Kültür Sanat Edebiyat Şiir

alıntı kitap cümleleri sizce ne demek, alıntı kitap cümleleri size neyi çağrıştırıyor?

alıntı kitap cümleleri terimi Fastina Lente tarafından 02.06.2008 tarihinde eklendi

 • Hande Tebessüm
  Hande Tebessüm25.05.2017 - 19:50

  "Sevdiğimiz zaman, aşk o kadar büyüktür ki bir bütün olarak içimize sığmaz; sevdiğimiz insana doğru yayılır, onda kendisini durduran, başlangıç noktasına geri dönmeye zorlayan bir yüzey bulur; işte karşımızdakinin hisleri dediğimiz şey, kendi sevgimizin çarpıp geri dönüşüdür; bizi gidişten daha fazla etkilemesinin, büyülemesinin sebebiyse, kendimizden çıktığını fark etmeyişimizdir...
  & Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesinde - Kayıp Zamanın İzinde (ikinci kitap)&

 • Sondraktaki Şaşkınyolcu
  Sondraktaki Şaşkınyolcu18.03.2017 - 02:00

  gerçekten bu işi iyi yapıyorsunuz ve buna kanan nice yalnız kadın var :)))

 • Göksel Gelin
  Göksel Gelin27.02.2017 - 01:47

  Açlığı öldürmek yerine açları öldüren ölüm musibetinden mustarip bu dünya, bütün insanlığa yiyecek olarak vermeye fazlasıyla yetecek kadar besin üretiliyor, bazıları açlıktan ölüyor, bazıları ise hazımsızlıktan. Ekmeğin gaspını garanti etmek için dünyada doktorlardan yirmi beş kat fazla asker var. 1980'den beri yoksul ülkeler askeri harcamalarının artırdı ve kamu sağlığı harcamalarını yarı yarıya düşürdü.
  Afrikalı bir ekonomist, Davison Budhoo, Uluslararası Para Fonunu ihbar ediyor. Başkana veda mektubunda şöyle diyor: 'Kan çok fazla, sizde biliyorsunuz. Nehirler gibi akıyor: Beni tamamen kirletti. Bazen sizin adınıza yaptığım şeyleri temizlemek için dünyada yeterince temizleyici olmadığı duygusuna kapılıyorum.'
  Eduardo Galeano - Biz Hayır Diyoruz, 69

 • Göksel Gelin
  Göksel Gelin27.02.2017 - 00:51

  İnsanları mesut edeceğim diye onları birbirine boğazlatmak gayri insânî ve son derece teessü fe şayan bir sistemdir.
  İnsanları mesut edecek yegane vasıta, onları birbirlerine yaklaştırarak onlara birbirlerini sevdirerek, karşılıklı maddi ve manevi ihtiyaçlarını temine yarayan hareket ve enerjidir.
  Cihan sulhu içinde beşeriyetin hakiki saadeti, ancak bu yü ksek ideal yolcularının çoğalması ve muvaffak olmasiyle olacaktır.
  [Gazi Mustafa Kemal, Ekim 1931]
  Nesim Benbanaste - Bir Dehanın Analizi

 • Gül İz Sokak
  Gül İz Sokak26.02.2017 - 11:17

  “Satranç hayat gibidir.” Her parçanın kendi işlevi vardır. Bazıları zayıftır, bazıları ise güçlü. Bazıları oyunun başında işe yarar, bazılarıysa sonunda. Ama kazanmak için hepsini kullanmak zorundasın. Aynen hayatta olduğu gibi, satrançta da skor tutulmaz. On parçanı kaybedip, yine de kazanabilirsin oyunu. Satrancın güzelliği budur işte. İşler her an tersine dönebilir. Kazanmak için yapman gereken tek şey tahtanın üzerindeki olası hamleleri ve anlamlarını iyi bilmek ve karşındakinin ne yapacağını kestirebilmek. Satranç hayat gibidir…

  Olasılıksız, Adam Fawer

 • Gül İz Sokak
  Gül İz Sokak26.02.2017 - 11:16

  Tanrı, hiçbir çocuğu kötü olsun diye yaratmaz! Onu kötü yapan, kötü eğitimdir! Kötü anne-baba, kötü çevre, kötü yönetim balçık gibidir, zavallı yavruları da çekip yutar.

  Sefiller, Victor Hugo

 • Gül İz Sokak
  Gül İz Sokak26.02.2017 - 11:16

  Güzel kadınlara çok fazla anlam yükleniyor; bu onların üzerine yapışan bir yalan. Küçükken onlara prenses olacakları söylenir. Biraz büyüyünce geleceğin mankeni olarak görülürler. Ve daha sonra oyuncu. Bu kızlar yavaş yavaş, hayallerinin içinde bitkin düşerler. Tüm kararlılıklarını yitirirler.

  Jean Christophe Grangé, Lontano (Sayfa 401)

 • Dream
  Dream 12.01.2017 - 21:35

  'Duygularınızın sizi ele geçirmesine izin vermediğiniz kadar İNSANSINIZ!
  Öfke, nefret, kıskançlık, hayal kırıklığı...
  Bu duyguların kontrolü ele geçirip hemen davranışa dönüştürmesini engelleyebiliyorsanız gelişirsiniz.
  Peki ya aşk, sevgi, ümit...Bunların da davranışa dönüşmemesi mi gerekir.
  Evet, dönüşmemeli! Çünkü hissettiğimiz anda sevmek ya da kızmak, kafatasımızın içinde bulunan ve şu ana kadar bilinen en gelişmiş şeye beynimize hakarettir.
  Duygularımızı hormonlarımız yaratır. Hormonları beynimizce filtrelemediğimiz sürece kafatasının içinde değerli evrenler taşıyan zavallı hayvanlarız.'

 • Zümra Yıldız
  Zümra Yıldız12.01.2017 - 17:26

  ................
  Usta ona,'susmayı iyi bilirim' dedim. Önce sustu, sonra'en iyi susmayı bildiğini,en iyi ben bilirim' dedi ve giden olmayı seçti.Şimdi söyle; bu denizin dibinde, bu geminin kırık dökük güvertesinde,bu yırtık yelkenle,bu yönsüz rüzgarın içinde bu aşk nereye gidiyor usta?

  Susacak var...K.T.

 • Eylül Geldi Sonra
  Eylül Geldi Sonra07.11.2016 - 09:35

  'Gençlik her gün düzeltilen bir kusurdur.'
  Mısır Güvercini-Konstantin N. Leontiev