Neden Yarım Şair Dedik?

Hasan Türkyılmaz
36

ŞİİR


0

TAKİPÇİ

Neden Yarım Şair Dedik?

Her yazılan şiir değildi ve her yazan da şair olmadı!

“Anlamsız sözcükleri alt alta yazma sanatına”(!) başka bir ad bulunuz ve şiiri rahat bırakınız…

Bu devirde kalemi eline alıp iyi-kötü; doğru-yanlış bir şeyler karalayan zat-ı şahanelerin kendilerini “şair”, yazdıklarını da “şiir” ilan etmelerine tepki olarak, “tam şair”liğe bir tek üstat Necip Fazıl KISAKÜREK’i layık gördük ve âcizane kendimize de “yarım”lığı yakıştırdık. Bu; pek çoğunun sandığı gibi tevazudan filan değil, aksine kibirdendir. Tam şairliği üstada verdikten sonra, biz yarımlığımızla övünürüz ancak, aynı zamanda bununla yetinmeyiz… Yarım şairliğimiz, kendini şair sananların aksine, şair olmaya daha yakın bir noktayı ifade eder ve şairlik istidadını barındırır. Yarımın tama varmak için ihtiyacı olan şey diğer yarımını bulmaktır ve insan madde, duygu, düşünce, hayal veya rüya âlemlerinde dolaşarak diğer yarımını bulabilir. Biz de bu farklı âlemlerin sığ yerlerinde yüzmeyi öğrendik ve dipten inciyi çıkarmak hevesiyle gittikçe daha derine dalmaya uğraşıyoruz.

Fakat kendince şairlerin, şairliği hak etmek için bulmaları gereken şey, evvela kendileridir. Kendilerini olmadıkları bir taht (şairlik) üzerinde görenler, kendilerinden bî-haberdirler ve dolayısıyla benlikleri gabya uğramıştır. Bu kendini bilmezler, kendilerini bulmak için, kendilerini arama gayreti içine girmeli; yani aslında ne olmadıklarını fark etmeli ve “ben neyim? ” sorusunu sormalıdırlar.

Onların şair olup olmadıkları elbette kendi meseleleridir ve esasen bizim için kıyas hükmünde değillerdir. Ancak “yarım şair” ifadesinin anlamını bulması için bu kısa anlatıma ihtiyaç duyduk…

Yarım şair; yarımlıkta sabit değildir… Tam şairliği de bir gün zuhur edecektir…

Hasan Türkyılmaz
Kayıt Tarihi : 29.6.2018 04:48:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!