Kültür Sanat Edebiyat Şiir

aydınlık türkiye sizce ne demek, aydınlık türkiye size neyi çağrıştırıyor?

aydınlık türkiye terimi İrfan Topçu tarafından tarihinde eklendi

 • Seda Nur Sezgince
  Seda Nur Sezgince

  bir ampul yetmiştir turkiyemin aydınlanmasına.. yazıkki bundan oncekilerin haline bir prize basmayı aıkl edememişlerdir...telaşlanma yurdumun insanı turkiye artık hep aydınlık.

 • Bir Kara Karga
  Bir Kara Karga

  ampülle? ? ? üstelik patlak...hadi ordan ampül! ! ! ! ! ! ! ! !

 • Anna Çilinğir
  Anna Çilinğir

  bu gidişle aydılık türkiye diye bir şey kalmıyacak..aydınlar nerde onu bilemiyoruz..

 • Mâi Eflatun
  Mâi Eflatun

  Burasi Turkiye;

  Olayın kahramanları, iki üniversite öğrencisi. Koyu geyik muhabbetinin döndüğü akşamlardan birinde, bu iki kafadar bir iddiaya girer. Delikanlılardan biri, odanın tavanında asılı olan ampulü kendi ağzına tamamen sığdırabileceğini iddia eder. Evet yanlış okumadınız, bildiğiniz 100 mumluk ampulü. Ve sığdırır da. Ancak bir sorun vardır. Ampulü ağzından geri çıkaramamaktadır. Öbür arkadaşı hayret eder, o da evdeki başka bir ampulü ağzına sokar ve tabi ki o da çıkaramaz. Bu iki kafadar hastanenin yolunu tutmaya karar verir. Ağızlarında ampul olduğu halde bir taksiye atlarlar. Konuşma zorluğu çekerek güç bela taksiciye dertlerini anlatırlar.

  Taksici bir taraftan gülme krizi geçirirken bir taraftan da 'nasıl olur abi ya, uğraşsanız çıkar, bir asılın şöyle, şaka mi yapıyonuz? ' diye söylenmektedir. Neyse akşamın bir yarısında acile gelirler. Taksiciyle ayrılırlar, doktorlar çocukları beklemeleri için bir odaya alır. Veeee

  aradan 15 dakika geçmeden taksici kapıda görünür, ağzında ampulle.

  Amcam çocuklara inanmamış, açık olan bir marketten ampul almış ve denemiştir.
  :))

 • Nazlı Menşur
  Nazlı Menşur

  Devlet başındaki temsilcilerin bile dolandırıcılarla iş birliği yaptığı,
  Alt ve üst gelir düzeyi arasındaki farkın bu kadar büyük olduğu,
  Yönetimin genel değilde kişisel değerlere dayanarak yapıldığı,
  Vatandaşın devlet yöneticilerini seçerken umut vaad etmesine değilde saplandığı bir düşünceye körü körüne bağlandığı bir seçim yaptığı,
  Eğitimin sağlıklı teşkilatlandırılamadığı bir ülkenin aydınlanması ne kadar mükün olabilirki?

 • Borahan Bilen
  Borahan Bilen

  Bunun olması için PKK nın yok edilmesi,Orhan Pamuk ve buna benzer... yalayıcıların vatandaşlıktan atılması,Tayad,Hadep vs gibi terör destekçilerinin ezilmesi...Yani kısacası imkansız...Onlarca yıl bu kanser bizimle yaşar gider.

 • Cihan Erdem
  Cihan Erdem

  Bir kere aydınlık türkiye için en kısa zamanda uyanmamız ve haykırmamız lazım halen buyuk bir korluk içindeyiz.Halen düşüncelerde bürokrasi ve bunun yıkımı için anarşizm söylemleri var nereye kadar aydınlık getirecek bu bize.Tamam bürokrasi yuzunden bu hale gelmiş olabiliriz ama biz bunun için ne yaptık ne gibi tepki gsterdik gösteremedik.Çünkü her göstermek istediğimizde bizim bu inancımızı bile yanlış yere götürdüler kullandılar ve hala kullanıyorlar bizler ise halen buna izin veriyoruz.Tam hatırlayamıyorum ama biri yazılarısında hangi profesör bilim adamı bizim için çalıştı diyor aslında fırsat verseler ortam yaratsalar bu ülke için çalışacak o kadar profesör bilim adamı aydın varki siz bile şaşırırsınız Bu ülkede hangi proje desteklenmiş bu güne kadar hangi fikir kabul görmüş "Mavi Akım Projesi" vardı bir aralar rusyadan enerji getireceklerdi sanıyormusunuzki bu dışardan alacakları enerjiğ ülkemizde yok bunun için projesi olan ilim ve bilim adamlarının görüşleri ne oldu sizce.Ortam yaratabilirlerdi diye bizim ilim adamlarını küçümseyen zihniyete soruyorum nasıl yaratacaklardı...

