Kültür Sanat Edebiyat Şiir

beyin fırtınası estirmek sizce ne demek, beyin fırtınası estirmek size neyi çağrıştırıyor?

beyin fırtınası estirmek terimi Şinasi Akay tarafından tarihinde eklendi

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  beyin fırtınasına devam : belleğin birkaç çalışma biçiminden biri hatırlamak istediğimiz bilgilerin bir konu anlatmasıdır. ve en zor hatırlananlar rakkamlardır.çünkü rakkamların duygusal yoğunlu çok azdır. örnek veriyorum. bi telefon numarasını bidaha hiç unumayacağınız biçim de kaydetmek için rakkamlara bi konu dizini ile kaydetmektir mesela 55 yaşlarında bi adam edirne garajında 19 numaralı peronda pılakasının son numarası 87 arabanın 21 nolu koltuğuna bilet almış biçiminde bi konuyla kaydedersek bidaha ömrümüz boyunca bu tlefon numarasını hiç biyere yazmadan hatırlarız. şimdi yazdığımız numaraları toparlıyalım bütün tlefon numaraları 05 le başlıyor 55 yaşındaki adam edirnenin pilaka numarası 22 ve 19 numaralı peron87 numaralı otobüsün 21 nolu koltuğu şimdi hepsini bi raya getirelim 055522198721 bu numarayı bi konu dizininde belleğimize kaydettiğimizde bidaha hiç unutmayız.rakkamları unuturuz ama bi konu dizini bi sonraki konuyu çağrıştır.rakkamlarıda çağırır belleğimizden bi rakkam fazla koydum bu numaranın içine belki tesadüf eseri birisinin numarasına denk gelir diye.mesela 118 bilinmeyen numaraların bu ara çok reklamı çıkıyor tv lerden mesela biri 118 33 bunumarayı hatırlana bilir hale getirmek için bü sürü reklam veriyorlar çeşitli tonlada ve ritimde müzik eşiliğinde hatırda bırakmak için uğraşıyorlar sadece 118 33 diyeceklerine mersinli 118 deyiverseler daha bi hatırlanır duruma gelicektir.ve bidahada hatırdan hiç çıkmıyacaktır.yani bilinen bişeyle rakkamı ilişkilendirmek.

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  bu yazı sizi size anlatır hiç anlatılmadığınız gibi :
  zamanın birinde bi padişah var birde cariyesi var gerçi padişahın bir çok cariyesi var ama birini çok seviyor.günlerden bir gün cariye çok rahatsızlanıyor.beti benzi sararıyor.yataklara düşüyor. padişah cariyesini o halde gördükçe çok üzülüyor.ve zamanının en iyi hekimlerine haber salıyor cariyemimi düzelten hekim ne dilerse dilesin benden diyor servet vadediyor.o günün tüm hekimleri geliyor muayene ediyorlar cariyeyi hepsi ken di zannın ca teşhiş koyuyorlar. tedavi uyguluyorlar ama ne hikmetse teşhişler ve tedeviler hiç bir sonuç vermiyor hatta aksi tesir yapıyor diyelim ateşi düşürmek için sirke veriyorlar ateş daha fazla artıyor kabızlık için hint yağı veriyorlar sıkın tı daha bi artıyor cariyenin durumu gitgide daha da kötüleşiyor.padişah iki gözü iki çeşme mabede koşup ellerini açıyor dua ediyor ve ilahi doktoru çağırıyor.ilahi doktor geldiğinde cariyeyi konuşarak muayene ediyor.ve dönüp padişaha padişahım cariyeniz çok hasta ama ümitsiz değil ve rahatsızlığıda bedeninde değil ruhunda diyor. ve cariyeniz aşık olmuş uzaklarda bi yerde bi sarrafa aşık olmuş tez elden buraya gelmesi lazım yoksa cariyeniz düzelmez diyor padişah değerli hediyelerden yollayarak sarrafı sarayına davet ediyor sarraf tez elden padişahın davetini yerine getiriyor. saraya geldiğinde hemen cariyenin odasına götürülüyor. cariye sarrafı gördüğünde neşe leniyor yüzü gülüyor sararmış benzine renk geliyor dudakları al al oluyor ve çok kısa bisürede ayağa kalkıyor iyileşiyor mutlu günlerine geri dönüyor. bu sefer ilahi doktor sarrafa acı ilaç hazırlıyor ve içiriyor. sarrafın keyfi kaçıp hastalanıyor beti benzi sararıyor neşesini yakışıklılığını kaybediyor.ve gitgide çöküyor cariyede sarraftan yavaş yavaş soğuyor uzaklaşıyor. ve bu dertten kurtuluyor. bu mesnevide gerçek aşk ile ilgili hikaye bence bu hikayenin anlatmak istediği. aslında bizim içsel dünyamız. cariye beden.padişah akıl. sarraf aşk.ilahi doktorda yad etmek tir.aklın tüm derdi bedenin isteklerini yerine getirmektir.ve onu tehlike ve sıkıntılardan korumak ve esirgemektir.aşkta isteklerimiz arzularımız hoşlandığımız çoştuğumuz gurur duyduğumuz huzur duyduğumuz sevgi hissettiğimiz anlardır.meyildir kısaca.her azamızla farklı şeylere meylederiz.ilahi doktorda yad etmektir. sıkıntılı anlarda yad ederiz. hissettiğimiz acıyı tarif eden sözcüklerde acı ilaç.bunlarda aslında sır değil esas sır ben de isim ve sıfatlardan arınmış ben de isim ve sıfatlar olmadığındaysa tarifte olmuyor.hatta ben diyen harflerde yok

