Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

ahmet günbay yıldız sizce ne demek, ahmet günbay yıldız size neyi çağrıştırıyor?

ahmet günbay yıldız terimi Nerminözdemir tarafından tarihinde eklendi

 • Şaban Mortaş
  Şaban Mortaş

  Romanları dizi film olan önemli bir yazar...

 • Sami Bayoğlu
  Sami Bayoğlu

  Ekrandaki kıyrıtık dizilerin işlevini edebiyatta yerine getiren şahıs.

 • Donna Quixote
  Donna Quixote

  beynine hava gitmediğinden emin olduğum kişi

 • Seyyah Ali
  Seyyah Ali

  romantik islami yazar :)) neredeyse her romanında illada aşk var :)) muhafazakar genç kızların romancısı yani :))

 • Bahar Armağan
  Bahar Armağan

  Okunması gereken yazarlardan biri her kitabın da mukakkak ders çıkarılacak konusu var....

 • Nizamettin Külter
  Nizamettin Külter

  çok iyi bir yazar hayran kaldım eserlerine

 • Hasan Harman
  Hasan Harman

  bana okumayı sevdiren milli bir romancı.

 • Sedoski Sediyorkent
  Sedoski Sediyorkent

  :)) çok güzel yazıyor ve çok etkileyici.....

 • Free Ever
  Free Ever

  lise yıllarında bir kaç eserini okudum
  sonra baktım ki hemen hemen hepsinde olay örgüsü aynı..

  kötü adamlar da ne hikmetse kitabın sonunda
  hidayete eriyor :)
  ortada kötü kalmıyor :)

  2 tane eserini okumanız yeter...

 • Gül Gonca
  Gül Gonca

  Değerli bir edebiyatçı,romanları insanların üzerinde uzun süren bir etki bırakıyor....

 • Aşık Mahzun İ
  Aşık Mahzun İ

  1941 yılında TOKAT iline bağlı Reşadiye ilçesinin Kızılcaören kasabası’nda dünyaya gelmiştir. Annesi Saniye Hanım, babası Haydar Bey’dir. Yazarın doğduğu köy 1450 rakımlı, çam, meşe ve gürgen ormanlarıyla tam bir yayla görünümündedir. Kışları birkaç adam boyu kar yağan köyde, bahar ve yaz ayları oldukça kısa sürmektedir. Kıraç topraklara sahip olan köyde, engin arazilerdeki cömertlik özelliklerine rastalanmadığı için, bu yörenin insanı kısmetini hep gurbette aramak zorunda kalmıştır.
  İşte bu yüzden gurbet, yazarın doğduğu köydeki insanların adeta alın yazısı, kaderi gibidird. Yazarın ailesi de bu durumdan nasibini almıştır. Yazar, daha 11 yaşandayken, Ankara'da çalışan babasının yanına yollanmıştır. Annesi ve altı kardeşi köyde kalmıştır. Babası tek başına yaşarken, yazar, amçasının yanında kalmıştır.

  Ahmed Günbay Yıldız, Ankara’da Kalaba İlkokulu’nun beşinçi sınıfına kaydolmuştur. Köyden şehire gelen yazarın arkadaşlarıyla kaynaşması bir hayli zor olmuştur. Hatta öğretmeni, köy ağzıyla konuştuğu için onu dışlamış, sınıftan çıkarmıştır. Okulun başöğretmeninin desteğiyle güçlükleri aşan yazar, yılmadan kendisini yenilemeye çalışmıştır.

  Hasret ve yeni dünyanın yabancı çehresi, onun duygu dokularını daha da derinleştirmiş ve onu şiirle tanıştırmıştır. Anne ve gurbet üzerine şiirler yazmıştır. Yazdığı bu içli şiirler, onu ebediyatın sırlı dünyasına doğru çzekip almıştır.

  Yazar, Kalaba İlkkolu’nu bitirdikten sonra, sırasıyla Hüseyin Güllüoğlu Ortaokulu ve Yenimahalle Lisesi’nde okumuştur. Hayatı büyük bir mücadeleyle geçen yazar, boş vakitlerinde kese kağıdı yapıp satarak, ailesinin geçimine yardımcı olmuştur. Yazarın edebiyat vadisinde kalemiyle ilk kazancı, Menderes’in uçağının düşmesi üzerine yazdıı destansı şiirin basılıp binlerce satmasıyla olmuştur.

  Lise yıllarında şiir, roman ve makele denemeleri bir tutku olarak sürerken altı tana de film senaryosu yazmıştır. Yazar, artık edebiyatın her sahasıyla iç içedir.

