Yılmaz Erdoğan

Türk oyuncu yazar ve yönetmen. Sadri Alışık Ödülleri en iyi erkek oyuncu, Altın Kelebek Ödülleri en iyi komedi dizisi, AACTA en iyi yardımcı erkek oyuncu, Afife Tiyatro Ödülleri Cevat Fehmi Başkurt öz ...

Türk oyuncu yazar ve yönetmen. Sadri Alışık Ödülleri en iyi erkek oyuncu, Altın Kelebek Ödülleri en iyi komedi dizisi, AACTA en iyi yardımcı erkek oyuncu, Afife Tiyatro Ödülleri Cevat Fehmi Başkurt özel ödülü sahibidir.

1967 yılında Hakkari’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini, Ankara’da tamamladı. İTÜ İnşaat Mühendisliğini kazandı. Fakat ağır basan tiyatro tutkusu, eğitimini yarıda bırakmasına neden oldu. Tiyatroya Ferhan Şensoy´un 'Nöbetçi Tiyatrosu'nda başladı. Daha sonra Levent Kırca’nın 'Olacak O Kadar' adlı televizyon programında yazar olarak görev yaptı.

TRT´de yayınlanan 'Umut Taksi' adlı diziyi yazdı ve bu dizide oyuncu olarak rol aldı. 'Gereği Düşünüldü' isimli oyunu yazdı. Bu oyundan sonra tiyatro çalışmalarına Yasemin Yalçın Tiyatrosu’nda devam etti. 'Haşlama Taşlama' ve 'Kadınlık Bizde Kalsın' adlı oyunları yazdı.

Yılmaz Erdoğan, bundan sonra ortağı Necati Akpınar ile birlikte kurduğu Beşiktaş Kültür Merkezi’nde devam etti. Burada yine başrollerini Demet Akbağ ile paylaştığı 'Bir Demet Tiyatro' adlı diziyi yazdı. 'Otogargara' müzikalini yazdı.

'Kayıp Kentin Yakışıklısı' adlı bir şiir kaseti, Prestij Müzik etiketiyle müzik marketlerde yerini aldı.

Senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini paylaştığı ‘Vizontele’ filmini çekti.

Erdoğan 1993-1998 yılları arasında Sanem Oktar ile evli kalmış, 1996 yılında Berfin Erdoğan isimli bir kız evladı dünya gelmiştir. 2006 yılından itibaren Türk sinema ve dizi oyuncusu Belçim Erdoğan ile evli olan sanatçının bu evlilikten 2010 yılında Rodin Erdoğan isimli bir erkek çocuğu vardır.

Tamamını Oku

 • selam inşallah okuman dileyiğle yazıyorum
  sen bir anka kuşusun
  gönlümün masalında
  belki son komutansın
  çanakkale savaşında

  sana bir şiir yazdım okumanı çok isterim bayım cevap yazarsan yazarım şiiri şimdiye kadar ne yapsamda ulaşamadım
  şiir
  öyle bir insansın ki ...

 • Yılmaz cığım seni büyük ustalıkla seyrediyorum bu konuda çok ustayım hayranın sana hep böyle kal emi sakın değişme sağlıcakla kal

 • sizi okumak görmekten daha yakın....

 • bi güsellik bu kadarr anlatılabilirr...

 • Valla abe helal olsun...nasıl da seni yanlış anlayıp, iki kelimeyi birbirine vurupta birşeyler sölemeye kalkıyorlar... ima mıdır nedir adı...yanlışlar... tbrkl ayrı etten süpersin...