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  geçmişte beyin fırtınası terimine bu yazıyı yazmışım Metin Bedir Metin Bedir01.10.2011 - 00:22
  hadi beyin fırtınası yapalım: geçen yıl meksika körfezinde petrol platformu patlamış dört beş ay denize ham petrol akmıştı.. bi sürü hayvan hayatını kaybetmişti. yaklaşık yetmiş derecelik bi sıcaklıkla fışkıran petrol meksika körfezini siyaha boyamıştı. acaba petrolün 70 derecelik sıcaklığı ve deniz yüzeyini siyaha bayamasından meksika körfezindeki suyun sıcaklığı kaç derece ısınmıştır. golfistirim sıcak su akıntısına kaç derecelik ivme kazandırmıştır.çünkü golfistirim sucak su akıntısının başlangıcı ve kaynağı meksika körfezidir. ve geçen kış ingiltere nin yaşadığı ağır kış şartlarını hafifletmişmidir.eğer petrol sızıntısı golfistirim sıcak su akıntısını güçlendirdiyese bu tanrının bi lutfumudur yoksa birileri tanrının işinemi karışmıştır? ? ? .

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  beyin fırtınası:
  yeni bi yorum yeni bi bilgi demek .

 • İrem Başar
  İrem Başar


  “Her şey ilkel toplumların oluşmasıyla başladı, öncesine kadar doğa ve Tanrı'nın yasaları hâkimdi dünyaya. O harikulade, eski dünyaya! Ardından kılıçlar çekildi ve savaşlar başladı; türlü zorbalık ve hilelerle kazandıklarını belirttikleri toprak parçaklarına "vatan” dediler. Bir süre sonra insanlar, birbirlerinden korktukları için birbirlerine bağlanmaya başladılar ve “millet” oluştu. Devlet başkanları henüz on sekiz-on dokuz yaşlarında gençlerin yüzlerini boyadı ve onları savaşa gönderdi; onlara artık birer “asker” olduklarından ve salt şans eseri üzerinde doğdukları toprak parçası için tanımadıkları akranlarını öldürmeleri gerektiğinden bahsettiler.

  Bütün bunların ardındaki iğrençliğin gizlenmesi için bazı şeyler kutsanmak zorundaydı ve bunun sonucunda “din” dediler mesela, ancak kendi “hukuk"larını Tanrı'nın söz ve yasalarından önde tutmaktan çekinmediler ya da "ahlak” dediklerinde kastettikleri şey, sadece kendi çıkarları doğrultusunda, insanların mutlu ya da özgür olmalarını engellemekti.

