MAHMUT ÖZKOCA ve “ BEŞİ BİR YERDE” Sİ ...

Mahmut Özkoca
35

ŞİİR


1

TAKİPÇİ

MAHMUT ÖZKOCA ve “ BEŞİ BİR YERDE” Sİ (Ali Erdemli-Türkçe Öğretmeni)

Onu tanıdığımda Bekçiler Fedai Kebiz İlköğretim Okulu’nda çalışıyordu. Fethiye Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçemizdeki okullardan gelecek öğrenci ve öğretmen yazılarından oluşacak “ Milli Eğitim Fethiye” dergisi çıkarmayı planlayınca, derginin genel yayın yönetmeni olarak onu görevlendirmişti.

İlk sayısı çıkıp da dergiyi incelediğimde, benim de bu dergiye bir şeyler katabileceğimi düşündüm. Derginin gönüllülük esasına dayalı bir çalışma sistemi vardı. Yani dergiye gelen yazıları inceleyen, değerlendiren, düzelten öğretmenler görevlendirilmiyor, isteyen öğretmen Fethiye Öğretmen evi’nde yapılan haftalık toplantıya katılabiliyordu. Ben de bir Cumartesi günü katıldım derginin inceleme kuruluna. Oradaki öğretmen arkadaşlarla ve Mahmut Özkoca’yla iyi bir diyalogumuz oldu. Üç sayı daha çıktı aynı ekiple, “ Milli Eğitim Fethiye” dergisi. Sonra ara verildi.

***

Mahmut öğretmen, yayın ve yayımcılık alanında deneyimli, bu işleri severek, aşkla yapan bir insandır. Kendini yazın ve şiire adamıştır adeta… Ha, bir de çocuklara…

O, çocukları “ Bugünün Büyükleri” olarak niteler. Onları öyle gördüğü için de yerel televizyonda yaptığı çocuk programının da adı budur.

Onun için ‘ on parmağında on hüner’ sözü yetersiz kalır. Bu cümleden olarak, öncelikle, iyi bir bilgisayar kullanıcısıdır. İyi gitar çalar, meraklılarına gitar dersi verir. Asıl branşı Fransızca olduğundan Fransızca bilir. Yerel bir gazetede köşe yazarıdır.

Mahmut Özkoca, şiire küçük yaşlarda gönül düşürmüş, şiire vurgun biridir. Onun bir “ Şiiristan” ütopyası vardır, kimsenin ne zaman gerçekleştireceğini bilmediği…

Bir bakarsınız FETAV bünyesinde hazırlanan ‘Çocuk Meclisi’ nin tüzük çalışmalarında yer alır ve bu meclisin yaşama geçirilmesinde etkin rol oynar.

Onu kimi zaman bir Türkçe jandarması olarak görürüz. Öğrencileriyle birlikte alır eline fırçayı, boyayı Kayadibi- Saklıkent yolu üzerindeki tabelalardaki “ saç böreği” yazısındaki yanlışı düzeltir. ‘ Saç’ı sac yapar. Yıllardır yapılan bir yanlışa son verir.

***

Fethiyeli yazar ve şairleri konuk ederim sınıflarıma zaman zaman. Öğrencilerimin bir yazar ya da şairle tanışmalarına, onlarla sohbet etmelerine olanak tanırım. Onların duygu ve düşünce dünyalarını keşfetmelerini hedeflerim böylelikle. Her gün aynı yüzleri görmenin doğal bıkkınlığını yaşayan çocuklar için büyük bir değişiklik olur bu.

Mahmut öğretmen de davet ettiklerim arasındadır. 40 dakikalık ders süresince çocuklarla öyle bir iletişim kurar ki konuşur, konuşturur, yönlendirir, malzemeleri verir, bir bakmışsınız sınıfın bütün öğrencileri dersin sonunda birer şiir yazmış.

Bu kadar uzun bir girizgâhtan (giriş) sonra, gelelim asıl konuya. Hani eskiden sinemalarda “iki film birden”, “üç film birden” oynardı. Mahmut Özkoca da bunu kitaplarla yaptı ve alın size “beş kitap birden” dedi.

Mahmut Bey, geçtiğimiz hafta beşiz doğurdu. “Erkekler doğurmaz” mı dediniz? Doğru, tabii ki doğurmaz. O, doğursa doğursa kitap doğurur. Bugüne kadar doğurduğu (pardon) çıkardığı, “Gönüller Açılınca”, “Şiirde Yaşamak”, “Ey Diyarbakır Diyarbakır”, “İskemle Çocuk Tekerlek”, “Rüyaydı Çocukluğum” ve “Hiç Kimse” adlı kitaplarına yenilerini ekledi. Hem de beş tane birden…

Kitapların basın tanıtımı Muğla Makası civarındaki Mekân Cafe’de yapıldı. Üretken yazar-şair Mahmut Özkoca’nın kitap ailesinde nüfus çoğaldı.

