Mine Özdemirtaş: Hayatı, Biyografisi, Es ...

642

ŞİİR


5

TAKİPÇİ

MİNE ÖZDEMİRTAŞ HAYATI

Mine Özdemirtaş .Mine ÖZDEMİRTAŞ

Genç yaşta öykü ve şiir denemelerine başlayan Mine Özdemirtaş İstanbul da doğdu. Anne ve Babası Balkan harbinde Manastır’dan Osmanlıya göç eden Rumeli Türklerindendir
Mine Özdemirtaş Beşiktaş kız lisesi ve Erenköy kız lisesinde okuduktan sonra bankacılığa başladı.. 17 yaşını bitirmeden atıldığı bankacılık hayatını sürdürürken üniversiteye devam etti ve iktisat fakültesini bitirdi. Yüksek tahsilini tamamladığında bankacılığı bırakarak iş hayatına özel sektörde Finansman dalında devam etti. Özel sektörde üst düzey yöneticilik yaparken kendini emekliye ayırdı. Son üç yıldır kurumuna danışman olarak hizmet vermektedir.
Bütün bu yıllar boyunca hikaye öykü ve şiir çalışmalarını aralıksız sürdürdü. Ama edebiyata yatkın yönünü iş dünyasından saklamak gibi bir kararı olduğundan tüm çalışmalarını kendine sakladı. ve onlarca öykü, hikaye, iki roman ve yüzlerce şiir yıllarca karanlıkta kaldı. Doksanlı yılların ortalarında tesadüfi olarak çeşme de Bestekar İlgün Soysev le tanıştı.Bu tanışma Mine Özdemirtaş’ın İki şiirinin TSM olarak bestelenen ve TRT repertuarına kabul edilen iki müzik yapıtına söz teşkil etmesine vesile oldu.
Tüm çekimserliğine rağmen 2003 yılı sonrasında Mine Özdemirtaş’ın yazdığı şiirler internet üzerinde gezmeye ve yayılmaya başladı. Şiirleri yerel ve giderek ulusal radyolarda ki şiir programlarında okunmaya ve istek almaya başladığında ise artık şiirine sahip çıkması gerektiğini ve aslında kaleminin en çok ta şiire yakıştığını kabul ederek şiire ağırlık vermeye başladı.
Bu tarihten sonra yazdığı şiirleri daha profesyonelce paylaştı ve şiirleri süreli yayınlarda yer aldı.
Biriktirdiği şiirleri heybesinden çıkardığında sayılarının bir hayli fazla olması nedeniyle ard arda şiir kitabı bastırmaya karar verdi.. Her biri 130 şiirden oluşan beş şiir dosyası oluşturdu.İlk kitabını ocak 2009 yılında çıkardı ve ikinci şiir kitabı mayıs 2009 da yayınlandı. Diğer dört kitap ise altı ay aralıklarla basılmak üzere planlanmıştır
Halen toplumsal ve duygusal diye kodladığı altıncı ve yedinci şiir kitabı için çalışmalarını sürdüren Mine Özdemirtaş çoğu kez kendini” ben suyun öte yakasından gelmeyim “diye tarif ederken aslında sınırlar ötesi bir ruh hali taşıdığını vurgulamak istemekte ve her zaman beşeriyetin ortak duygularını işleyerek şiirinde evrensel bir ifadeye tutunmaya çalışmaktadır.

Eserleri


Mine ÖZDEMİRTAŞ’a ait eserler

ŞİİR KİTAPLARI
- Aşk En çok Bana Yakışırdı Ozan yayıncılık(Ocak 2009)
- Gece Zamandır Sadece Kora Yayınevi(Mayıs 2009)
- Yanlış yataklarda Çürüyor etlerimiz Kora Yayınevi(Ocak 2010)

Bestelenmiş ŞİİRLERİ
TSM
- Gönül (Beste İlgün SOYSEV- TSM-TRT repertuarı)
- Geç Kalmış Yolcu (Beste İlgün SOYSEV- TSM-TRT repertuarı)
DİĞER
- Albay ve kadını (Hasan Hüseyin Demirel –Özgün Müzik)
- İlk aşka Son Mektup (Hasan Hüseyin Demirel –Özgün Müzik)
- Kankam (Hasan Hüseyin Demirel –Özgün Müzik)
- Zemheriye Alışmak (Hasan Hüseyin Demirel –ÖZGÜN MÜZİK Türkü)
- Miniminnacık Bir Kadın (Hasan Hüseyin Demirel –Özgün Müzik)
- Fransız Danteli (Hasan Hüseyin Demirel –Özgün Müzik)
- Islıkları Çalarak Gel (Hasan Hüseyin Demirel –TSM Fantazi)
- Kalamışlı (Hasan Hüseyin Demirel –TSM Fantazi)
- Nihaventte Durdu Sazım (Hasan Hüseyin Demirel – TSM Fantazi)
- Aşk en Çok Bana Yakışırdı (Hasan Hüseyin Demirel –Özgün Müzik)
- Delindi Çatımız (Hasan Hüseyin Demirel –Özgün Müzik)
- Uyur gezer Kız (Mustafa Ünal Yılmazer) - TSM