Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Annesini arayan İtalyan çocuk Marco.. sizce ne demek, Annesini arayan İtalyan çocuk Marco.. size neyi çağrıştırıyor?

Annesini arayan İtalyan çocuk Marco.. terimi Osman Aslan tarafından tarihinde eklendi

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Milliyet Yayınları tarafından 1979 yılında haftalık dergi olarak da yayımlanmıştır. Henüz okumayı sökmediğim halde, rahmetli dedem sırf benim için "Marko" ile "Heidi" dergilerini dönüşümlü olarak her hafta alırdı. Bu güzel dergilerin resimlerine bile bakmak beni çok mutlu ederdi.. Özellikle; Marko'nun para kazanmak için şişeleri yıkaması, Heidi'nin fırından mis kokulu somun ekmekleri aldığı kareleri ömür boyu unutamam.

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Marko'nun annesine zor da olsa kavuşması yüreklere su serpmişti.
  Küçük kahramanımız; annesini bir manastırda yorgan-döşek içinde gözleri kapalı yatarken bulmuş; kulağına "Anne, anne.. Ben Marko" tarzında bir şeyler söylemişti.. Annesinin ağzından en ufak bir mırıltı bile çıkmadığından hepimiz öldüğünü sanmıştık. Lakin oğlunun sesini duyan genç kadın bir müddet sonra gözlerini açarak iyileşmiş ve de beraber memleketleri olan İtalya'ya dönmüşlerdi..

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Dizideki başlıca karakterler: Esas oğlan Marco Rossi, hesap bilmez doktor babası Pietro Rossi, fedakar annesi Anna Rossi, temiz kalpli ağabeyi Antonio Rossi, üç kızı ile yaşam mücadelesi veren kuklacı Peppino Usta, Peppino'nun büyük kızı Concetta, Peppino'nun minik kızı Giulietta, Peppino'nun ortanca kızı ve Marco'nun yakın arkadaşı Fiorina ve Marco'nun evcil maymunu Amedyo sayılabilir..

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Marco'nun şaşkın bakışlı sempatik maymunu "Amedyo" tüm çocukların sevgilisiydi adeta..
  Şöyle bir de tekerlemesi vardı:
  "Gözünde bir damla yaş,
  Omuzunda maymunu Amedyo,
  Annesini usanmadan arayan Marco!." :)

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  TRT'de 70'ler sonu ve 80'ler başında oynamış; oldukça sürükleyici ve duygusal bir anime idi. Marco; ailesiyle İtalya/Cenova'da yaşardı. Marco'nun doktor babası Pietro; aşırı iyi niyetli biri olduğundan hastalarına genellikle parasız bakardı. Pietro'nun bu tutumu karşısında; aile biriken borçlarını ödeyemeyerek büyük sıkıntıya düşmüş; kocasına yardım etmek isteyen annesi de çalışmaya Arjantin'e gitmişti.
  Aradan uzun süre geçmesine rağmen annesinden hiç bir mektup alamayan Marco, endişelenerek, çareyi; babasının ısrarla karşı çıkmasına rağmen Arjantin'e gitmekte bulmuştu.. Bir yolcu gemisine gizlice atlayarak, kaçak Arjantin'e giden Marco, bazen annesinin izine rastlasa da her seferinde onu elinden kaçırırdı. Annesi her seferinde Marco gelmeden bulunduğu yerden gitmiş olur, bazen bu sahneler gözlerimizin yaşlanmasına sebep olurdu.
  Hasret, acıma, ve yardımlaşma gibi duyguları bu yürek burkan diziden öğrenmiştik..