Mehmet Yaşar Demir: Hayatı, Biyografisi, ...

53

ŞİİR


1

TAKİPÇİ

MEHMET YAŞAR DEMİR HAYATI

Yaşar Demir, 1970 yılında Yozgat Yerköy’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Yerköy’de tamamladı. Daha sonra Konya’da Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni bitirdi. Fakültede iken, hocası Prof. Dr. Saim Sakaoğlu’nun etkisi ile Türk Halk Edebiyatı’na yöneldi. Âşık Hasreti, Hacı Karakılçık, Osman Faymani, Hilmi Şahballı gibi birçok halk aşığının derleme çalışmalarını yaptı. Sakaoğlu’nun yönetiminde Âşık Kul Nuri hakkında tez hazırladı. Bu tez, 1992 yılında Kültür Bakanlığı literatürüne kabul edildi. Yerköy ve Yozgat’ta Köy Seyirlik Oyunları ve birçok Hikâyeli Türkü derlemeleri yaptı.

Erzincan’da edebiyat öğretmeni olarak memurluğa başladı. Orada da halk edebiyatı derlemeleri yaptı.

Gözyaşı, Birliğe Çağrı, Ortadoğu gibi birçok dergi ve gazetede şiirleri ve denemeleri yayınladı. Bazı yazı ve şiirlerinde Mehmet Kutalmış ismini kullandı. Gözyaşı gecelerinin kuruluş çalışmalarında yer aldı, bir yıl boyunca Türkiye’nin değişik yerlerinde Gözyaşı Geceleri’nde sahneye çıktı. Konya’da yayınlanan Takdir ve Yerköy’de yayınlanan Yerköy 2000 adlı dergilerin genel yayın yönetmenliklerini yaptı. Bu dergilerde şiirlerini Deniz Kızı’na Şiirler, nesirlerini Deniz Kızı’na Mektuplar adıyla yayınladı. Deniz Kızı serileri çok beğenildi.
2007 yılında Esat Alp - Hayatı, Sanatı, Şiirleri- adlı incelemsi yayınlandı. şu anda Yozgat'ta yayınlanan Şehriyar adlı dergide ve Merhaba Yozgat adlı gazetede yazmaktadır.
Evli ve üç çocuk babası olan Yaşar Demir, Yerköy’de eğitim yöneticisi olarak görev yapmakta ve son zamanlarda Hasan Kaplani'yi anlatan biyografik eserini yayına hazırlamaktadır. Ayrıca Yozgat Merhaba Gazetesi ve Yerköy Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Eserleri


1. Esat Alp-Hayatı/Sanat/Şiirleri, 2. Süreli yayınlardaki şiir/ deneme/ makaleleri