 • Ahmet Çağrı Özsema
  Ahmet Çağrı Özsema

  Emperyalizmde kahrolsun, kominizm de, faşitizmde...
  Hepsi ama hepsi KAHROLSUN! ...
  Aydınlık bir Türkiye için önce içimizi Aydınlatmalıyız..
  Birleşmeliyiz..
  Bütün kavgaları ayrı bir yana atıp, Türkiye nin sadece Türkiye nin geleceğini düşlünmeliyiz..
  O kadar körleşmiş ve karanlıklaşmışız ki;
  Ülkenin sağcıları, Demokrasi, Özgürlük gibi güzel ve önemli kelimelere solcular yüzünden ifrit oluyor,
  Ülkenin solcuları, Vatan, Millet, Kardeşlik gibi güzel ve önemli kelimelere faşist deyip geçiştiriyor...
  Eee ne olacak bu halimiz,
  Birimiz birimizi, diğeri diğerini kötüleyip duracak..
  Sonuç sıfıra sıfır elde var, sıfır... Aydınlık Türkiye Atatürk ün de dediği gibi öncelikle okumaqk ve araştrmaktan geçer, elbette teki tarafsızca ve kesin bilgilerle..
  Aydınlarımıza kulak vermeliyiz, Oktay Sinanoğlu gibi...
  Yeni Aydınlar yetiştirmeliyiz, işler rayına oturduktan sonra içimizde aydınlanır, canımız herşeyimiz Türkiye de..

 • Oguz Günal
  Oguz Günal

  aydınlık türkiye evreler halinde varolacaktır. kapitalizmi sosyalizm yıkacak. sosyalizmdeki burokrasiyide anarşizm yıkacak ve en sonunda AYDINLIK ÜRKİYE ile tanışacagız.

 • Gokmen Kılıç
  Gokmen Kılıç

  Ayrılıklardan aydınlık doğar mı? bu belki iki kelimelik bir bilmecedir.

 • Deniz Devrim
  Deniz Devrim

  AYDINLIK TÜRKİYE SOSYALİZM İLE MÜMKÜNDÜR KAHROLSUN EMPERYALİZM YAŞASIN SOSYALİZM
  GERÇEK AYDINLIK İŞÇİ SINIFININ NASIRLI ELLERİNDEDİR...

 • Harun Kesik
  Harun Kesik

  Doğru insanlar başa geldiğinde bu ülkede bilim adamlarına (bir gün...! !) Önem verildiğinde ve Hırsızlar ba$ımızdan çekildiğinde gerçekle$mesi mümkün bir RÜYA

 • Ahmet Çağrı Özsema
  Ahmet Çağrı Özsema

  Aydın aydın olaydı
  İş o zaman kolaydı..
  Diyordu Mustafa Yıldızdoğan çokda doğru söylüyor, kendi vatanı hariç bütün ülkelere fayası olan Türk Profesörleri, Bilim Adamları vs. Türkiye için çalışsalarda o zaman her iş kolay olurdu, bunun için iş imkanı yoktu diyeceksiniz, isteselerdi yaratabilirdi..
  OKTAY SİNANOĞLU gibi bir kaç profesör, bilgin olsa Türkiye o zaman aydınlanır işte..
  Teşekkürler OKTAy SİNANOĞLu belkide şu an bu ülke için çalışan tek insan sensin..

 • Bülent Sedat Arslan
  Bülent Sedat Arslan

  bizde aydınlık türkiye için herşey, var
  ama inaç yok irade yok sevgi yok ortak hayallerimiz yok

 • Berfin Numa
  Berfin Numa

  onlar hep aydinlik türkiye düşlediler..kimi ozan, kimi şair, kimi devlet adamı, kimi yazar, kimi öğrenciydi.sürüldüler, işkence gördüler, öldürüldüler.onlar tehlikeliydi.onların hayalleri vardı çünkü.bağımsız ve aydınlık bir türkiye ise bu ülkedeki en münasebetsiz hayaldi.benim hala umudum var.
  güzel günler göreceğiz çocuklar....
  İNADINA DEVRİM, İNADINA SOSYALİZM, İNADINA BAĞIMSIZ TÜRKİYE! !

 • Gülsüm Kurtul
  Gülsüm Kurtul

  ülkemde güneş doğmuyor hiç. herşeyi "onların" ellerine bırakıp çekiliyoruz. Çekilmek, çirkinleştiriyor bizi aslında, kolaylaştırmıyor hiçbir şeyide.

  Nesnel olduğunu ileri sürdükleri bilgilerini bize empoze ettiler.İstemedikleri, korktukları birşey daha vardı aslında. "Anlamak". Anlamamızı istemediler hiç. Bunun en somut örneği, "felsefe"yi seçmeli ders yapmaları. Okuttukları felsefe de, bütün sivriliklerinden arındırılmış, "tatlı su felsefesinden" öteye geçemedi hiç bir zaman. Statik beyinli bir toplum yaratmaktı istedikleri. Bakıyorum ülkeme, bu amaca çok az kaldı diye düşünüyorum.Küreselleşmeyi, Özelleştirmeleri, Yeni Dünya Düzenini, Toprak için savaşmaları süslü tabaklarda sundular önümüze. Milyonlar öldü, öldürüldü. Sonra bize tek bir şey söylediler: "Bunu hiç istemedik! " İnandık. Bilimi popülerleştirip, bilgiyi "satmak"tan söz ettiler, sattılarda. Vakıf üniversiteleri kurup bilgilerini sattılar. Biz bunu görmek istemedik hiç bir zaman. Sen de haklıydın, o da. Ama yine de senin içindi bütün yapılanlar. Sokaklarda saçından sürüklenen öğrencide, nükleer santrallere karşı çıkarken coplananlarda senin için. Öleceksek insan gibi ölelim diye...
  Çünkü sen; bir işçi eli kadar Yorgun, Yoksul ve Aç,
  Çünkü sen; İşçi elindeki sigara kadar Keyifli, Naif ve de "Haklısın"...

  varlık dergisi...(Ekim Yıldırım)

 • İrfan Topçu
  İrfan Topçu

  belkide arzu edilendir