının karşıtıdır.
  Termodinamiğin ikinci (entropi) kanunu doğal şartlarda ve zaman içinde düzen sahibi sistemlerin kaçınılmaz olarak bozuma, düzensizliğe (tersinime) gideceğini belirtir. Bu değişim negatiftir.
  Tersinim sistemlerin hassaslığı, ayrıntılarının çokluğu, kompleksliği, zamanın uzunluğu yada kısalığı, dış etkenlerin çeşitliliği ve güçleriyle doğru orantılıdır. Tersinimsel değişimlerin ana nedeni enerji girişidir.