  Bu insanlar birlik ve beraberlik içinde yaşadıklarını söylemelerine rağmen, hırsızların mesela ciddi bir azınlığı temsil etmesine karşın türlü korunma yöntemleri için harcamalar yapmadan duramadılar. Ve aynı iki yüzlü insanlar, doğruları söyleyen adam ve kadınları önce öldürüp, sonra filmlerini çektiler ya da üniversitelerde ders olarak okuttular. Kendi paralarıyla aldıkları otomobillerle birbirlerini öldürüp, çocuklarını dört duvar arasında büyüttüler. Gün boyunca sevmedikleri işte çalışıp, güvenmeye çalıştıkları insanlarla aynı evde mutsuz oldular. Onlar anlamadılar, onlar bilmediler''


  (alıntı)

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  içsel yolculuk: bir şey yiyorsunuz ve ağzınızda o yediğiniz şeyin için de bi başka şeyi de varlığını hissediyorsunuz ağzınızda bi kıl var dilinizle o kılı bula biliyorsunuz.dilinizi o kıla yönlendirdiğiniz bi his var. onunla biliyorsunuz. yada bilgisayarınız açık bi müzik dinliyorsunuz. bu arada kulağınıza bi başka yerden bi müzik sesi geliyor. o sesi dinliyorsunuz. sonra kendi bilgisayarınızdaki müziği dinliyorsunuz bi birinin anlamaya çalışıyorsunuz sonra öbürünü.kulağınızı bi birine sonrada diğerine yönlendiriyorsun.işte bu yönlendirmeyi yapanı yani o hissi anlatmak farkettirmek istiyorum.bu hissi elektirikli makkapa benzetirim nasılki bu makkabın ucundaki delici ucu çıkartırım yerine zımparayı takarım elimdeki makkap zımpara olur yada zımparayı çıkartırım lokma anahtar takarım elimdeki alet anahtar olur. yani burda kulak göz dil hep bunlar zımpara makkap anahtar yerine olan şeyler o hisse bağlı şeyler has olan o his.
  sabah uyandınız bedeninizi hissettiniz.bedeninizin doğadaki konumunu hissettiniz yani hacminizi uyandığınızda gözlerinizi açtınız tavanı gördünüz. yanlarınızda ki duvarları hissettiniz altınızı üstünüzü önünüzü arkanızı sağınızı solunuzu hissettiniz o hissi hapsettiniz.yazımın ilk bölümünde yazdığım hissiniz esir oldu maddeye bağlı kaldı demektir bedeninizi ve bedeninizin içinde bulunduğu konumu hissetmiceksiniz sanıyorum hipnozdada bunu yapıyorlar. yazımın ilk başındaki hissi özgür bırakıyorlar. sanırım sıradan olmayan bilgilere böyle ulaşılıyor.bilgiye ulaşmak için sabah uykusu çok önemlidir.anlamakta zorlandığım bilgileri çok rahat anlar ve kavrarım sabah uykularında.

 • Deli Diyorlar Bana Desinler Değişemem
  Deli Diyorlar Bana Desinler Değişemem

  herkese nasip olmaz ki....o yetenek

 • Şaban Mortaş
  Şaban Mortaş

  Eğitim müfredatında yeni bir kavram amaç bütün öğrencilerin fikrini hür bir şekilde söylemesi..

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  AKIL:
  akıl benzerlik ve farklar la çalışır sanki benzerlik ve farklar. aklın alet çantası gibidir taş okey veya iskambil kağıdı ile oynanan oyunları bilen ler dediklerimi anlıcaktır varsayalım taş okey oynuyoruz renk benzerleri olan kupadan 1-2-3-4 lü ve cins benzeri olan 4 tane papaz. kupadan -6-7-8.lili renk benzerinin yanına 3 tanede 10 luyu bi araya getirdiğimizde miktararların benzerliği. olur buda 14 taş sıfır yapar. yani benzerilkere göre dizeriz anlamlı hale getiririz. mesneviden bi hikayeyle benzeriliği pekiştirelim.arabın birinin bi bakkal dükkanı var.ve bakkal dükkanında insanlarla konuşabilen onları gülümseten ve insanları konuşmasıyla şaşırtan bi tuti kuşu var. bigün bakkal aceleyle eve gider tuti yanlız kalır bu esnada dükkana kedi girer tuti korkar. pırlar ve yukarda ki gülyağı şişelerinin oraya konmak isterken gülyağı şişesini devirir. arap dükkana gelip koltuğuna oturduğunda kıçı başı yağ olur.yukarıya baktığında tutiyi görür sen döktün değilmi der ve tutiyi yakaladığı gibi. tutinin kafasındaki bütün tüyleri tek tek yolar. tutinin canı çok yanmıştır o günden sonra bidaha konuşmaz. gelen müştrilere laf atmaz. gün boyu somurtur. bir iki derken dükkandan müşteriler eksilmeye başladığında arap bakkal yaptığı hatanın farkına varır. tutiyi konuşturmak gönlünü almak için tutinin sevdiği çerezlerden alır fındık fıstık antep fıstığı ama tuti. bi türlü konuşmaz. bigün tuti gene miskin miskin somurtarak dışarıyabakar birden kapının önünden kafası kel cas cavlak biri gelir tuti birden gülmeye başlar ve sende gülyağı şişesini döktün seninde fandaki tüyleri yoldular der ve konuşmaya başlar. tuti kendibaşına gelenle kel adamın arasında benzerlik kurmuştur. bişeyin algılanması bi benzezliğin bulgulanması ile olur.

