Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

BALIKESİR SINDIRGI EĞRİDERE KÖYÜ sizce ne demek, BALIKESİR SINDIRGI EĞRİDERE KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?

BALIKESİR SINDIRGI EĞRİDERE KÖYÜ terimi tarafından tarihinde eklendi

 • İSA BALDEMİR
  İSA BALDEMİR

  Eğridere Mahallesi veya köyü yaklaşık altı yüzyıllık geçmişi ve atadan yeni nesle aktarılan dünyaca ünlü Yağcıbedir halılarının en merkezinde yer alan bir yerleşim yeri. Tarihi köklerinden gelen Yörük geleneğinden dolayı halılarının yanı sıra içi yünlü tulum peyniri ile de dünya gastronomi miras listesine girmeyi hak etmiş Türkiye'nin iki ürünü ile dünya listelerinde adından söz ettirmiş ender köylerinden biridir.

 • Mustafa Akbaş
  Mustafa Akbaş

  KÖYÜMÜZ YÜKSEK RAKIMLI OLUP TEMİZ HAVA VE HAYVANCILIĞA ELVERİŞLİDİR.MUHTARIMIZIN YOĞUN ÇABALARIYLA KÖYÜMÜZE BÜYÜK YATIRIMLAR YAPILMIŞTIR BAŞTA YOLLAR ELT YAPI VE KANALİZASYON PARKE TAŞLARIYLA ADETA ŞEHİR HAVASINA BÜRÜNMÜŞTÜR.ÖTE YANDAN RÜZGAR ENERJİLERLE SÜSLENMİŞTİR.KATKIDA ENBÜYÜK ESKİ MİLLET VEKİLİMİZ AYŞE AKBAŞIN BÜYÜK KATKISI OLMUŞTUR.

 • Mustafa Akbaş
  Mustafa Akbaş

  KÖYÜMÜZDE YAPIMI TAMAMLANAN RÜZGAR ENERJİLERİ FALİYETE GEÇMİŞ BULUNMAKTADIR.BURADAN KOMŞU İLLERE ELEKTİRİK SAĞLANMAKTADIR.

 • Mustafa Akbaş
  Mustafa Akbaş

  ÇANAKKALEDE ŞEHİT DÜŞEN ASKERLERİMİZADI:EĞRİDERE KÖYÜNDEN... BABA ADI LAKAP DOĞUM YILI İLİ İLÇESİ BUCAĞI KÖYÜ ÖLÜM TARİHİ
  BAYRAM MUSTAFA DEVECİ OĞULLARINDAN 1302 BALIKESİR SINDIRGI GÖLCÜK EĞRİDERE 22.03.1915
  İSMAİL HASAN HACIİBRAHİM OĞULLARINDAN 1300 BALIKESİR SINDIRGI GÖLCÜK EĞRİDERE 07.03.1915
  MEHMET SÜLEYMAN SÜLEYMAN OĞULLARINDAN 1301 BALIKESİR SINDIRGI GÖLCÜK EĞRİDERE 12.03.1915

 • Cengiz Karanfil
  Cengiz Karanfil

  köyün beşeri yapısı yeşillikler ile doludur.geçim kaynağı halı hayvancılık tarımdır.diğer köylere göre daha geniş bir meraya sahiptir.komşu köyleri şahn kaya,alakır ve bükrecikdir.köy milli mücadele köyü olrak da bilinir. köyumüzün rahman ve çorlu mahallesinin dere çatında milli mücadele kahramanı gördeli MAKBULE HANIM ın mezarlığı ve daha bir sürü milli mücadele kahramanın mezarlıgı bulunmaktadır.halı hayvancılık tarımın yanında kerestecilikle de geçim sağlanmaktadır.son zamanlarda köyün etrafına rüzgar gülleri dikilerek elektirik enerjisi elde edilmektedir.köyün insanları yardımsever ve misavirperverdrler.

 • Mustafa Akbaş
  Mustafa Akbaş

  sındırgıya bağlı olan yağcıbedir halılarıyla ünlü güzel bir köydür.Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.

 • Mustafa Akbaş
  Mustafa Akbaş

  2009 yerel secimlerde muhtar isa akbaş olmuştur.yol ve asvlat yeni yapılmıştır. alt yapı kanalizasyon ve parke taş döşenmiştir