Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Akdeniz foku sizce ne demek, Akdeniz foku size neyi çağrıştırıyor?

Akdeniz foku terimi Selma Doğan tarafından tarihinde eklendi

 • Veysel Gider
  Veysel Gider

  AKDENİZ FOKU, bir fok türü.. Bizim Ege Denizi (Adalar Denizi) 'ndeTürkiye'de özellikle de FOÇA'da varlığı bilinen bir balık türü.
  Yanılmıyorsam FOÇA sözcüğü, yok olmaya yüz tutmuş, soyu tükenmek üzere olan bu Akdeniz Foku'ndan almaktadır.
  FOÇA'da bu balığın heykellerini görmüştüm.

 • Yağmur Ayrık
  Yağmur Ayrık

  AKDENİZ FOKU VE BİZ
  nesli tükenmekte olan hayvanlar.sırf kozmetik ürünleri için öldürülen,katliam yapılan 10larca,100lerce hatta1000lerce balinalar,foklar.neden böyle anlamıyorum.neden onca canlı öldğrğyoruz anlamıyorum.öldürenlerden de nefret ediyorum.onlar yani balina yada fok hiç farketmez derilerinde çok fazla yağ olduğu için öldürülüyo.ama biz insanlardada yani çok şişman insanlarda da yağ bulunuyo.o zaman kandimizi öldürelim.ama olmaz siz kendinize kıyamassınız.tamam bende kıyamam.ama düşünsenize sizin anneniz yada bababanız yada başka bir akrabanız,öldürülse ne yaparsınız hemde sırf kozmetik ürünü için.yüreğiniz parçalanır değil mi? belki diyorsunuz böyle bişey olmayacağı için kafamıza takmayalım.ama işte biraz kafaya taksak bu doğal çevreye hiç mi hiç zarar vermemiş oluruz.hadi şimdi bu yazdıklarımı biraz düşünün görüceksiniz dünya o zaman nasıl güzel olacak.

 • Nihan Aydın
  Nihan Aydın

  ama olmayabilirlik ihtimali üstünde geziniyoruz şimdilik

 • Selma Doğan
  Selma Doğan

  Akdeniz' de nesli tükenmekte olan fok türüdür. Rahmetli Bahtiye Mursalıoğlu hocamızın onları yaşatmak için verdiği mücadeleler geliyor aklıma. O foklardan birinin adını Osmanlı koymuştu ki Osmanlı İmparatorluğu gibi büyüsün, çoğalsın diye.... Monacus monacus ismiyle de bilinir bu fok türü....

 • Nihan Aydın
  Nihan Aydın

  akdeniz foku olarak da doğmuş olabilirdik...

 • Nesrin Gelincik
  Nesrin Gelincik

  FOÇAAAAAAA :))