Mehmet Tevfik Temiztürk: Hakkında ziyare ...

Mehmet Tevfik Temiztürk
21964

ŞİİR


27

TAKİPÇİ

 • Osman Akçay
  Osman Akçay 23.04.2020 - 11:56

  Şair, her an şiiri yaşayan biri. Sitede şuan itibariyle iki ayrı adla 21.964 ve 3.572 olmak üzere toplamda 25.536 şiiri olan bir şaire ancak saygı duyulur. Bir yıl 365 gündür. Her gün bir şiir desek 70 yıl eder. Yani bir şair günde sadece 1 şiir yazsa 70 yıl gerek bu kadar şiiri kaleme alabilmek için. Kıymetli şairimiz her güne birden fazla şiir ortalaması tutturabilen şiir dünyamızın rekortmeni.

  Şairin, öyle bir gün olduğundan haberimizin dahi olmadığı, hatta bazılarını söylerken insanın dilinin bile zor döndüğü günler için kaleme aldığı şiirlerini okurken birçok yeni bilgi öğrendiğimi belirtmek isterim. Bu tür şiirler ancak araştırmayla ve kendin öğrendikten sonra yazılabilir. Şairin her konuyu şiir haline getirebilme yeteneği sayesinde, bu şiirleri okuyanların konuları şiir yoluyla öğrenmeleri çok kolaylaşmaktadır. Bu nedenle de birçok yeni bilgi öğrenmemize aracılık eden Şaire teşekkür ederim.

  Didaktik şiirin özelliği gereği merak ettiğiniz bir konu olursa arama motoruna yazarsınız o konu ile ilgili şiirleri açar okursunuz. Böyle yapıldığı zaman birçok konuda sadece Sayın Şairin şiirleri olduğunu, başka hiçbir arkadaşımızın şiirleri olmadığını görürüz. Durum aslında en bilindik konularda da böyledir. Bu konuda bir örnek vermek isterim. 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü (haiku) isimli şiirimi sitede paylaşmıştım. Otizm çok gündemde olan bir konu. Sitede bu konuda başka şiir var mı bir okuyayım dedim. Benim şiir hariç 110 şiir daha vardı ve bunun tam 107 adedini bu konuyla ilintili değişik başlıklar altında Sayın Şair yazmıştı.

  Şairin bir diğer dikkatimi çeken ve bana ilginç gelen özelliği de bir konu başlığı üzerinde yazdığı şiirleri tam on dokuzuncu şiire kadar yazması.

  Şairi yazdığı tüm şiirleri için kutluyorum.