  Yazar, 1959 yılında memeriyet hayatına Bayındırlık Bakanlığı’nda başlar, daire müdürlüğüne kadar yükselir. 1963 yılında askerlik görevine çağrılır. Ebedî çalışmalarının temelini askerdeyken Kütahya’da atar. “Çiçekler Susayınca” ve “Yanık Buğdaylar”ı bu yıllarda kaleme alır. 1968 yılında tanıştığı Hekimoğlu İsmail, yayın hayatında ona bir ümit kapısı olur. 1970 yılında “Çiçekler Susayınca” Yeni Asya Gazetesi’nde tefrika edilir. 1972 yılında “Yanık Buğdaylar” Millî Gazete’de tefrika edilir ve böylece adını duyaran yazarın günümüze kadar arka arkaya 29 eseri neşredilir. Yazarın baskıları onbinleri bulan roman ilgiyle okunmuş ve sevilmiştir. Yazarlığa şiirlerle başlayan yazar, şiire romana olan ilgisi yüzünden uzun yıllar ara vermiş.

  Üç yüzün üzerinde; başında kavak yelleri esen yılların oluşturduğu şiirlerin hepsini Hekimoğlu İsmail Bey’in teşkisiyle yırtmışsa da 1998’li yıllarda şiir yeniden dünyasına girmiş. 1999 yılında Bahçemde Hazan isimli bir şiir kitabıyla ilk şiirleri yayımlanmış. Üç şiir kitabı yayınlandıktan sonra edebiyatın bu sahasında da dikkati üzerine çekmeyi başarmıştır EN son eseri Hayata dair notlar bir fikri eser olan yazar, Türdav’ın kuruları arasıda yer almıştır. Aynı şekilde Türkiye Yazarlar Birliği’nin kurucusu olup, yönetim kurulu üyeliğinde de bulunmuş. 1982 yılında Hekimoğlu İsmail’le kurdukları Türdav’den birlikte ayrılıp Timaş AŞ’yi kurmuşlardır.

  Yazarın eserlerindeki gele amacı şöyle özetlenebilir: Gerek köylerimiz, gerekse şehirlerimizde, asrımızın en önemli ve artık kabuk bağlamaya yüz tutmuş yarası; maneviyatsızlık ve ahlaki çöküntünün endişesi… Madde bağımlılığını eserlerinde işleyerek, okuyuculara ilerledikleri hayat yolunda işaret taşları koymak, aynı zamanda da kalemin gücü nisbetinde ibret ve örneği birlikte göstermek; doğruyu, hakkı, hakikatı, hayatımızını içindeki kesitlerle ortaya koymak, anlamını taşıyan eserleriyle yazı hayatındaki yerini belirlemiştir.


  Tüm Eserleri;

  ROMANLARI:

  Çiçekler Susayınca
  Yanik Bugdaylar
  Bosluk
  Sitem
  Figan
  Azat Kuslari
  Aynada Batan Günes
  Dallar Meyveye Durdu
  Bir Dünya Yikildi
  Sokaga Acilan Kapi
  Üc Deniz Ötesi
  Gurbeti Ben Yasadim
  Sular Durulursa
  Ekinler Yeserdikce
  Mavi Gözyasi
  Benim Ciceklerim Ateste Acar
  Gönül Yarasi
  Aska Uyanmak
  Ülkemin Acmayan Cicekleri
  Sevdalar Sözde Kaldi

  ŞİİR KİTAPLARI:

  Bahcemde Hazan
  Al Yüregim Senin olsun

 • Esma Öztürk
  Esma Öztürk

  HALİT ERTUĞRULDAN SONRA AKLIMA İLK GELEN İSİMLERDEN BİRİ ORTAOKUL YILLARIMDA YANIK BUĞDAYLAR ADLI KİTABİ BEN,İ ÇOK ETKİLEMİŞTİ :-)

 • Ertuğrul Zengin
  Ertuğrul Zengin

  Belli bir amaç için yazıyor.Gayette güzel

 • Nur Talebesi
  Nur Talebesi

  çok güzel romanları olan biri.benim hayatımda ayrı bir yeri var.romanlarında iyiyi, doğruyu yapılması gerekeni gösteren biri...

 • Firdevs Kula
  Firdevs Kula

  'Yanık buğdaylar' adlı romanı ilk aklıma gelen,etkileyici bir anlatımı vardı.