Son kitabından sonra uzunca bir süre bir sessizlik dönemine girmişti. Demek ki yeni eserler üretmenin hazırlıklarını sürdürüyormuş. Günü geldiğinde sıkıntılı, ateş kusmaya gebe bir volkan gibi patladı. Beş kitap çıktı, uzun günlerin, uykusuz gecelerin, duyguların, düşüncelerin, emeklerin meyvesi olarak…

Bu ne üretkenliktir, bu ne sevdadır!

Gelelim bu kitapları sizlerle tanıştırmaya…

Beş kitabın da kapak tasarımını Mahmut öğretmenin müdürlüğünü de yaptığı Kayadibi İlköğretim Okulu’nun Resim öğretmeni Begül Arıöz yapmış.

Mahmut öğretmenin yeni kitaplarının üç tanesi çocuklara yönelik.

İlki “ Çocuk Oyunları” adını taşıyor. Yılsonu sınıf ve okul gecelerinde oynanabilecek küçük oyunlar var kitapta.

İkincisi bir şiir kitabı: “ Belirli Gün ve Haftalar”

Üçüncü çocuk kitabı Müzik kitabı yerine geçebilecek özellikte. “ Belirli Gün ve Haftalar- Şarkılar” adlı bu kitapta ikinci kitaptaki 14 şiirin notaya alınmış biçimi yer alıyor. İlköğretim öğrencilerinin flüt ve mandolinle notadan çalabilecekleri öğretici, eğitici şarkılar çocuklarca sevilecek. Mahmut öğretmenin şiirlerini arkadaşı gitar virtüözü Cüneyt Kit yapmış.

Son iki kitap büyüklere yönelik. Bunlardan ilki Mahmut öğretmenin bir yerel gazetede yazdığı haftalık yazılardan bir seçki. Gazetedeki köşesiyle aynı adı taşıyor kitap: Yorumlu Yorum. Yazılar güncel olaylara, gelişmelere ve kişilere ilişkin. Sıkılmadan okunan, güncel sorunlara, olaylara Mahmut Özkoca’nın penceresinden bir bakış...

Diğer kitabın ilginç bir adı var: “ Rahim Sıcaklığında Aşk.” Alt başlığı ‘Felsefi Aşk Mektupları’ olarak verilmiş. Kitap, Felsefeye meraklı olanların severek okuyacağı 30 mektuptan oluşuyor. Bu kitaptan tadımlık bir mektup, adı ‘Aşk ve Şarap’:

“ Seninle deniz altında bilmem kaç fersahta bir midyede tanıştı... Aşkımız su yüzüne çıkamadı, bulutlar sevemedi doyasıya... Bir konçerto çalıyordu üstümüzde, ayrılıktan dem vuruyordu romantik... Senin sevdiğin şeyleri ben de sevdim, seni ağlatan ne varsa beni de ağlatır...

Susuyorsam bir sebebi var! Martılar uçuyorsa kimseye danışmadan bir sebebi vardır elbet... Balıklar hayâsız demiştim bir sebebi var... Sevdik birbirimizi delice bir sebebi vardır elbet! ” (Üç noktalar yazının aslında var.)

Bu kitapta bir hata buldum. Ama yazarın hatası değil bu. Basımevinin hatası. Kapağı açınca ilk sayfada kitabın adı yanlış basılmış. Bir harf unutulmuş ve şöyle basılmış: Rahim Sıcalığında Aşk.

Mahmut Özkoca, gitar eşliğinde güzel şiir okuyor. Kendisinden bir şiir kaseti(cd’si) bekliyoruz.

Ellerine, duygularına, emeğine sağlık Mahmut öğretmen!

Senin eğittiğin öğrenciler ne şanslı! Senin gibi donanımlı bir öğretmenleri var...

Bundan sonraki çalışmalarında başarılar dilerim.

Mahmut Özkoca
Kayıt Tarihi : 5.8.2010 14:22:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Osman Erdoğmuş
  Osman Erdoğmuş

  Doğum gününüz münasebeti ile uğradığım sayfanızda,
  Bu güzel çalışma ile karşılaştım.
  Tebrik ederim

  Yaşayacaklarınız,
  Yaşadıklarınızdan daha renkli,
  Daha hareketli,
  daha bereketli
  Geçmesi temennisi ile Doğum gününüzü tebrik eder
  Sağlık
  Afiyet
  Başarı dolu bir ömür
  Yüce Rabbimden niyaz ederim

  Osman ERDOĞMUŞ
  SAKARYA

  Cevap Yaz
 • Alaaddin Uygun
  Alaaddin Uygun

  t e b r i k l e r

  Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (2)

Mahmut Özkoca