Melahat Kırtekin Şiirleri - Şair Melahat ...

Melahat Kırtekin

aşk benim için sesi sonuna kadar kısılmış bir şarkı gibidir artık.duymadığım hissetmediğim eğlenmediğim...aşk bana ben aşka uygun değilim anladım iki kişilik bir hayatta sıkışıyorum daralıyorum.ben müstakil biriyim anladım tek kişiliktir tüm ziyafetlerim hayatı izlediğim pencereden bir ben bakabiliyorum.bu ev bu duvarlar bu semt ben tekken anlamlı.baş ka türlüsü fazla karışık geliyor çözemiyorum.

Devamını Oku
Melahat Kırtekin

Bu koca bir yalan
Ben çocuk mocuk değilim.
Büyüyeli kaç zaman geçti
Sus içimde sakladığım yaramazım…

Hani nerde çocukluğumu ispat edecek belgelerin?

Devamını Oku
Melahat Kırtekin

Böyle şeyleri söylemenin ne yeri ne zamanı biliyorum ama bir yerden başlamak gerekecek.
İşte başlıyor yolculuk ayaklar harekete geçti bile kapılar aralandı. Yol alabildiğine karanlık şimdi. Cümlelerin sonu eksik sözler anlamsız ama yine de konuşacağım içimde kalsın istemem.Kara sözcüklerin bir araya geliş mücadelesidir sana yazdığım tüm satırlar. Gidişin, delice affedilmeyi isteyişin utanmaz arlanmaz kelime kümeleridir. Biliyorum kolay olmayacak affetmek ama sen güçlüsün öyle değil mi belli bile olmayacak gidişim değil mi iyi ki diyeceksin kangren olmuş bir parmaktı bu ilişki. Bitmesi en doğrusuydu diyeceksin değil mi Senden son bir teselli cümlesi duymak isterdim yaptıklarıma karşılık ama yüzüne bakacak takatim yokŞüphem yok zamansız yapılmış her eyleme verdiğin tepki bu yaptığıma olmayacak zamanıydı diyeceksin içten içe. sonra usulca giyineceksin sessiz sedasız. Saçlarını toplayacaksın öyle derme çatma birkaç tel hep gözüne düşerdi zaten makyaj da yapmayıvereyim diyeceksin kahvaltı istemeyeceksin yan yokuşu tırmanmak isteyecek canın rahat bir ayakkabı giy yorulmanı istemem sonra yan fırından sıcacık bir simit kokusu burnumda ama ben susamlarını tırtıklamadıkça onun da tadı olmayacak kuru kuru çay içeceksin yol uzun yorulacaksın ilerdeki park dinlenmek için iyi seçim esnaflar beni soracak susacaksın bilmeyeceksin ki nerede olduğumu seni her ne olursa olsun yalnız bırakıp hangi cehenneme kaybolduğumu. Yanına yine o sarı kedi gelecek yalanıp duracak etrafında o haline içlenip ağlayacaksın millet toplanacak etrafına kediye ağladım deyip kaçacaksın oradan yokuş daha kolay gelecek aşağıya koşunca açacaksın kapıyı hızla sabahki düşüncelerinden eser kalmayacak bulduğun yerde linç etmek isteyeceksin beni sen de anlayacaksın her ne yaşarsak yaşayalım birbirimizden vazgeçemediğimizi kabul et hastalıklı bir sevgi bizimkisi. yatağa gömülüp ağlayacaksın biliyorum beni bulduğun anda sımsıkı sarılacaksın inan kapıdan çıkar çıkmaz ben de aynı şeyi hissettim açmak istedim usulca yanına sokulmak istedim ama yapmalıydım denemeliydim koşarak ayrılabildim oradan dolaştım saatlerce boş sokaklarda sen yokken nefes bile alamadım inan bana hani der ya şarkılar ne seninle ne sensiz diye seninleyken canım acıyor evet ama sen yokken cayır cayır yanıyorum kabul ettim sana bağımlıyım ben olmayacak yan etkilerin kabulüm canım acısın razıyım hava kararmaya başlayacak sana gelmek isteyecek ayaklarım kusura bakma durduramayacağım sen hala gözün şiş yatağında kapıyı açacağım usulca hemen uyanacaksın karşında ben önce şaşıracaksın sonra afili bir tokat! Canının acımışlığıyla canımı acıtacaksın umurumda olmayacak o tokadın acısı iki kolumun arasına ilişecek o korkmuş bedenin içime sokar gibi sarılacağım. Sana söz bu aptallığı bir daha yapmayacağım.