 • Esin Topkara
  Esin Topkara

  kitapları gercekten cok guzel okuyucularına kıtap okuma zevkını vermenin yanı sıra çok guzel ahlak dersleri de veriyor.Yürekte Büyümek,Çiçekler Susayınca.....su ana kadar bu iki romanını okudum ve gercekten ikisindende dersler aldım

 • Sinem Gül
  Sinem Gül

  GERCEKTEN COK GÜZEL KİTAPLAR AMA NEDEN YENİ KİTAPLARI CIKMIYOR ANLAMIYORUM BÖLE NİTELİKLİ KİTAPLAR YAZNALR KİTAPLAR CIKARMALI BENCE

 • İmren Açıkgoz
  İmren Açıkgoz

  BUTUN ESERLERİ İÇİN TEŞEKKURLER.... RABBİM RAZI OLSUN. BU DEVİRDE O KADAR ÇOK İHTİYACIMIZ VARKİ BOYLE KİTAPLARA... KENDİMİZİMANEVİ DEĞERLERİMİZİ YİTİRDİĞİMİZ BU HAYATTA BOYLE KİTAPLARA İHTİYACIMIZVAR.

 • İmren Açıkgoz
  İmren Açıkgoz

  kitalpları oldukça guzel. bizim gibi gençleri aydıunlatıyor.hep devam etsin yazmaya RABBİM RAZI OLSUN. CUMLEMİZDEN....

 • Muhammet Ali Bedir
  Muhammet Ali Bedir

  ahmet günbay yıldız bence türk edebiyatının babası demek.türkiyede ondan daha iyi yazan yazar tanımıyorum,onu hiç kimseye değişmem.ben kendimi onun romanlarında buldum,onun romanlarıyla okumaya aşık oldum.gerçekten çok içten,samimi ve sürükleyici yazıyor.eserleri toplumumuzun kaybolan değerlerini tüm çıplaklığı ile ortaya koyuyor.Allah onu başımızdan eksik etmesin yeni romanlarını bekliyoruz...

 • Bera Yusuf Kara
  Bera Yusuf Kara

  Sahibini Arayan Mektuplar adlı romanı bi harikaydı...Genç bir kızın duygularını nasıl da güzel anlatmış...

 • Murat Kartal
  Murat Kartal

  Roman bir solukta okunan romann...

 • Meryem Ekici
  Meryem Ekici

  Ahmet Günbay Yıldız gençlere romanı sevdiren ve roman okunmasında vesile olan bir yazarımızdır. Ben gerçek anlamda roman okumanın zavkini,heycanını ve akıcılığını bu yazarımızın romanlarında keşfettim. Ve keşfetmeyede devam edecem. Hiçbir yazarın romanlarının hepsini okumayı bu kadar istemedim. Allah bu yazarımızı başımızdan eksik etmesin. Yüreğine ve kalemine sağlık...

 • Serkan Yıldırım
  Serkan Yıldırım

  sadece ve sadece 'sade bir dil'...

 • Sefter Şöhret
  Sefter Şöhret

  şu ana kadar okuduğum yazarlar arasında tüm kitaplarını okuduğum tek yazar. yalnız yeni kitaplarının çıkmamamasına çok üzülüyorum.

 • Yakup İcik
  Yakup İcik

  ilk okudugum romanlar AHMET GÜNBAY YILDIZ ait ve onun romanlari ile en güzel duygulari yasadim...
  Türk Edebiyatina eserleri ile güzellikler katmis ve zengin kilmistir...
  sonsuz saygilarimla..

 • Eşe Bulut
  Eşe Bulut

  onun kitaplarını çok beğeniyorum günümüze ayna tutuyo bizleri aynen yansıtıyor çok doğal romanları abartma yok argo yok insanın dünyasını bi nebze de olsa ona hayatta neler oluyomuş hayat herkese farklı anlam katıyo herkese bazen adil davranmıyo ama genç yetişkin herkesin rahatlıkla okuyabileceği kitapları var böyle yazarlarımız sayesinde bizlerde bilgilenip hayatı daha anlamlı yaşamaya çalışmalıyız

 • Kıtıpyoz Mehmet
  Kıtıpyoz Mehmet

  o ne yaw 18 yas altı henuz sıvılarıyla ve bilimum kirlilikte tanısmamıs insanların düttürü mücadele ne idüğü belirsiz işlerle uğraşarak insanlığa hizmet etmelerini sağlamak maksadıyla yazdığı cok kişi tarafından okunmayıp cok kişiye ulaştırılan yazar(! ! ! ! !)

 • Esra Özdemir
  Esra Özdemir

  Eski komşumuz.16 yaşlarımda kitaplarını başarılı bulurdum.

 • Emre Önel
  Emre Önel

  AHMET GÜNBAY YILDIZ BANA GÖRE SEVMEK İÇİN BİR REHBER PUSULA DEMEK SEVMEYE VE İNANCA DAİR HERŞEYİ AHMET GÜNBAY YILDIZDA BULABİLİRSİNİZ.. :))