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  beyin fırtınasından kalp levhasına düşen bilgi : bugün size saf sevgiyi anlatıcam. ve bir şeyi anlatabilmek için bi benzetmeden faydalanıcam. ve sizi bi düşünce deneyine davet ediyorum. elinizde bi tabanca var ve karşınızda beyaz badanalı bi duvar.ve tabancaya iki tane mermi basıyoruz. ve duvara nişan alıyoruz tetik boşluğunu alıp tek el ateş ediyoruz. ve sonra duvarın dibine gidip mermi çekirdeğinin nereye çarptığını buluyoruz duvarda bi darp izi olmalı. sonra mermi çekirdeğinin duvara batmadığını varsayıyoruz ve duvarın dibine düşmüş mermi çekirdeğini buluyoruz sanırım şekli bozulmuş parçaparça bi halde olmalı.sonra tabancadaki atmadığımız ikinci mermiyi çıkartıyoruz. duvara yaklaştırıyoruz. mermi duvara bişey yapmıyor duvarda mermiye bi şey yapmıyor. eee demin duvarı bu hale getiren darp yapan mermi değilmiydi hayır değildi mermiyide duvarıda o hale getiren mermi çekirdeğinin hissettiği yük tü mermiyi duvara sevk eden merminin hissttiği yük enerji yani. biz insanlarıda bişeyler yaptıran ağlatan güldüren koşturan hep hissettiğimiz yüklerdir. yani hissettiğimiz duygular hepsi birer enerjidir.tüm hissettiğimiz duygularda özü itibarı ile sevgi ve zıttı yada acı ve zıttından ibarettir.bize sevgi hissini ne hissettiriyorsa onu korumaya çalışırız.biz sevgi duygusunu kime hissettiriyorsak bizide onlar korumaya çalışır.mevlana derki sevgiyi içimize annelerimiz koydu. evet bi bebek annesinden fedakarlık gördükçe sevgiyle bağlanır. annede fedakarlık yaptıkça sevgi ile bağlanır. fedakarlık sadaka demektir. gerçekten ihtiyacı olan birine yardım ettiğimizde sevgi duygusunu hissederiz sadakayı alanda sevgi hisseder gören duyan bilen herkez sevgi duygusunu hisseder. tüm kainatta sevgi üzerine kurulmuştur

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Terör estirmekten iyidir..

