• 17.05.2019 - 00:58

  Balkanlardan, kafkaslardan, Afrika'dan het yerden bizi ama öldürerek ama süründürerek sürdüler koşarak bu topraklara geldik adımız farklı olsada soyadımız TÜRKİYE CUMHURİYETİ dir. (Barış Doster) HaberTürk.

 • 16.05.2019 - 18:18

  Aslında sayın Yolcu nankör kafasıyla baktığında direk nemrut ateşi yakıp bizi yakmak için ellerini bile oluşturdukları söylenebilir.. Ama işte burası Hz. İbrahim vatan olmuş bir toprak.

 • 16.05.2019 - 13:00

  Amerikanın yaptırımları tehdit mi gerçek mi?
  Bir amerikan başkanın dünyanın gözünün içine baka baka Haçlı seferi demesi hiçte öyle boş söz değildir. Haçlılar geçmişte ortadoğuda ne yaptılarsa hırsızlık tecavüz gasp talan yağma ve soykırım bugün de aynısını yapıyorlar. Eş başkanlıktan geri adım atıldığını söyleyen bir iktidarın hala stratejik ortak tanımlamaları artık mide bulandırıcı olmaktadır. Amerika bu politikalarla ne bizim stratejik ortağımız ne müttefikimiz ne de dost ülke olarak görebileceğimiz bir ülke olabilir. Kendi vatandaşlarını zenci diye hamile suçlu suçsuz demeden infaz eden katil bir devletten sürekli ayar yiyen ülkeler olmaktan çıkamadığınız sürece insanlığın gördüğü en büyük soykırım politikaları sürmeye devam edecektir.
  Temsilciler meclisinden yine ambargo kararları ile karşımıza dikilen amerika bir parmağını da avrupaya sallayarak afrikaya ve ordadoğuya çökmüş durumdadır. Avrupanın ikiyüzlülüğü haçlı seferi ile avrupada ki kamuoyunu konsolide eden amerikanın liberal politikalarla elegeçirdiği ekonomisi yüzünden uzunca bir süre devam edeceğe benziyor. Yani Avrupa aslında amerikanın değnekcisi durumunda.. Amerikan yönetimlerinin Avrupalı şirketlere kestiği harçtan ve Avrupa sokaklarını yangın yerine çeviren sosyal patlamalardan bu okumayı yapamıyorsanız artık dükkanı kapatmanın zamanı gelmiştir. Rusya Çin Hindistan ve Türkiyenin direnişi bu ülke liderlerinin sağduyulu davranışlarının yerlerine getirilecek değnekcilerle hal edilene kadar dünya ekonomik yönünü kaostan kurtaramayacaktır. Rusya Putin den sonra ki dönemine de Lavrov gibi bir siyasetçi ile hazırlanırken Çin geleneksel çizgisinin dışına çıkmayacağı görülüyor. Hindistanın tavrı ingilizlerin sağa sola dümen kırmaları yüzünden belirsizliğini korurken, en belirsiz olan ise Türkiye. Bugün bizi şartsız bir şekilde Avrupa Birliği ne alsalar bizdeki kuyruk acısı avrupaya yüzyıl rahatlık vermez. E almayacaklarına göre Türkiyenin denge ülke olma politikası ulusal çıkarları gereği bozulduğunda vah dünyanın haline...
  Ne yazık ki Erdoğan'dan sonra değnekci gibi duran bütün muhalefet liderlerinin ülke için bir gelecek projeksiyonları yok. Ne yazıkki bu vizyonsuzluğu iliklerimize kadar hissediyoruz.
  Sayın Cumhurbaşkanı insanların karnına değil beynine bakmak istiyorsa bir elin parmaklarından hallice olan insanların sözlerine biraz daha fazla kulak vermeli...

 • 15.05.2019 - 18:16

  Nihat hatipler kapatılsın bak nasıl tahrik oluyor..

 • 15.05.2019 - 18:14

  Televizyon türkçe bir kelime değil dilimize yabancı dilden girmiş bir kelime mucidi bu ismi vermiş.. Bizde kullanıyoruz. Biz de yoğurt dışında bir şey icat eder isim verirsek yabancılarda onu kullanmak zorunda. Gerçekten anlayamamış olmanız mümkün mü diye düşünüyorum.. Mümkün mü acaba..

