Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

ARDAHAN GÖLE ÇOBANKÖY KÖYÜ sizce ne demek, ARDAHAN GÖLE ÇOBANKÖY KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?

ARDAHAN GÖLE ÇOBANKÖY KÖYÜ terimi tarafından tarihinde eklendi

 • MUSA GÜL
  MUSA GÜL

  DEĞERLİ KÖYLÜLERİM
  DİN İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE VERDİĞM DİLEKÇE:
  İNSANLARIN EN YAKINLARI ÖLDÜĞÜ ZAMAN TAZİYE SAHİBİ KENDİ ACI VE ÜZÜNTÜSÜNÜ BIRAKIP GELEN CAMAATTIN YEMEK DERDİNE DÜŞMEKTEDİR.ANADOŞUDA DA ZENGİNLER ADET HALİNE GETİRMİŞLER .HALK BUNU KENDİNE GURUR MESELESİ YAPMIŞTIR.FAKİR GELEN 100-150 KİŞİLİK CEMATTIN YEMEĞI İÇİN BANKALARDA KREDİ ÇEKİYOR.ANADOLUDA ÇOCUKLARIN NAFAKASI İÇİN ÜÇ BEŞ HAYVANI VAR SATIYOR. YEMEK PARASINI ÖDÜYOR.ÖLÜ SAHİBİ YEMEK VERMEDİĞİ ZAMAN AŞAĞILANIYOR.ONURU ZEDELENİYOR.HALK ARASINDA BAK ADAM BABASININ HAYRINI YEMEĞINI VERMEDİ. BUDA ADAM MI DIR.METROPOL ŞEHİRLERDE AYNIDIR.ADAM İNŞAATTA ÇALIŞIYOR.ZOR NAFAKASINI TEMİN EDİYOR.AMA BU YÜKÜN ALTINDA EZİLİYOR.KURAN-I KERİMİN EMR ETTİĞİ GİBİ UYGULAMAK ZORUNDAYIZ.
  DİYANET BAŞKANLIĞIN CEVABI:
  BİR YAKININI KAYIBETMENIN ÜZÜNTÜ VE SIKINTISI İÇİNDE OLAN CENAZE SAHİPLERİNİN TAZİYE İÇİN GELEN MİSAFİRLERE YEMEK HAZIRLAYIP SUNMASI İLAVE BİR TELAŞ VE SIKINTIYA SEBEB OLACAĞINDAN MEKRUH GÖRÜLMÜŞTÜR.(İBN ABİDİN ,REDDÜ'L-MUHTAR III,148) BUNUN YERİNE KOMŞULAR VEYA YAKINLARININ CENAZE SAHİPLERİNE VE GELEN MİSAFİRLERE İKRAMDA BULUNMALARI SÜNNETTİR.(TİRMİZİ CENAİZ,21)

  BUNUN YANINDA CENAZE SAHİPLERİNİN MEZARLIKTA VEYA EVDE HELVA, EKMEK GİBİ ŞEYLER DAĞITMALARININ DİNİ BİR DAYANAĞI YOKTUR. DİNİ BİR GEREKLİLİK OLARAK GÖRMEDEN YAPILMASINDA BİR SAKINCA OLMAYACAĞI SÖYLENEBİLİRSE DE BU TÜR UYGULAMALARIN KISA SÜRE SONRA CENAZEYLE İLGİLİ BİR DİNİ HÜKÜM OLARAK ALGILANMASI TEHLİKESİ BULUNMAKTADIR. DOLAYISIYLA BU İKRAMLAR DİNİ BİR ZORUNLULUK OLARAK YAPILIRSA, BİD'AT VE HURAFE SAYILIR. MESLENİN DİNİ HÜKMÜ BU OLMAKLA BİRLİKTE,KONUNUN VAAZ VE DİĞER İRŞAD PROGRAMLARINDA PAYLAŞILMASI YÖNÜNDEKİ TALEPLERİNİZ İLGİSİ SEBEBİ İLE DİN HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE İLETİLMİŞTİR.

  PROF. DR. CENKSU ÜÇER
  BAŞKAN ADINA
  DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULU BAŞKANI

 • Musa Gül
  Musa Gül

  ACI ZORDUR KARDEŞ ACISI DAHA ZOR KÖYÜMÜN GÜZEL İNSANLARI EBEDİYETTE İNTİKAL EDENLERİ RAHMET ANIYOR HAYATTA OLANLARA SAĞLIK ESENLİKLER DİLER ABİMİN CENAZESİNE GELENLER TELEFONLA ARAYANLARA TEK TEK TEŞKKÜR EDER, SEVGİ VE SAYGILAR SUNARIM.MUSA GÜL