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  idris ağacına kiraz aşılarız. anaç idris ağacıdır ama üzerine aşıladığımız kiraz ağacı olur.badem ağacına erik aşısı vururuz. erik ağacı olur.ve ilk aşılama denemesi edep ile hak halinin birbiriyle aynı olması. farklı köklerden farklı nedenlerden kaynaklansada aslında aynı hal olması bilgisiyle denenmiş ve başarılı olmuştur.yani arada bi benzerlik kurulmuştur.şimdi bende belleğimizin bi özelliği olan yakın bi zamanda bizi çok rahatsız eden acı veren bi anıyı bulanıklaştırıp karanlıklaştırıp muğlak bi hale gerip o anıyı küçültüp uzaklaştırdığımızda.yani sublamonitöleriyle oynadığımızda yani görsel işitsel kokusal ve tatsal girdileriyle oynadığımızda. kısaca belleğimizin uzak bi noktasına gönderdiğimizde bizi eskisi rahatsız etmicektir. ve belleğimizin bu yapısına benzer mekanik bi yapı oluşturulup uçan bi araç yapıla bileceğini düşünüyorum.helikopter gibi uçan ama pervanesi kanatları olmayan bi araç yapılabileceğini düşünüyorum.var olan tüm araçlar hep bişeyleri geri iter arabaların tekerleri yolu geri iter ileri gider gemilerin pervaneleri suyu geri iter ileri gider.uçaklar helikopterler havayı geri iter ileri gider. benim düşündüğümse hiç bişeyi geri itmeden ileri giden bi vasıta. içsel bi yapı yani.düşünüyorum eğer bu purejem gerçekten yapıla bilirse. yollara ihtiyaç kalmıcak köprülere ve en önemliside. şehirlerde ki trafik sorunu bitecektir.çılgın poreje cılgın olmalı.çılgın puroje diye ortaya attıkları fikiri bizim mahallenin çocukları her yamurdan sonra biriken kumlardan ne ne barajlar ne ne setler ne tüneller yapıyorlar :) .umarım bi otomobil firması beni bulur.ve iletişim kurar.

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  sizinle yeni farkettiğim bi bilgiyi paylaşmak istiyorum yapmak istemediğiniz yapması zor gelen düşündüğünüzde huzursuzluk veren yapabileceğinize inanmadığınız bir işi eğer yapmak zorundaysanız . o işi anımsarken derin derin nefes alarak yaptığınızı düşünün çok rahat ve huzurlu olarak o işi yapmak için harekete geçtiğinizi göreceksiniz .

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  türkiyeden binlerce kilometre uzakta hiç sınırımız olmayan hatta dünyanın öbür ucunda bi başka kıtadaki bi ülke bizim bölücü teröristimizi himaya ediyor ona destek oluyor bölücü yayın yapan tv yayınlarına izin verip destek oluyor.demekki bizim dostumuz değiller. bize düşmanlık yapıyorlar. peki bize düşman olan bu ülkelerin bize zarar vermelerine nasıl engel oluruz.bunun bi tek yolu var.bize düşmanlık yaptıklarında zarar göreceklerini bilmeleri gerekir. bize düşmanlık yapan ülkenin insanları şunu iyi bilmelilerki. hayatlarının baharında şehit edilen türk evlatlarının ve onların gözü yaşlı annelerinin ve bütün türk milletini kahreden bu acıların bu acılara sebeb olan lara bi bedeli bi maliyeti olduğunu göstermesi gerekir.bugün ülkemiz çok zengin değil 100 milyarlarca dolar harcayıp dün ya denizlerinde filolar gezdiremiyoruz.uçak gemilerimiz yok. türk savaş uçaklarını dünyanın başka yerlerine göndereremiyoruz. ama bunun bi yolu var sanırım.denizin üstünü buz tutturup uçaklarımız için pistler yapa biliriz.ve gitmek istediğimiz yere uçaklarımızın yakıt ikmali için buzdan hava alanları inşa edebiliriz. bugün tankerlerle taşınan sıvılaştırılmış gazlar gemilerle taşınıyor ve bu gazlar -170 dereceye kadar soğutuluyor hatta bazı gazlar -230 dereceye kadar soğutula biliyor. yaklaşık - -200 dercelik bi ısı korkunç bi soğukluk eğer istersek çok kısa bi sürede denizin üstünde uçakların inebileceği yakıt ikmali yapa bileceği buzdan pistler yapa biliriz.ve dünyannın her yerine uzana biliriz. bize düşmanlık yapan bi ülke nin siyasetçisi koltuğunu kaybetmekten korkmalı askeri başına tonlarca bonba ineceğini bilmeli. o ülkenin vatandaşı bi anne evlatları için endişelenmeli bi baba türkiyeye düşmanlık yaptığında ailesi,işi için endişelenmeli. kısacası türkiye ye düşmanlık yapmak demek kendini ülkesini ailesini riske atmak olarak algılamalı ve kendini güvensiz ve huzursuz hissetmeli. bunu başardığımızda ülkemide huzur olur.

 • Hicran Hep Hicran
  Hicran Hep Hicran

  Amiyane tabiriyle, sidik yarışı...