 • 15.05.2019 - 11:58

  Türkiyenin kurtuluşu için "ileri atılıp tam ercesine, bir gül bahçesine girercesine, kendini toprağa veren" Hasan Tahsin ve onun gibi milyonlarca şehit vatan evladını rahmet selamet ve minnetle anıyoruz... Allah Rahmet eylesin

 • 15.05.2019 - 11:37

  Artık pes... Ne demek bana bana böyle öğrettiler. Türkçe'nin bir grameri yokmu ki kafana göre istediğin kelimeyi Türkçeye çevirmeye çalışıyorsun. " Coca Cola " bir marka ismi tıpkı "arçelik" gibi nasıl yabancılar "Whitesteel" diye çevirmiyorlarsa bizde bir markayı Türkçeleştiremeyiz. Komik olur.. yoğurtdu yogurt diye değiştirmediler olduğu gibi yazdılar. Çünkü onların alfabesinde "ğ" karşılık gelen ses yok. İsimler konusu da aynı karşılık gelmeyen sesleri karşılık gelecek harflerle tamamlıyorlar ki aynı sesi çıkarabilsinler yani "Halit" i "khalit" yapmalarının sebebi kelimeyi ingilizceleştirmek değil söylenişteki telaffuzu pekiştirmek. Çünkü gramerleri öyle.. Bir şeyi yanlış öğrenmiş olmanız onu aynı şekilde devam ettirmek bir yana ısrarcı olmanız çok büyük hata..

 • 14.05.2019 - 21:01

  Hiç mahçup olmayın rica ederim önemli olan anlaşmış olmak..
  Maria hanıma katılıyor Sayın Yolcu nun Nihat hatipler kapatılmalı sloganını destekliyorum.. İrademdir..

 • 14.05.2019 - 17:45

  Katılıyorum Sayın Barut bencede sayılar ancak Umrana olan katkıları ölçüsünde anlam ifade ederler.. kusura bakmayın artık kan şekeri akşama doğru zirve yapıyor olmalı.. Umarım kaba saba bir şeyler yazmamışımdır...

 • 14.05.2019 - 17:01

  Cengizhan imparatorluğunun büyüklüğü 50milyon kilometreden fazlaydı tarihde bu büyüklükte bir devlet kurulmadı keza ingiliz imparatorluğu da öyle ama hiç biri barış çağı ile anılmadı Roma ve Osmanlı İmparatorluğu dışında... Şimdi üç beş milyon kilometre için ecdat prestilik yapacaksan yap tabii... Ama bence komik olur..

 • 14.05.2019 - 16:32

  Şöyle söyleyeyim bu ülkenin kendini muhafazakar zanneden insanları Cemil Meriç bunadı derken tu kaka ederken biz dünyaya Umran ne demek diye anlatıyorduk. Ne demek kendi medeniyetimizin bir kısmını küçük görmek. Benim küçümsediğin ecdatperestlik..

 • 14.05.2019 - 16:19

  Barut bey bu yazdıklarımdan küçümseme çıkartmış olman çok üzücü.. Oysa dünyanın gelmiş geçmiş gördüğü en büyük barış dönemlerinden ikincisi olabilmek üstelik kendinden büyük imparatorluklara rağmen bunu başarmak ne kadar büyük bir medeniyet olmayı gerektirir siz düşünün.. Sadece askeri güç olarak değil edebiyat sanat mimari açıdan dünyaya yön vermek küçük görmekse siz hep küçük görün ben takdir ederim

 • 14.05.2019 - 16:10

  Artaç beye yeniden hak vermek zorunda kalmak beni endişelendiriyor.. Ama kitap konusunda Mehmet Akif ayarında bir tavsiye "bana sor ey sevgili kâari sana ben söyleyeyim" tarzında bir kitap. Ama işte öyle alıp okuyacağım demekle olmuyor olsa keşke. Kitaba başlamadan Sayın Maria hanım alanında ordünartüs Prof diyebileceğimiz M. İlmiye Çığ ın kitaplarını okumanızı salık veririm..