 • Musa Gül
  Musa Gül

  DEĞERLİ KÖYLÜLERİM HEPİNİZİ SEVGİ VE SAYGI İLE SELAMLIYORUM.KÖYÜMÜZ TARİHİ VE ONURLU VE MİSAFİR PERVERLİĞİ,SEVGİ HOŞ GÖRÜ YARDIMLAŞMA GİBİ TAKDİRE ŞAYAN İNSANLARDIR.HER KÖYÜN DERNEĞİ VARDI BİZİM KÖYÜN DERNEĞİN OLMAYAŞI BENİ DERİNDEN ÜZERDİ.DEFALARCA DİLE GETİRDİM.DERNEK KURMAK İÇİN EMEĞİ GEÇEN BÜTÜN KÖYLÜLERİME ŞÜKRANLARIMI VE ÖZELLİKLE BÜYÜK ÇABA GÖSTEREN ONURSAL BAŞKANIMIZ İLYAS ÇOBANA TEŞEKKÜR VE SAYGILARIMI SUNARIM. BU BAYRAĞI TAŞIDI.İLİM İRFANLI GENÇLERİMİZE TESLİM ETTİ.DERNEKLER TABİKİ KAYNAŞMA TANIŞMAK İÇİN GECELER VE DİĞER TOPLANTILAR DÜZENLİYECEK.AMA EN ÖNEMLİSİ YENİ NESİLE NASIL BİR ESER BİRAKMAK EĞİTİMLERİNE DESTEK VERMEK YOKSULLARIN YANINDA OLMAK.ERKEK KIZ AYIRIMI YAPMADAN İLİM İRFAN ADAMI YETİŞTİRMEK EN İYİ İNSAN FAYDALI OLANDIR.İNSANLARA VE İNSANLIĞA YARDIM ETMEK EN BÜYÜK İBADETTİR.İNSAN YAPTIĞI İLE ANILIR.EN ÖNEMLİSİ BU FANİ DÜNYADA ALLAH RAZI OLSUN KELİMESİNİ ALMAK.DERNEK YÖNETİCİLERİNİ TEBRİK EDİYOR BAŞARILAR DİLİYORUM.DERNEK VE KÖYLÜLERİMDE BİR RİCAM VAR.KÖYÜMÜZÜN MUNHAL BİR YERİNİ TESBİT EDİP KÖY ODASI YAPALIM.ÜST KAT DÜĞÜNLERİMİZ VE KÖYLÜLERİMİZİN KAYNAŞMASI ALT KAT TAZİYE İÇİN GELEN MİSAFİRLERE KÖYLÜCE VE DERNEKÇE İKRAM VE HİZMET YAPALIM. ARTIK ÇADIR DEVRİ ÇOKTAN GEÇMİŞTİR.DERNEK YÖNETİCİLERİ GENÇLER MİLLET VEKİLLERDEN BELEDİYELERDEN İŞ ADAMLARDAN DİĞER DERNEKLERDEN SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERDEN YARDIM VE DESTEK ÇALIŞMALARIM OLUR HER ZAMAN YANINIZDAYIM.KÖYÜMÜ VE İNSANLARI SEVİYORUM.KÖYÜME BİR TUĞLA KOYMAK BENİM İÇİN EN BÜYÜK ŞEREFTİR. OKULUMUZA BİLGİ SAYAR DİĞER TEKNİK CİHAZLAR BAKANLIKTAN HAL ETMEYE ÇALIŞACAĞIM. BÜTÜN ÖLÜLERİMİZİ RAHMETLE ANIYOR HEPİNİZE SAĞLIK VE ESENLİK DİLER SAYGILAR SUNARM. MUSA GÜL.

 • Musa Gül
  Musa Gül

  SEVGİLİ ÇOBANKÖYLÜLER AZİZ KÖYLÜLERİM DAHA ÖNCEDENDE YAZIMDA BELİRTMİŞTİM.BÜTÜN KÖYLERİN DERNEKLERİ KÜLTÜR EVLERİ VAR.BİZİM KÖY TARİHİ BİR ARDAHAN İNSANI İLE KÜLTÜRÜ İLE MİSAFİR PERVERLİĞİ İLE HER ŞEY İLE ÖRNEK BİR KÖYDÜR.HALEN BİZİM KÖYÜN DERNEĞİ YOK.BU BENİ ÇOK ÜZÜYOR.ANKARADA KURMAK İSTEDİM FAKAT KÖYLÜLERİMİZ AZDIR. HALKIMIZIN ÇOĞUNLUĞU İSTANBULDADIR.BİR DERNEK KURALIM. AİDAT BİR SIGARA PARASIDIR.BİRLİK BERABAER OLALIM.GELECEĞE BAKALIM.KÖYÜMÜZE HİZMET GELECEĞİMİZİN TEMİNATI ÇOCUKLARIMIZA BİR ŞEYLER YAPALIM.ÖLÜMLÜ DUNYADIR.ŞAİRİN DEDİĞİ GİBİ İNSAN YAPTIĞI İLE ANILIR.HER TÜRLÜ HİZMETE VE DESTEĞE HAZIRIM.HEPİNİZE SEVGİ SAYILAR SUNARIM.

 • Musa Gül
  Musa Gül

  KÖYÜM SENİ ÇOK ÖZLEDİM BAHAR GELDİ KÖYÜMÜN GÜZEL OVASI ORDANIK ÇEŞMESİ SIRIK TEPESİ SORUK ZİYARET TEPELERİ ÇOCUK İKEN KUZU OTLATIRDIK ORALARDA GEZERDİK OYNARDIK KÖYÜME SOKAK LAMBALARI TAKTIRDIM GİNE TAKACAĞIM KÖYÜMÜN GÜZEL İNSANLARI KARANLIKTA KALMASIN GENÇLERİMİZ KIZ ERKEK OKUSUNLAR EĞİTİM ÇOK ÖNEMLİDİR BÜTÜN KÖYLÜLERİME SEVGİ VE SAYGILARIMI SUNAR EBEDİYETTE İNTİKAL EDENLERE ALLAHTAN RAHMET DİLERİM EMİRLERİNİZİ BEKLERİM.MUSA GÜL