Devamını Oku
Melahat Kırtekin

şehri kan görmekle beslenen canavarlar sardı dostum
ağlayan annelere kahkaha ile karşılık veriyorlar
kaldırım araları salyalarına bulandı
gencecik bir kızın geleceği söndü duvar dibine
hayıflanmadılar imza attılar

Devamını Oku
Melahat Kırtekin

rüzgarlı ve fırtınalı bir yanlışım var
yalnızım
biraz karamsar,biraz telaşlı,biraz da
korkağım
yol uzun ve meçhul ben acemi bir
çaylağım

Devamını Oku
Melahat Kırtekin

dolaşılmış dağ eteklerinin hevesindeyim bu aralar.sıkıştırılmış ruhumu çıplak ayaklar ile bakir topraklara salabilmenin telaşında.yeşile mahkum koca bir gölün manzarasının seyrinin düşündeyimgurbetçi kuşların rotasına dost bir seyahatin hazırlığında.gözümü kapatıyorum beyaz bulutlu yelkenlilelerle gökyüzünün keşfindeyim ve yine sensin zarif bir kalem ile gördüğüm tüm düş güzelliklerini üzerine kaydetmem için bekleyen.zamanında ne çok denedim geçmiş,geçip gitmesin istedim zalimce.geçmişime ait ne varsa şimdime ait kalsın istedim ama ne yazık ki başaramadım.istikrarsızlığımın azametine uğradı geçmiş ve bu gün arasında temellerini attığım köprüler.sen sonuncusu ve hayırlısı olursun umarımne düşünürdüm bir kaç yıl öncesigünüm gecem hangi telaşlar içinde kovalardı birbirini.neye yorulmuştum en çok neye gülmüştüm neye ağlamıştım hatırlayamıyorum.neler arşivleyebildim ki olgunluğuma sermayeve hangi yolları teptim yada hangilerinden caydım cahilce hatırlamıyorum.meğer ne mühim zamanlar yitirmişim yeni anlıyorum.bilirsin ben hep bira karamsardım.böyle böyle ne çok şey atlamışım.daha çok oynamalıydım.daha fazla yaramazlık yapmalıydım.biraz daha arkadaş.sahip çıkamadım.ya da hiç olmadı ki sahip çıkayım.güzel düşlerin arefesindeyim.ihtimaller hevesindeyim.herkes yaşama olmak isteyenler ile başlar ben olmak istemediklerim ile başlayanlardanım.olmak istemediğim şeyler daha azdı.çabuk biter sandım başlangıçlarım yaşamıma yayıldığında anladım.şimdi hiç küçük değilmişim gibi geliyor sanki ağaçlara çıkmamışım karaduta vişneye bulaşamış üstüm başım.meğer olmayacak işlere kolumu sıvamışım.

Devamını Oku
Melahat Kırtekin

yere düştü düşlerim
tozlu kaldırımların üstüne dökülmüş
hazan yapraklarına karıştı
uçuştular ordan oraya ufacık bir rüzgarda
layık olmayan ayakların altında
son buldular acı çekerek

Devamını Oku
Melahat Kırtekin

Hayat diye elime
Bir çuval un
bir elek verdiler
Ben eledim o elendi
Ben eledim o elendi
Bir kaç ufak tefek kaldı elek üstünde

Devamını Oku
Melahat Kırtekin

benim yalnızlığım sahici
öyle sonradan değil
yüzüme bakınca anlarsınız zaten
yitirdiklerini arayan bir çift göz yok bende
olmayınca kaybedecek bir şey de yok zaten
yaralarım benimdir hüsranlarım benim

Devamını Oku
Melahat Kırtekin

çocukluğumda renkli balıklarla süslediğim akvaryum
dalgalı denizlerden yağmalanmış
deniz kabukları ile süslüdür şimdi.

ÖLÜ VE YALNIZ...

Devamını Oku