 • 14.05.2019 - 13:59

  Ben mistik olmadığım için bilmiyorum. Ama senin dediğin gibi olmadığını biliyorum. Her şeye ucundan kıyısından tutunmanın anlamı yok. O açıklama Rabia hanım gönül koymasın diye okuduklarımdan aklıma kalanların bir ikisi idi. Bir harfe yada bir kelimeye anlam verebilmek için İslami terminolojiye göre kelâm bilimsel metodolojiye göre etimoloji bilmek gerek.. Yetmedi o harf ve kelimenin nerede kullanıldığına bağlı olarak fıkıh mantık kıyas bilimsel olarak hukuk içtihat ve arşiv bilmek gerek. Ben sadece okuyucuyum haddime mi düşmüş elifin ne anlama geldiğini söylemek. İçtihat sahibi onca ilahiyatcı diyemezken.. Mevzu hikmeti anlamak ve anlatmak bilenlerden..

 • 14.05.2019 - 13:46

  Coelho işi gücü kalmadı şu müslümanlara din kakalayıp paranın gözüne vurayım dedi. Zaten amerika ve Rusya da ayetlere gıcıklık olsun diye uzaya çıktı. Nüleer teknolojiyi de müslümanları yok etmek için buldular. İşi gücü bırakıp şu cinler ışık hızında nasıl gidiyor diye parçacık hızlandırıcı yaptılar. Dünyanın her tarafında arkeolojik araştırmaları aslında müslümanlar ve Türkler yok diye yapıyorlar. Ya hu tamam önemli bir yerdeyiz. adama sorarlar Rusya'nın yüzölçümü amerikanın yüzölçümü Çin'in Hindistanın yüzölçümü hatta nufuslarına bir bak çapın kadar konuş.. Elinden oyuncağı alınmış çocuk gibi hep ağla hep ağla. Yahu koca Osmanlı İmparatorluğu üç kıtada hüküm sürdüğü zaman bile Rusya'nın yarısı kadar değildi.. Çapsız çapsız büyüklenmeler güçle ölçülmüyor gücünle birlikte ürettiğin medeniyetle ölçülüyor.. Rusya'nın yarısı kadar değildi ama işte dünyanın enbüyük iki barış döneminden birinin sahibiydi... Yollar kervansaraylar su kemerleri hamamlar medreseler limanlar yapıyor ve dünya ticaretini kontrol ederken kendi üretimini oluşturuyordu. Kaybettin mi üretim gücünü üç kıtadan silindiğin yetmezmiş gibi senden parçalanarak ülke olanlar senden parça koparır sen hala nostalji yaparsın. Tipik arap zihniyeti..

 • 14.05.2019 - 13:32

  Rabia hanım söylediklerimi sataşma olarak kabul etmeniz çok üzücü olurdu umarım öyle değil. Demek istediğim Elif etimolojik olarak sadece bir anlama gelmez. Birden çok anlama gelir ve kendinden sonra veya önce gelen harfe göre de anlam değişikliğine uğrar. Kabaca başlangıçta yer alan ilk herşeyin toplandığı şey bir araya getiren Vs Vs. Peki biz bu kelimelerin gerçek anlamlarına nasıl ulaşacağız? benim bir fikrim var. Konu ben değilim. Konu Allahın anlayalım diye gönderdiği Arapça'dan bile anlayamıyorsak yolun neresinde olduğumuz meselesi..
  Barut bey Türkiye de yaşıyorum..

 • 14.05.2019 - 12:43

  Avrupa medeniyeti neden kendi medeniyetinin kültürü dururken bizim medeniyetimizi süsleyip bize satsın ki. Biz batıya öykünüyoruz çünkü onlar yapıyor biz yapmıyoruz. Ya da yaparken kendi kültürümüzden kopup kötü taklitler yapıyoruz.. ..

 • 14.05.2019 - 12:17

  Yani bunca yıldır kendime saklıyordum ama hadi bugün ramazan sadakası olsun diye söylüyorum. Cumhurbaşkanlığı forsuna Anadoluda ki medeniyetleri de eklediğimiz gün büyük devlet olduğumuz gündür... Atatürk Türk Dil ve Tarih coğrafya kurumunu kurarken bunu bir gün Türkiye Cumhuriyeti başarabileceğini düşünmemiş olamaz. Büyük olmak büyük düşünüp kibirlenmeden bütün bir tarihi biriktirip bütün bu birikimleri aktaracak nesiller yetiştirip onların kalplerinde yeralmakla mümkündür.

