Kültür Sanat Edebiyat Şiir

büyük britanya bayrağı sizce ne demek, büyük britanya bayrağı size neyi çağrıştırıyor?

büyük britanya bayrağı terimi F tarafından tarihinde eklendi

 • Gökhan Mum
  Gökhan Mum

  ilteriş1071 bayrağı gösterecektim ama internetten kopyalayamadım

 • İmpiger
  İmpiger

  Union Jack diye anılır.

 • Abdulvahap Hapencioğlu
  Abdulvahap Hapencioğlu

  ne yazacagımı bilmiyorum hemen boş metin karşıma geldi.bari bayragı gösterseniz

 • F
  F

  Bu çarpılarla, haçlarla dolu mavi-kırmızı-beyaz bayrak bizim ülkemizde 'İngiliz bayrağı' diye bilinir.Ama yanlıştır.Çünkü Büyük britanya(birleşik krallık) ile İngiltere farklı şeylerdir.

 • F
  F

  Birlesik Krallık bayrağı; ilk versiyonu İskoç Krali 4. james'in 1606'da İngiltere krali (1. james) olmasiyla ortaya cikar:
  Bu versiyon İskoc bayrağı (mavi uzerine beyaz çapraz haç) ile ingiliz bayraginin (beyaz uzerine kırmızı haç) üstüste bindirilmesinden ibarettir, adina da 'union flag' denir. (o siralarda ingiltere'yle coktan birlestigi icin galler'in ejderhasi bu bayrakta yer almiyor) .
  Sonraları 1801'de Büyük britanya ile İrlanda birlestiginde İrlanda bayragini da (beyaz uzerine kirmizi capraz hac) union flag'e dahil etmek icap eder, ortaya bugünku bayrak çıkar.
  Güney irlanda 1921'de bagimsizliğını kazanmasına rağmen bayraga mudahale edilmez, bugune kadar şeklini muhafaza eder.
  Union jack'teki jack'in geminin pruvasinda yer alan bayrak diregi anlamina gelen 'jack staff''tan geldigi dusunuluyor, birlesik krallik donanmasinin gemileri tabi sozkonusu gemiler. son olarak 1908'de parlamento'nun verdigi 'Union jack milli bayrak kabul edilmistir' karariyla da terim resmileşir, 'union flag' kullanimdan tümüyle kalkar.

 • F
  F

  Tam adı 'Büyük britanya ve kuzey irlanda birleşik krallığı' olan İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'dan oluşan ülkenin bayrağıdır.