 • 14.05.2019 - 12:08

  Rabia hanım Elif in anlamını bilen ilahiyatcı varmıdır çok merak ediyorum. Paulo Coelho kadar bir kitap da yer vermiş herhangibir müslüman varmıdır onu da merak ediyorum. Bazı sürelere başlarken mesela "Bakara" neden harflerle başlandığı ve ne anlama geldiği konusunda bir kaynak varmıdır merak ediyorum. Bütün bu merak ettiklerimden bir anlam çıkarbildimiz mi onu da şimdi merak etmeye başladım..

 • 14.05.2019 - 12:01

  Neden böyle oluyor.. İş dönüp dolaşıp biz iyiyiz en iyisi biziz dünyaya medeniyet öğrettik dünya medeniyeti bizden öğrendi ama biz medeni kalamadık a dönüyor iş... Cehalet...
  Genel kabul görmüş medeniyet saiklerine göre bize medeni dünyanın hiç bir yerinde yer vermiyorlar.. Sebebi basit bilim toplumu olamıyoruz.. Bu bilim toplumu denilen her derde deva şey medeniyetin en küçük parçası ama çok işlevsel devletlerin ilahinihaye yaşamasını sağlıyor. 16 devlet kurup yıkmakla övünen başka bir toplum olmadığı için bunun iyi mi kötü mü olduğuna dünyanın medeniyet tarihi karar verecek. Aklımızı başımıza almazsak ki almayacağa benziyoruz medeni dünyada yerimiz olmayacak..

 • 14.05.2019 - 11:50

  Acaba neyi çarpıtıyoruz. Daha "Elif" in ne anlama geldiği konusunda en küçük bir entellektüel bilgisi olmayan yurdum insanının hergün tv ekranlarından bir iki otel sahibi nitelikli dolandırıcı vasfına sahip hatip oğullarınca sömürülmesinin arkasında ne var zannediyorsunuz. Elifi mertek zanneden ülkelerde islam adına yapılanlara gözlerini kapayan müslümanlara "yaradan Rabbin adıyla oku" demek çarpıtmaksa Allah yardımcımız olsun..

 • 14.05.2019 - 11:39

  Neden amin deriz.. rivayet o dur ki Cemaatle kılınan namazlarda yüksek sesle okunan Fatiha'dan sonra cemaatin yüksek sesle amin dediği peygamberinde imamın duymayacağı şekilde söylemeleri konusunda cemaati uyardığı söylenir. bu uygulama Namaz sonu dualarda yüksek sesle söylenmesine devam edilmiştir İslami karşılık olarak Allah kabul etsin anlamında kullanılır ki etimolojik anlamı konusunda tartışmalar henüz sonlanmamışa benziyor.
  Mitolojik olarak yapılan araştırmalar ilahi araştırmaların önüne geçmiştir. Arkeolojik araştırmaları ve kitabeleri okumakta ilahiyat dan daha hevesli görünen mitolojiciler aslında dinin bir komedi olduğu düşüncesini dincilerinde ekmeklerine yağ sürerek dillendirmektedirler. İslam aleminin en köklü medeniyetlerinde aklı başında bir etimolojik kurum yoktur. Arkeoloji mitoloji felsefe mantık ve matematiği söylemiyorum bile.. Böyle olunca hergün her vakit her saniye Allaha dua eden insanın duasının kabul olmadı için söylediği söz aslında Allaha bir yakarış mı yada ortak koşmayın mı olduğu konusunda kafalar karışabilir. "Oku"mayan ve" kalemle yazmayı öğreten" Rabbine iki kelam bırakmayan insanın cehaleti "bilmiyorlar,bilselerdi yapmazlardı" ile özetlenebilir. Helak olmuyorsak duadan dır... Allahım Sen kabul et...

 • 14.05.2019 - 11:15

  Mj remember time. Amon falan derken uygun düştü..

 • 14.05.2019 - 10:21

  https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=%23&ved=2ahUKEwjW6cDdvZriAhWHMewKHaOuCGsQ8TUwAXoECAkQEQ&usg=AOvVaw0VTJzWxrN8ZFOD4xbU2nov